Civilek kifogásolják a dohányzásellenes intézkedések hiányát a rákellenes tervből
A rákos megbetegedések megelőzését célzó országos terv egyetlen olyan, a dohányzás leküzdésére irányuló intézkedést sem tartalmaz, amelyet a hasonló célú európai terv irányoz elő – hívta fel a figyelmet a több mint 350 civil szervezetet tömörítő Dohánymentes 2035 Kezdeményezés.
Az orvosi, akadémiai, ifjúsági és gyermekvédelmi profilú civil egyesületeket tömörítő szervezet közleményt juttatott el az Agerpres hírügynökséghez, amelyben arra hívja fel a figyelmet, hogy a rákos megbetegedések megelőzését célzó hazai terv olyan intézkedéseket ír elő – például az egészséges életmód népszerűsítése, a szórólapok osztogatása, konferenciák szervezése –, amelyek nem vágnak egybe az Egészségügyi Világszervezet ajánlásaival, sőt a dohányzás visszaszorításában hatástalannak bizonyulnak. Ezeket az intézkedéseket ugyanis a dohánytermékek hozzáférhetőségének és vonzerejének csökkentését célzó intézkedésektől elszigetelten kezelik.
A romániai férfiak körében évek óta a tüdőrák az egyik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés, amely az esetek több mint 90 százalékában vitathatatlanul közvetlen kapcsolatban áll a dohányzással. A szervezet szerint ennek megközelítésén is változtatni kell a kifogásolt tervben.
A Dohánymentes 2035 Kezdeményezés ugyanakkor nehezményezi, hogy a hazai rákellenes tervből hiányoznak a dohányfogyasztás csökkentését célzó intézkedések, például a dohányzásellenes törvény kiegészítése az elektromos cigarettára és a hevített dohánytermékekre vonatkozó részekkel.
A Covid-19-világjárvány nagyobb arányban érintette a dohányzókat. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a dohányosoknál a SARS-CoV-2-fertőzés esetén fokozottan fennáll a súlyos megbetegedés kockázata – állítja a szervezet, amelynek az a célja, hogy öt százalék alá csökkentse a dohányzó 13 és 15 közötti fiatalok arányát, és 2035-re felnőjön az első nem dohányzó nemzedék.
A civilek Klaus Johannis államfő támogatásával 2016 szeptemberében dolgozták ki erre vonatkozó stratégiájukat, most azonban „döbbenettel” vették tudomásul, hogy annak egyetlen elemét sem iktatták be a rákos megbetegedések megelőzését célzó országos tervbe.
Mint írják, létfontosságú, hogy Románia polgáraihoz, különösen a jövő generációihoz eljusson az egészségügyi paradigmaváltás a nem fertőző betegségek fő kockázati tényezőinek (alkohol, helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, elégtelen stressz- vagy alváskezelés stb.) tudományos bizonyítékokon alapuló tudatosítása révén. Ezért bíznak benne, hogy a rákos megbetegedések megelőzését célzó országos terv végső formájába belefoglalják a dohányzásellenes intézkedéseket, szem előtt tartva a tudományos és orvosi szféra véleményét – olvasható a közleményben.
Agerpres