A népviseletet ünneplik Sóvidéken és Homoródmentén
A hétvége a népviseletről szól Parajdon és Szentegyházán. Nemcsak két település ünnepel, hanem a teljes Sóvidék és Homoródmente. Sóvidék negyedjére, Homoródmente hetedik alkalommal öltözik népviseletbe.
A múlt évben tartott kényszerű szünet után, idén immár sor kerül a Sóvidéken is hagyományossá vált népviseleti seregszemlére. Ez a program a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) főszervezésében valósul meg, az Élő Székelyföld Egyesület és Munkacsoport (ÉSZM) társszervezésében, partnerségben Parajd Község Önkormányzatával. Az immár megszokott és jól bejáratott forgatókönyv szerint, október 3-án, vasárnap délelőtt 10 órakor regisztrációval veszi kezdetét a Sóvidék Népviseletben IV. nevű rendezvény Alsósófalván, ahol a világháborús emlékmű melletti kis téren találkoznak a viseletbe öltözött csoportok. A vendégeket kaláccsal, kávéval kínálják a szervezők. Kézbe vehető lesz a Sóvidék című alkalmi kiadvány.
Ezt követően a települések népviseletbe öltözött küldöttségei és a vendégek a helyi református templomba vonulnak, ahol ünnepi ökumenikus szertartáson vesznek részt, amelyen a szolgálatot Demeter Erika korondi unitárius lelkész és Timár Zsolt helyi református végzi, ugyanakkor felolvassák Bordi János fenyőkút-pálpataki plébános üzenetét, aki betegsége miatt nem tud jelen lenni az eseményen.
Az istentisztelet után a templom előterében csoportkép készül a népviseletben megjelentekről, majd a művelődési házban folytatódnak az események. Az egybegyűlteket üdvözli Nyágrus László, Parajd község polgármestere. Beszédet mond Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.
Ezt követően kerül sor az Őseink viseletben című fotókiállítás megnyitására, amelynek létrejöttéről, a gyűjtés folyamatáról Simó Márton, az Élő Székelyföld Egyesület képviselője beszél. A következőkben Veres Emese-Gyöngyvér (Budapest) néprajzkutató-kultúrantropológus a Sóvidék női, Dr. Barabás László néprajzkutató (Marosvásárhely) a kisrégió férfiviseletéről, történetesen a székely harisnyáról, annak különböző változatairól és életünkben betöltött szerepéről tart előadást. Majd lezajlik a hagyományosnak mondható népviseleti bemutató a művelődési ház színpadán. Konferál: Kacsó Izabella magyartanárnő.
A rendezvény a házigazda alsósófalviak kulturális műsorával zárul, illetve ad hoc műsorszámokkal lépnek fel a küldöttségek. Az eseménysorozatot népdaléneklés, közös ebéd zárja.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet köszöni az Élő Székelyföld Egyesület és Munkacsoport közreműködését, Parajd Község Önkormányzatának pedig a rendezvény befogadását.
Vasárnap reggel 8 órakor – amennyiben igény mutatkozik rá – autóbusz indul a helyszínre az Etéd–Küsmöd–Siklód–Szolokma–Makfalva–Kibéd–Sóvárad–Szováta–Parajd–Felsősófalva útvonalon. A rendezvénnyel és a szállítással kapcsolatos információk végett Simó Mártonnál lehet érdeklődni a 0743–815149-es telefonszámon.
A rendezvényen az aktuális járványügyi szabályok érvényesek, betartásuk kötelező.
Egy év kimaradás után, az idén Székelyföld legmagasabban fekvő városában, Szentegyházán kerül sor, immár hetedik alkalommal, a Homoródmente Népviseletben rendezvényre, amelynek főszervezője a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Társszervező a Mosoly Egyesület, partner Szentegyháza Önkormányzata.
Október 2-án, szombat reggel 10 órától veszi kezdetét a regisztráció a szentegyházi Gábor Áron Művelődési Háznál, ahol a népviseletbe öltözött csoportokat kaláccsal és kávéval várják. Az érdeklődők itt kézbe vehetik a Homoródmente című alkalmi lapot.
Ezt követően a vendégek és a népviseletbe öltözött csoportok a szentegyházi katolikus templomban egy ökumenikus szertartáson vesznek részt, amelyet Koncsag László helyi plébános, Kelemen Szabolcs unitárius lelkész és Ferkő Andor református lelkész végeznek.
A szertartás után közös csoportkép készül a résztvevőkről a művelődési ház előtt. Az ünnepélyes megnyitó keretében a homoródalmási Sorbán Enikő népdallal köszönti a szervezőket és a vendégeket. Az egybegyűlteket üdvözli a házigazda Lőrincz Csaba polgármester, illetve Lőrincz Árpád megyei tanácsos. Beszédet mond Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, a rendezvény fővédnöke, valamint Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője.
Az ünnepélyes megnyitót követően az Őseink viseletben című archív fotótárlatról – amelynek anyagát György László kultúrigazgató gyűjtötte össze Szentegyházán (digitalizálta Balázs Ödön székelyudvarhelyi fotográfus) –, Mihály János történész (NSKI), a rendezvény ötletgazdája tart rövid szakmai előadást. Ugyanakkor a résztvevők Gothárd Krisztina népviselet-keszítő alkalmi kiállítását is megtekinthetik.
Ezt követően zajlik le a hagyományosnak mondható népviseleti bemutató. Konferál: Ladó Mag Ottilia tanítónő.
A rendezvény, amelyre 25 település kapott meghívást, a házigazda szentegyháziak kulturális műsorával zárul. Gábos Tünde népdalokat énekel, ezt követi a Spontánc néptáncsoport előadása. Közreműködnek a szentegyházi zenészek: Tódor Gábor, ifj. Gábos Csaba, Csender László, Csender Zolt, Balázs Krisztián és György László.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet köszöni a Mosoly Egyesületnek a szervezésben nyújtott tevékeny közreműködését, Szentegyháza Önkormányzatának pedig a rendezvény befogadását.
Szombat reggel fél kilenckor célirányos autóbusz indul a rendezvényre: Városfalva – Homoródszentpéter – Homoródszentpál – Recsenyéd – Bágy – Homoródszent-
márton – Oklánd – Homoródalmás – Lövéte – Szentegyháza útvonalon. A rendezvénnyel és a szállítással kapcsolatosan érdeklődni Mihály Jánosnál lehet a 0746–281013-as telefonszámon. Covid-info: a rendezvényen az aktuális járványügyi szabályok betartása kötelező.
Simó Márton