A Székely termék védjeggyel rendelkező termékek most már egyértelműen nemzetközi szinten is megállják a helyüket
Több száz magyarországi és határon túli termelő portékája, gyógynövények, havasi mézek, erdei és termesztett gyümölcsökből készített lekvárok, szörpök, kézműves sajtok várták hétvégén a 81. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) látogatóit a hétvégén. Az eseményen a székelyföldi termelők is részt vettek és bemutatták termékeiket Budapesten.
A kétévente megrendezett Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásáron (OMÉK) idén is bemutatkoztak a Kárpát-medence kincsei. A látogatók megkóstolhatták Muravidék, Drávaszög, Vajdaság, Erdély, Partium, Kárpátalja, Felvidék különleges ízvilágú, helyi termékeit, valamint találkozhattak a ma már alig ismert régi mesterségekkel is. A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének szervezésében a Székely termék védjeggyel rendelkező termelők is kiállították portékájukat, néhányuk pedig már sokadik alkalommal vett részt a vásáron.
– Azt gondolom, hogy ez az esemény egy tükör, amelybe belenézve láthatjuk azt, hogy hol tart a magyar mezőgazdaság. De azt, hogy itt van a Kárpát-medence összmagyarsága, ezért láthatjuk azt, hogy az egész Kárpát-medencében éppen mi is a jelen állapot. És az a vágyunk, hogy ezt a tükröt kihajítsuk, és mögé tudjunk nézni, azaz belelássunk egy kicsit a jövőbe, mit is fog hozni nekünk a 21. század. Az, hogy itt vagyunk együtt, megmutatjuk az értékeinket, az a tanulság, hogy erre az értékre alapozva lehet fölépíteni a jövőt – mondta el Nagy István, Magyarország agrárminisztere.
A gazdag, sokoldalú, élelmiszereken, helyi termékeken kívül néptáncegyüttesek, népi zenekarok, autentikus viseletek bemutatói is várták a látogatókat. Térségünk nemcsak a helyi, egészséges élelmiszer által mutatkozott be, hanem kulturálisan is megjelent. Székelyföld minden részét képviselték kulturális szempontból is, a HUNGEXPO A pavilonja mindig tánctól, előadástól és énektől volt hangos.
– Örülünk, hogy ismét itt lehetünk a 81. OMÉK-on, és bemutathatjuk Székelyföld, vagyis Maros, Hargita és Kovászna megye értékeit. Mi mindannyian egy egységet képezünk, ezt is igyekeztünk bemutatni a székelyföldi sziget által is, hisz a termelőink, hagyományaink vették körbe standunkat, bent pedig a Kárpát-medencei hegyvonulatok mentén szemléltettünk különböző térségi nevezetességeket is.
Az eseményre elhoztuk az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny, illetve a Nektária Székelyföldi Mézverseny díjazott termékeit is, mert ezekkel lehetőséget adunk arra, hogy többen megismerhessék azokat az értékeket, amelyeket a székelyföldi termelők, gazdálkodók képviselnek – mondta el Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke.
– A Székely termék védjeggyel rendelkező termékek most már egyértelműen nemzetközi szinten is megállják a helyüket. A termelőink a környezetünk adottságainak kihasználásával tisztességes jövedelmet tudnak maguknak biztosítani.
Elsősorban a külföldön lévő fiataloknak nagyon jó jövőképet tud adni, illetve jó példával tud szolgálni az, hogy a Székely termék védjegycsalád által biztosított értékesítési felületekben folyamatos potenciál van, és a gazdaszervezetek, illetve az ügynökség közös munkájára hosszú távon is számíthatnak, hisz a Székely termék védjegycsalád Maros, Hargita és Kovászna megyei termelőket igyekszik integrálni – nyilatkozta Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója.