Visszakapja fényét az Urmánczy-kastély
Elkezdődött a maroshévízi Urmánczy-kastély felújítása: a műemlék épület teljes körű tatarozása kormánytámogatás révén valósul meg, az impozáns ingatlan működtetését pedig a Positive Transylvania Egyesület vállalta. A hivatalos ütemterv szerint 2026 derekáig van rá mód, hogy az egykori földbirtokos család ma százhúsz éves rezidenciájában ismét csak a cselédszoba nézzen ki cselédszobának.
Több mint 22 millió lejes, az európai uniós eredőjű országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozott támogatásból újulhat meg az Urmánczy-kastély Maroshévízen. A 2019-ben műemlékké nyilvánított ingatlant hivatalosan 2009-ben szolgáltatták vissza a tulajdonosoknak, az Urmánczy-ősök leszármazottjainak. Az épületben több éve kastélynapokkal, szervezett idegenvezetéssel, szabadulószobával várta a látogatókat az ingatlant működtető Positive Transylvania Egyesület, egészen tavaly nyárig folytatva ott ilyen jellegű tevékenységet.
Könnyező állapotok
– 2024 második felében kezdődtek el a felújítási munkálatok gyakorlati előkészületei: a pincerészben el kellett távolítani a vakolatot, illetve a fenti szinteken a padlózatot is. Bár sejtettük, hogy gombás fertőzés ütötte fel a fejét a kastélyban, arra nem gondoltunk, hogy nagyon nagy mértékben elszaporodott az ingatlan elemeiben a könnyező házigomba. Annak kiirtása, ugyanakkor fertőzött tárgyak eltávolítása és megsemmisítése és a vegyszeres kezelés elengedhetetlen a munkálatok folytatásához – közölte érdeklődésünkre Szabó Tekla Katalin, a Positive Transylvania Egyesület vezetője, maga is Urmánczy-leszármazott. Hozzátette: a kisebb bontási munkálatok mellett a hőcserélős fűtésrendszer kialakításához szükséges fúrásokat is elkezdte a kivitelező, tavasszal pedig a tető felújítási munkálatai válnak aktuálissá az ütemtervben.
Újragondolt terek
A tervek szerint a jelenlegi földszinten rendezvényterem és kiállítótér lesz, és egy kulturális kávézó is helyet kap itt. A kastély toronyrészét, ahonnan páratlan kilátás nyílik a környékre, csigalépcső megépítésével teszik elérhetővé a jövendő látogatóknak.
A magasföldszint pincerészében konferenciatermet, múzeumpedagógiai foglalkozásokra alkalmas teret és egy konyharészt képzeltek el a működtetők, az emeleten kiállításélménnyel kombinált vendégszobák lesznek, elsősorban művész- és diáktáborok számára.
Szabó Tekla Katalin lapunknak elmondta: a pályázatban azt vállalták, hogy az egyesület keretében alkalmazottakat vesznek fel a terveztt tevékenységek lebonyolításához. Hozzátette, reményeik szerint a felújított kastély fontos helyet kap Hargita megye turisztikai térképén, és sok látogatót vonz majd.
Kastélysors: az idő és az idők rombolását is helyre kell hozni
Az 1903–1906 között épült kastély megrendelője Urmánczy Jeromos földbirtokos, tervezője Giacomuzzi Virgilio dél-tiroli építész volt. Röviddel felépítése után, az első világháborúban a román hadsereg 14-es hadosztályának főhadiszállása lett. „Kastélyos” jellegét a karakteres terméskő lábazat, a magas központi sátortetőhöz csatlakozó kisebb-nagyobb kiszögellések, tornyok határozzák meg. A kastélybelső központi tere a két szint magasságú impozáns hall volt, innen nyílt a többi terem, a kert felé néző férfiszobák, az ebédlő, majd a szalon és a csöndesebb hátsó traktusban a tulajdonosok apartmanja. Az emeleten kisebb gyermek- és vendégszobák voltak, az alagsorban cselédszobák, konyha, raktárak, pince. A kastély államosítása után 1963-ig üresen állt, ekkor a kastélyból és melléképületeiből – a lovarda, az intéző háza, a vízszivattyú háza – kórház lett. 1972-ben drasztikusabb beavatkozások történtek: a toronyalji főbejáratot megszüntették, az új bejáratot az ekkor beépített loggiába helyezték át. A tetőt a kert felé néző oldalon megmagasították, az emeleten három új szobát alakítottak ki. A már 1963-ban két szintre osztott hall falépcsőjét betonlépcsőre cserélték. A legtöbb kárt 1982-ben a városi kórház építése okozta: eltakarta a kastély főhomlokzatát és funkció nélkül hagyta az épületet. Az ingatlan egykor Maroshévíz központjáig lenyúló parkjába tömbházakat és egy méretes közigazgatási épületet is felhúztak. A kastélyt a romos melléképületekkel együtt 2009-ben adták vissza a leszármazottaknak, de csak 2013-ban vették ténylegesen tulajdonba. A birtokba vétele után elkezdődtek a kutatási munkák, az utólagos ad-hoc falakat, ajtókat eltávolították, a befalazott ajtókat újra kibontották.