Hirdetés

156 év után összeomlott a maroshévízi Urmánczy fedeles híd

156 év után összeomlott a maroshévízi Urmánczy fedeles híd szerda reggel. Erdély egyik legrégebbi fedeles fahídja az elmúlt évek szakszerűtlen felújításai és a többszörös rongálások miatt egy ideje járhatatlanná vált, majd összeomlott.

Boncina-Székely Szidónia
156 év után összeomlott a maroshévízi Urmánczy fedeles híd
Az összeomlott híd Fotó: Czirják Károly

Az önkormányzat tulajdonában lévő építmény felújítását, megmentését évek óta szorgalmazza a Dr. Urmánczy Nándor Egyesület, legutóbb 2025 februárjában, harmadszor fordultak beadvánnyal az önkormányzathoz, sürgetve az építmény felújítását, megmentését.

Amint arról 2024 októberében lapunk hasábjain beszámoltunk, az 1869-ben épült hídon apró javítások történtek az évek során: 2004-ben palatetővel látták el a korábban zsindellyel fedett építményt, amelyet 2017-ben a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság képviselete történelmi értékűnek állapított meg, javasolva, hogy indítsák el a B kategóriás műemlékvédelmi besorolást, egy évre védelem alá helyezve az építményt. A további lépések – a dokumentáció elkészítése és az engedélyek megszerzése – azonban nem történtek meg.

156 év után összeomlott a maroshévízi Urmánczy fedeles híd

– 2020-ban – habár szakszerűtlenül – felújították a hidat, kivilágították, és kamerát is elhelyeztek az egyik oldalára. A korábban is tapasztalható rongálások viszont folytatódtak, most már életveszélyes átkelni a hídon. Egészen friss láncfűrésznyomokat találtunk, ahogy a belső tartórudakat próbálták elvágni. A híd oldalán lévő deszkák közül többet letörtek, a bal oldala 25-30 centit ereszkedett, a közepe is lesüllyedt, így kockázatos rajta az átkelés – ismertette a híd állapotát 2024 októberében Czirják Károly.
Sebastian Buzilă, Maroshévíz polgármestere akkori megkeresésünkre elmondta: szükségszerű és aktuális a híd felújítása, de az önkormányzat anyagi nehézségei miatt nem tudni, mikor kerülhet erre sor.

A födeles hidat 1869-ben építette az Urmánczy család a Maros folyó felett, hogy a túloldalon található birtokait könnyen meg tudja közelíteni. A híd különlegességét függő szerkezete, tetőszerkezete és zárt oldalai adják: utóbbi jelentősége abban állt, hogy a híd a mezőgazdaságban dolgozók és a legelőn tartott állatok számára menedéket nyújtson viharos, esős időben. Erdély-szerte több ilyen építmény volt, mára már alig maradt belőlük néhány. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!