Hirdetés

Nem mond le a Tamási Áron Gimnázium igazgatója

Azonnali sajtótájékoztatót hívott össze a helyi sajtóorgánumok képviselőinek a Tamási Áron Gimnázium vezetőtanácsa szerda délután. A hétfői tragédia körülményeiről és a fejleményekről a vezetőtanács, a szülőbizottság képviselői, valamint Laczkó György, az oktatási intézmény igazgatója nyilatkoztak. Az igazgató felajánlotta lemondását, de azt a vezetőtanács nem találta szükségesnek.

Pál Emil
Nem mond le a Tamási Áron Gimnázium igazgatója
Fotó: Hodgyai István

A sajtótájékoztatón elsőként Laczkó György iskolaigazgató szólalt meg, mint mondta, az iskola vezetősége rendkívül sajnálja a történteket, a legborzalmasabb pedig az, hogy haláleset történt.

– Felelünk a gyerekekért, nem akarunk kibújni a felelősség alól. Velem együtt mindenik kollégám érzi ennek a felelősségnek a súlyát – mondta.

Az igazgató bevallása szerint, aki több mint húsz éve vezeti az intézményt, munkájának jelentős része azzal telt el, hogy az iskola épületeit meg tudják menteni az összeomlástól.

– Mikor teljesen jóhiszeműen nekifogtunk a harmadik épület felújításának, a tragédia bekövetkezett. Az volt a célunk, hogy megfelelően elvezessük a szennyvizet és az esővizet, hogy ne ázzon tovább a bentlakás épülete. Ezt én legjobb tudásom szerint támogattam és szorgalmaztam, a munkálatoknak pedig a szükséges dokumentumok birtokában fogtak neki – ismertette Laczkó. 

Mint az igazgató rámutatott, hozzá eddig sem szóban, sem írásban nem érkezett figyelmeztetés, hogy a munkálatok során bármilyen veszély felmerült volna az épülettel kapcsolatban.

– Csak kinti munkálatokról volt szó. Arról nem, hogy tanulók nem tartózkodhatnak bent. Sem építész, sem kivitelező, sem projektmenedzser nem mondta, hogy itt bármi történhet

– mutatott rá, hozzátéve, hogy a főépületben annak teljes felújítása alatt zajlott az oktatás, és egyetlen diáknak sem esett baja. Az igazgató elmondása szerint

a diákok és a nevelők sem jelezték, hogy az épülettel a munkálatok felőli részen bármi gond lenne, ráadásul ő sem észlelt aggodalomra okot adó jeleket, pedig gyakran megfordult az épületben.

– Még aznap sem volt repedés azon a részen. A kórházban ápolt egyik kislány mondta el, hogy feküdt az ágyban, amikor észrevették az első jelt, port és repedést, már annyi idejük sem volt, hogy kimeneküljenek. A másik hálóból, mikor észrevették az első jelt, elrohantak a nevelőszobáig, a nevelő szerint ő, amikor rohant ki, már dőlt össze. Az egész másodpercek alatt történt – osztotta meg a hozzá érkezett információkat Laczkó.

Az igazgató azt is bejelentette: nem mond le a tisztségéről. Mint fogalmazott, fontolóra vette, hogy benyújtja a lemondását, elmondása szerint

nem akar elmenekülni a felelősség alól. Az iskola vezetőtanácsa is megerősítette, hogy az igazgató lemondását nem támogatják, most az intézmény élén a helye.

A vezetőtanács biztosította őket arról, hogy igyekeznek levenni a terhet az igazgató és helyettese válláról, így a további információáramlás fenntartásáért ki fognak nevezni egy szóvivőt.

Ki kellene hozni a javakat

Az igazgató a továbbiakban az építkezési munkálatok felügyeletére tért ki.

– Nem a mi hatáskörünk volt, és nem is értünk hozzá, hogy hány méterre és milyen közel lehet leásni, mit tartalmazott az engedély és a tervek. Nem is voltunk ennek a felügyeletére felhatalmazva – közölte rámutatva: megnyugtató volt számukra, hogy a munkálatok akkor zajlottak, amikor a diákok órán voltak. Mint folytatta, mára mind a 96 diák elszállásolását sikerült megoldani, legtöbbjük más iskolák bentlakásaiban kapott helyet, míg másokat a szülők hazavittek. Laczkó szerint a diákok személyes tárgyainak visszaszolgáltatása is nagy problémát jelent, mivel az épület le van zárva, és a szakértő szerint legalább három nap, mire a szükséges felméréseket el tudják végezni. Addig senki nem közelítheti meg vagy léphet be az épületbe. – Próbálkozunk, hogy engedéllyel rendelkező szakképzett személyzet kihozza a diákok javait. Nyilván ez elsősorban arra a hat hálóra érvényes, mivel a többi hálóban érintetlenül állnak a diákok értéktárgyai, személyes dolgai – jelentette ki Laczkó, megjegyezve, hogy egyelőre nem tudni, mi és mikor kerül vissza az érintett hálószobákból, de szerencsére sok jó szándékú felajánlás érkezett. Az igazgató szerint a további károk megelőzése érdekében is fontos lenne, hogy szakembereket engedjenek az épületbe, mivel szétfagyhatnak a kazánok, és számos olyan használati gép tönkremehet, amelyből le kellene ereszteni a vizet.

Folyamatban a lelki és anyagi segítségnyújtás

Mint elhangzott, a diákok és a szülők rendelkezésére számos Hargita megyei pszichológus áll, a szakértők névsorát mindenik osztályban kitűzték. Bekő Melinda igazgatóhelyettes szerint sokan fordulnak segítségért a szakemberekhez, erre egyénileg, nagyobb és kisebb csoportban is adott a lehetőség az érintettek számára. Mint Bekő elmondta, a mai napon már zajlott az oktatás az iskolában, de felmérőket nem írattak. Pálfi Kinga, a vezetőtanács egyik tagja elmondta, hogy az érintetteknek való gyűjtésben a Tamási Áron Véndiák Egyesület és a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány is segít, intézményes keretet adva az adományok kezelésének, így bankkártyával is lehet adakozni.

– Ez viszonylag gyors megoldást jelenthet. Az állami szervek is ígértek anyagi segítségnyújtást, viszont tudjuk, hogy az mennyi idővel és papírmunkával jár – fogalmazott Pálfi rámutatva, hogy már elkészült az a lista, amely a diákok a bentlakásban maradt javait listázza. – Laptopok, telefonok, töltők, ruházat és a diákok olyan értéktárgyai, mint egy gitár vagy napló, maradtak benn az épületben – sorolt néhányat.

Dimény Zsolt, a szülőbizottság és a Véndiák Egyesület részéről, kiemelte, hogy a diákok ideiglenes lakhatását igazoló dokumentumok és személyi igazolványaik az épületben maradtak.

– Ennek megoldásában a helyi lakosságnyilvántartó osztály segítségét is fogjuk kérni, mivel a diákok önhibájukon kívül veszítették el azokat, és nem biztos, hogy visszakapják – így Dimény, megjegyezve, hogy több magyarországi felajánlás is érkezett már anyagi segítségnyújtásra.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!