Ha kincs a kacat
A helyi roncsautóprogramra szeptember 27-ig sikeresen pályázó személyek október 9-től nyújthatják be iratcsomójukat, miután az online jelentkezéseket elbírálta a Környezetvédelmi Alap (AFM) és továbbította a programban részt vevő önkormányzatoknak a jóváhagyottak listáját.
A program teljes költségvetése 240 millió lej volt. A magánszemélyeknek a Környezetvédelmi Alap informatikai rendszerén lehetett jelentkezni. Az autótulajdonosok 3000 lejt kapnak cserébe egy régi, környezetszennyező jármű selejtezéséért. A 3000 lejből 2400 lejt a Környezetvédelmi Alapból, 600 lejt pedig a helyi költségvetésből támogatnak. Országos viszonylatban 30 ezer szennyező autót fognak kivonni forgalomból, amit az AFM sikeresnek ítélt. A megkérdezett Hargita megyei települések elöljárói is eredményesnek tartják a programot, annak ellenére, hogy a jelentkezők száma jórészt nem éri el a jóváhagyott keret felét sem, viszont mint utaltak rá, a jelentkezők száma nagyjából fedi a településen fellelhető régi, szennyező járművek mennyiségét.
A hargitai megyeszékhely 1,2 millió lej értékben – plusz az önrész – 500 régi autó forgalomból való kivonására kapott keretet. A szeptember végi – immáron meghosszabbított – határidő lejártáig 187 használt autónak a forgalomból való kiírását igényelték a lakosok.
Csíkrákoson arányaiban hasonló a helyzet: a jóváhagyott 120 ezer lejes keretösszegből félszáz autó forgalomból való kivonására kaptak lehetőséget, minderre 12 igénylő jelentkezett. Császár Attila polgármester elmondta, elégedettek, hisz a településről – ennek a programnak köszönhetően – eltűnnek a közutakon cirkáló szennyező járművek.
– Persze a fészerben még maradhattak roncsok, de azoknak valószínűleg a papírjaik sincsenek rendben, és már nem is működőképesek
– jegyezte meg, hozzáfűzve, hogy az önrészt a önkormányzati testület ülésen már előirányozták, és a napokban a sikeresen pályázókat értesíteni fogják, hogy benyújtsák iratcsomójukat.
Csíkszentkirály polgármestere, Székely Ernő is elégedett a jelentkezők számával. Az ugyancsak 50-es keretre ott 18-an jelentkeztek. Megtudtuk, hogy Szentkirályon is értesíteni fogják az érintetteket, hogy mikor nyújthatják ve a dokumentációt. A település első embere – bár az önrész összegét kicsit sokallja – jó ötletnek tartja a kezdeményezést.
Mint ismeretes, a programban leszögezett eljárás szerint a gépkocsi-tulajdonos aláírja a finanszírozási szerződést a polgármesteri hivatallal, majd leadja autóját a roncstelepen és törölteti a közúti és adóügyi nyilvántartásból, ezt követően megkapja a 3000 lejt. Az autótulajdonos a szerződés aláírásával azt is vállalja, hogy az összeg folyósítását követő három éven belül nem vásárol Euro 5-ös és/vagy alacsonyabb szennyezési normájú gépkocsit.
A csíkszeredai városháza közleményben arról tájékoztatta a polgárokat, hogy a sikeresen pályázó személyek október 9-től, hétfőtől nyújthatják be dossziéjukat e-mailben vagy személyesen. Az iratcsomónak tartalmaznia kell a kérelmet; a személyi igazolvány másolatát; az igazolást az országos közpénzügyi igazgatóságtól, hogy a kérelmezőnek nincs köztartozása (certificat de atestare fiscală); a gépjármű tulajdonjogát igazoló iratok másolatát; a GDPR-nyilatkozatot; esetenként a közjegyző által hitelesített felhatalmazást eredetiben. A helyi költségvetés felé az esetleges tartozásokat az iratcsomó benyújtásakor ellenőrzik. A dokumentumokat tartalmazó iratcsomó eljuttatható elektronikus formában a jarylaszlo@szereda.ro e-mail-címre. Ez esetben figyelni kell, hogy a csatolt dokumentumok összmérete ne haladja meg a 25Mb-ot! Az iratcsomó személyesen is benyújtható a városháza 42-es irodájában mától, naponta 8 és 12 óra között. A hivatal ugyanakkor a hatékonyság és a gyorsaság érdekében javasolja az online ügyintézést.
Csíkszeredához hasonlóan ugyancsak 500 szennyező autónak a forgalomból való kivonására kapott 1,2 millió lejes keretet Székelyudvarhely is. Ott a határidő lejártáig 152-en jelentkeztek, ami arányaiban hasonló a megye más településein tapasztaltaltakhoz. Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője érdeklődésünkre elmondta, a dokumentációt a székely anyavárosban is ugyancsak október 9-től nyújthatják be az érintettek, elsősorban online, a rabla@udvarhely.ro címre, vagy a városháza 6-os irodájába várják a szükséges iratokkal.