Hirdetés

Georgescu és Lasconi jutott a második fordulóba

A függetlenként induló Călin Georgescu és az USR jelöltje, Elena Lasconi jutott be az államelnöki választások második fordulójába. Kelemen Hunor a szavazatok 4,5 százalékát szerezte meg. Az RMDSZ, betartva a kronológiai sorrendet, a december 1-jei parlamenti választásokra koncentrál.

HN-információ
Georgescu és Lasconi jutott a második fordulóba
Mérlegen a szavazatok. Nagy a tét a következő két vasárnapon Fotó: László F. Csaba

Az Állandó Választá­si Hatóság (AEP) hon­lapján közzétett adatok szerint a szavazóhelyiségekből beérkezett 20.059 jegyzőkönyv összesítése (100 százalékos feldolgozottság) alapján a következőképpen oszlottak meg a szavazatok az elnökválasztás első fordulójában: Călin Georgescu (független) – 2.120.404 szavazat (22,94%); Elena Lasconi (USR) – 1.772.503 szavazat (19,18%); Marcel Ciolacu (PSD) – 1.769.761 szavazat (19,15%); George Simion (AUR) – 1.281.327 szavazat (13,86 %); Nicolae Ciucă (PNL) – 811.952 szavazat (8,79%); Mircea Geoană (független) – 583.900 szavazat (6,32%); Kelemen Hunor (RMDSZ) – 416.353 szavazat (4,5%); Cristian Diaconescu (független) – 286.842 szavazat (3,1%); Cristian Terheş (PNCR) – 95.783 szavazat (1,04%). Ana Birchall (független), Ludovic Orban (Jobboldal Ereje), Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt), Alexandra Păcuraru (Alternatíva a Nemzeti Méltóságért párt), Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt), Alexandra Păcuraru (Alternatíva a Nemzeti Méltóságért párt) és Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Liga párt) a szavazatok 1 százalékát sem szerezte meg.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A Hargita megyeiek választása

Hargita megyében a 263.622 választásra jogosult szavazópolgár közül 117.308-an mentek el szavazni, közülük 97.290-en Kelemen Hunorra szavaztak, így az RMDSZ jelöltje a megyében fölényesen, 82,65 százalékkal nyerte a választást. A végleges választási adatok szerint Marcel Ciolacu lett a megyében a második 4346 (3,69%), harmadik Elena Lasconi 4195 szavazattal (3,56%). Az első fordulót megnyerő Călin Georgescu 4114 szavazatott kapott Hargita megyében, alig 3,49%-os teljesítménye csak negyedik helyre volt elég.

A parlamenti választásra koncentrálnak

Kelemen Hunor tegnap besztercei sajtótájékoztatóján leszögezte, az RMDSZ számára, de „a kronológiai és a politikai sorrend” szerint is a parlamenti választás az első. 

– Előbb túl kell lépnünk az első akadályon, ez a legfontosabb, majd december 2-án természetesen bejelentjük, hogy kit támogatunk az elnökválasztás második fordulójában

– tette hozzá.
Kelemen szerint a következő két hétben „nagyon kemény” versengés várható Călin Georgescu és Elena Lasconi között. Emlékeztetett, hogy Georgescu és az AUR jelöltje együtt a szavazatok hozzávetőlegesen 36 százalékát szerezte meg az elnökválasztás első fordulójában. 

– Valós tehát a veszélye annak, hogy a parlamenti választáson 40 százalék körüli eredményt ér el egy olyan politikai erő, amely szerint a legionarizmus és a Vasgárda jót tett Romániának, amely tagadja a holokausztot, és amely úgy véli, hogy az országnak el kell távolodnia a NATO-tól és az Európai Unió­tól. Ez nem jó

– jelentette ki.
A szövetségi elnök szerint az elnökválasztás első fordulójának eredménye pro­test­szavazásra utal, az emberek így szankcionálták a kormány elmúlt másfél évbeli tevékenységét. Kelemen Hunor szerint a december 8-i második fordulóban nagyobb lesz a részvételi arány, mint a vasárnapi első fordulóban.

Georgescu és Lasconi jutott a második fordulóba

Kampány a közösségi platformokon

A vasárnapi államelnök­választás csíkszéki eredményeit hétfő délutáni sajtótájékoztatón értékelte Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke és Hajdu Gábor parlamenti képviselő. Borboly Csaba kiemelte: a két kormánypárt jelöltjeinek kiesése azt mutatja, „politikai téren komoly erőnek számít az RMDSZ, amely stabilan tartja magát”. Hozzátette: a hazai politikai rendszer centrifugálissá válhat. Hangsúlyozta: tétje volt a vasárnapi államelnök-választásnak és még inkább tétje lesz a parlamenti választásnak. 

– Ez a választás bebizonyította, hogy nagyon komolyan kell venni a közösségi platformokat, és ha továbbra is eredményt akarunk elérni, akkor ott kell növelni a jelenlétet

– mondta Borboly Csaba, aki a csíki eredményekről is beszámolt. E szerint Csíkszéken 72.540 szavazásra jogosult magyar választópolgár közül 36.972-en szavaztak az RMDSZ jelöltjére. 
Hajdu Gábor parlamenti képviselő rámutatott: a székelyföldi városok közül Csíkszeredában sikerült a legjobban a mozgósítás. 

– Ekkora közösségen belül, mint Csík és Csíkszereda az élő kapcsolat a legfontosabb és az én szemszögemből az, hogy mindenkivel direkt kapcsolatba lépjünk. Ezt tettük az elmúlt évben, ajtóról ajtóra jártunk, gyakorlatilag mindenkihez bekopogtunk, és ennek az eredménye látszik. Aminek külön örvendek, hogy munkánkat nagyon sok fiatal segítette, az ő részvételük azt mutatja, hogy van egy olyan új generáció, amelyik be tud kapcsolódni a közösségi életbe és a közösségszervezésbe

– tette hozzá a parlamenti képviselő. 

Még több gyergyóit várnak az urnákhoz

Sajtótájékoztatón mondott köszönetet a gyergyószéki lakóknak a vasárnapi részvételért Barti Tihamér, mint közölte, a térségben összességében Kelemen Hunor több mint 17.329 szavazatot kapott. Ez a szám megegyezik azzal, amelyet a nyári választásokkor az RMDSZ tanácsoslistái kaptak, jegyezte meg.

– Amellett, hogy örvendünk, fontos, hogy a parlamenti választásra még jobban meg tudjunk mozdulni. Azt várjuk, hogy jobban mozduljanak meg az EMSZ részéről, hiszen az EMSZ elnöke is Hargita megyei képviselőjelölt az ötödik helyen

– mutatott rá az elnök. Részletezte, Gyergyóújfaluban, ahol az EMSZ-es polgármester levelet is küldött a választóknak, kétszer annyian szavaztak Kelemen Hunorra, mint nyáron az RMDSZ tanácsoslistájára. 

– Az idei RMDSZ-listán szerepel minden erdélyi magyar politikai szervezet, úgyhogy ez egy közös erdélyi magyar lista. Arra kérünk mindenkit, hogy aki részt vett az európai parlamenti választáson, lehetőségei szerint ezen is vegyen részt

– mondta Barti. 
Külön kiemelte az alfalvi és remetei választók helytállását, hiszen mindkét településen ötven százalék, azaz az országos átlagnál is többen vettek részt a választáson. Gyergyószentmiklóstól azonban jobb hozzáállást vár, a város ugyanis a 35 százalékos részvételt sem érte el az első fordulóban, ez a legalacsonyabb arány a térségben.

Csalódottság a vezetésben

Székely István politológus az RMDSZ Társadalomszervezésért felelős főosztály ügyvezető alelnökének véleménye szerint Călin Georgescu győzelme egyértelművé teszi a lakosság elégedetlenségét és csalódottságát az országban tapasztalt elmúlt 35 éves politikai vezetéssel szemben. Kétségtelen, hogy az álamelnök-választás eredményére valamelyest hatással volt Călin Georgescu online felületeken való jelenléte, elég, ha azt tekintjük, hogy az országban 8,9 millió hozzáféréssel rendelkező TikTok-követőről tudunk.

– Ennek ellenére azt gondolom, hogy nem szabad szem elől tévesztenünk a lakosság elégedetlenségét, és csalódottságát: azt, hogy ’89-et követően egyik hatalmon lévő politikai pártnak sem sikerült beteljesíteni az emberek általános jóllétére tett ígéretét. Most a legnagyobb kérdés az, hogy a függetlenként nyert Călin Georgescu az egy hét múlva esedékes választásokon melyik politikai pártot fogja erősíteni

– tette hozzá Székely.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!