Hirdetés

Gátakat építettek a Korond-patakon

Két kisebb gátat építettek a hétvégén a Korond-patakán, ezzel próbálják csökkenteni a patak vizének áramlási sebességét. Hétfőn meg­állapították: a gátak hatékonyak.

HN-információ
Gátakat építettek a Korond-patakon
Szakértők és kis kotrógép a Korond-patak medre mellett. Két kisebb gáttal próbálják szabályozni a víz sebességét Fotó: Veres Nándor

Két, körülbelül 40 centiméter magas gátat építettek a Korond-patakán a hétvégén – tájékoztatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal –, így próbálva meg lassítani a víz áramlási sebességét, illetve stabilan tartani a vízszintet a talajsüllyedéses részeken, amivel csökken a bánya hirtelen beomlásának kockázata. A hétfői operatív értekezlet után közölték, hogy a gátak hatékonyak, a bánya vízszintjének 30–40 cm-es emelkedése pedig igazolta a patak és a bánya közötti közvetlen kapcsolatot. Mint írták, a szakértők a legkedvezőtlenebb forgatókönyv esetén sem számítanak most már katasztrófára, ezért úgy látják, hogy nem indokolt az evakuálási zóna kiterjesztése. Viszont a kitelepített lakosság visszatérése csak akkor lesz lehetséges, ha az új megfigyelőrendszerek működésbe lépnek. Az evakuálási intézkedések még legalább húsz napig érvényben maradnak

A prefektusi hivatal közleményéből az is kiderül, hogy a víz sótartalma a patakmederhez közeli tárnákban a literenkénti 287,05 grammról 280,9 grammra csökkent, a József-bányánál viszont 286,62 grammról 292,2 grammra nőtt. A víz hőmérséklete és a metánkoncentráció is állandó.
A Korond-patak vízhozama Alsósófalvánál és Parajdnál is csökkent, vizének sótartalma pedig stabilizálódott, de továbbra is magas, ami a víz áramlását lassító gátaknak köszönhetően várhatóan csökkenni fog. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


Szombaton vízfestési munkálatot hajtott végre a Román Vizek csapata a Dózsa- és a József-bánya horpákkal tele területén. Mint írták, a festés azért szükséges, hogy tudják kimutatni a kiáramlási irányt. Leszögezték, a festési anyag fluoreszcens, de teljesen természetes anyag,  ami nem káros az egészségre.

Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon, erről a válság kezelésébe bevont intézmények képviselői döntöttek a péntek esti tanácskozásukon, amelyen részt vett Tánczos Barna pénzügyminiszter, Bogdan Ivan gazdasági miniszter és Raed Arafat belügyi államtitkár is. A prefektúra közölte továbbá, hogy a Korond-patak medrének elterelésével megbízott cég elkezdte a munkálatok előkészítését, és péntek délután megérkezett a helyszínre a második csőszállítmány. Ugyanakkor egy új vízzáró technológiát javasoltak a meder szigetelésére, és arról döntöttek, hogy a meglévő módszerek kombinálása tűnik a leghatékonyabbnak.

Az RMDSZ elindította a segitsparajdon.ro adománygyűjtő honlapot, ahol elérhetők az adományokat fogadó egyesületek adatai. Három célra lehet adakozni: az evakuált, rászoruló, munkájukat elvesztett emberek számára, a turizmusból élők támogatására, illetve a turizmus újraindítására.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!