Festők, szobrászok, fotósok a Homoródmentén
Megpezsdült az élet az utóbbi hetekben Homoródszentmárton községben, nemzetközi alkotótáborok váltották egymást. A többéves múlttal rendelkező események célja az értékmegőrzés, értékteremtés mellett, hogy a művészek hírét vigyék a nagyvilágba a vidék szépségének.
Július végén tartották a 46. Homoródszentmártoni Nemzetközi Képzőművészeti Alkotótábort, amelyre a hazai művészek mellett az anyaországból is érkeztek elismert alkotók. Dr. Sata Attila tizenhat évvel ezelőtt kapcsolódott a tábor szervezőcsapatához, azóta szívén viseli és kötelességének érzi az esemény éltetését és évről évre a megszervezését. Mint mondta, a koronavírus-világjárvány idején sem volt kimaradás, kisebb létszámmal, de akkor is megtartották a rendezvényt. Kiemelte, az alkotótábornak egyfajta értékmegőrző és értékteremtő szerepe is van.
Tájközpontú alkotások
– Folyamatosan változik a táj, tűnnek el épületek, válnak az enyészetté, így az értékálló művészeti alkotásokon ezeket is megőrizzük az utókornak, mindezek mellett pedig egyfajta a találkozás, a tapasztalatcsere-lehetőség a művészeknek. Ugyanakkor tájközpontú tábor, ami manapság igencsak ritka.
– Célunk, hogy a tájból kiinduló, ahhoz kapcsolódó alkotások szülessenek – fogalmazott dr. Sata Attila főszervező.
Több évtizeden át évi két tábort tartottak, azonban a külföldi partnerek és a támogatók csökkenése miatt már jó néhány éve évente egyszer szervezik meg a rendezvényt. Kénos és Bágy után idén a községközpont, azaz Homoródszentmárton falu állott a tábor középpontjában, de kapcsolódtak a Petőfi 200-hoz, illetve a himnusz szintén kétszázadik évfordulójának jegyében is születtek alkotások.
– Minden művész szabadon választhatott a témák közül és alkothatott a tíz nap alatt. A tájképfestők a faluban és a környéken festettek, ők tűntek fel különböző helyszíneken – részletezte.
Idén huszonkét résztvevővel zajlott a rendezvény, köztük számos visszatérő művész, akik a szervező szerint már-már szinte hazajárnak Homoródszentmártonba. Dr. Sata Attila elmondta, a helybéliek is nagyon várják az alkotótábort, és jelen vannak a nyilvános eseményeken. Hozzátette, idén igyekeztek színessé és változatossá, egyfajta nyári egyetemhez hasonlóvá tenni a rendezvényt, ezért könyvbemutatók, előadások, gyerekfoglalkozások, kulturális műsorok is színesítették a programot, amelyekre várták a helybéli lakosokat is.
– A gyerekeket bevontuk az alkotótáborba, a művészek vezetésével mélyülhettek el a festészetben, így a tábor végén az ő munkáikat is kiállítottuk. Ez is egyfajta nyitás volt a helyiek irányába – fogalmazott.
A tíznapos tábor termékeny időszak volt, az elkészült alkotásokból pedig két-két munkát adományoznak a művészek a Homorod Arts Alapítványnak, amely így a községben marad. A zárókiállítás a Dávid Ferenc Ifjúsági Házban volt, itt tették közszemlére az alkotásokat, amelyek még egy hónapig lesznek megtekinthetők.
– Szeretném, ha ősszel bemutathatnánk a tábor anyagát Székelyudvarhelyen is egy szélesebb közösség előtt – fejezte ki reményét dr. Sata Attila.
Nemzetközi fotótábor hetedjére
A képzőművészeti alkotótábort követően fotósok érkeztek határokon innen és túlról Homoródszentmárton községbe, pontosabban Abásfalvára, hogy a héten különböző látószögekből örökítsék meg felvételeinken a két Homoródmente szépségeit. Hátszegi Csaba, a Homoród Fotóklub alapítója és vezetője, a tábor szervezője elmondta, céljuk a vidék népszerűsítése.
– Csodálatos ez a vidék, ez a táj, ami elénk tárul, ezt igyekszünk bemutatni a nagyvilágnak. Van még példa a hagyományos székely építészetre, van sok omladozó épület is, de ez mind idetartozik – fogalmazott a szervező.
Elmondta, a tavaly készültek fotók olyan épületekről, amelyek ma már nincsenek meg. Egységes tematikája nincs a tábornak, mindenki azt fotózza, amit éppen szeretne. A hét minden napján más-más településre
látogatnak, tegnap például Homoródalmáson a tájházban jártak, ahol Sorbán Enikő népdalénekessel találkoztak, Homoródkarácsonyfalván pedig népi fafaragó műhelybe látogattak.
– Elismert fotósok vannak jelen, akiknek az alkotásai ismertek. Mindenki más-más perspektívából közelíti meg a témákat, és születnek meg az alkotások, hiszen vannak köztünk szocio- és természetfotósok egyaránt – részletezte a tábor szervezője.
Tizenöt fotóművésszel zajlik a hetedik Homoródmenti Nemzetközi Fotótábor, Angliától, Magyarország több településén át Nagykárolyig, Szatmárnémetig, Marosvásárhelytől Sepsiszentgyörgyig és Kézdivásárhelyig terjed a táborozók köre, de Csíkszeredából és Székelyudvarhelyről érkeztek fotósok, összesen tizenegy fotóklubot képviselve. A fotós túrákat követően esténként előadások, vetítések,
szakmai beszélgetések is zajlanak, ahol megoszthatják tapasztalataikat egy-egy téma kapcsán a résztvevők, így akár egymástól is tanulhatnak. A rendezvény holnap este zárul, a tábor ideje alatt készült fotókból pedig a későbbiekben nyílik kiállítás.
– Csíkszeredában, a Megyeháza Galériában szoktunk szervezni rendszerint a tábor anyagából kiállítást, idén is erre készülünk. Minden résztvevőtől tíz alkotást kérünk vissza, amelyekből kiválogatjuk és összeállítjuk a tárlat anyagát – közölte Hátszegi Csaba.