Felkészítőkkel segítenének
Hargita megyében az országos átlagnál gyengébb eredmények születtek a nyolcadikosok próbavizsgáján – ami nem újdonság, hiszen így volt tavaly is. Sőt, a múlt évhez képest romlott a helyzet, sokkal több az ötös alatti osztályzat, a tanulók jóval több mint fele nem tudott átmenőt szerezni a román- és a matematikapróbán. A pedagógusok szerint van még idő a teljesítmény javítására.
Míg románból országos szinten az általános iskolák végzőseinek majdnem 79 százaléka ötöst vagy ötösnél nagyobb jegyet kapott a dolgozatára, addig megyénkben mindössze a tanulók valamivel több mint 38 százalékának sikerült legalább az átmenőt megszereznie. Az elmúlt évben ez az arány majdnem 45 százalékos volt a próbavizsgán.
– Ugyanazt tudom elmondani, ami már többször elhangzott: a magyar többségű székelyföldi településeken nincs, ahogy gyakorolják a nyelvet a tanulók. Románórán kívül semmi kapcsolatuk nincs a nyelvvel. Ugyanakkor szerintem egyre nehezebb tanítani a mostani generációkat, otthon nem dolgoznak eleget
– mondta Circeanu Claudia romántanárnő.
Úgy látja, hogy a digitális javítás egyáltalán nem rontott a jegyeken, sőt, esetenként jobb jegyek születtek, mint korábban, amikor a saját tanáraik javították a nyolcadikosok dolgozatait.
– Összességében reális volt az osztályzás
– tette hozzá a pedagógus.
Az éles vizsgáig még több gyakorlást javasol Circeanu Claudia és azt, hogy minél több román vloggert, román tévéműsort kövessenek, minél több román szöveget olvassanak a tananyagon kívül is.
Matematikából sem jobb a helyzet: az országos átlaghoz képest, ami idén 42,37 százalék, a Hargita megyei nyolcadikosok valamivel több mint 38 százaléka tudott átmenőre, vagy annál nagyobb jegyre vizsgázni, míg a tavaly a diákok több mint fele megírta az ötöst, vagy annál jobb eredményt ért el. Csapó Hajnalka matematika szakos tanfelügyelő szerint a digitális javítás jóval nagyobb objektivitást hozott a rendszerbe. Mint fentebb már írtuk, a korábbi években a próbavizsgán a saját tanáraik javították ki a diákok dolgozatait, idén viszont a javítótanárok a központi rendszer által „kiosztott” vizsgalapokkal dolgoztak. Ráadásul az éles vizsgához képest a próbán a tapasztalatok szerint általában nehezebbek a feladatok, és szigorúbb szokott lenni a pontozás, bár a feladatsor hasonlított a minisztérium által közzétett gyakorlótesztekhez.
– Elméletileg ehhez kellett volna edzeniük a tanulóknak
– fogalmazott a szaktanfelügyelő.
Csapó Hajnalka emlékeztetett, hogy tavaly az éles vizsgán elég jó eredmények születtek megyénkben, most pedig az érintettek előtt van majdnem négy hónap, azalatt még sokat lehet javítani a teljesítményen.
– Minden iskola ki kell dolgozza a saját tervét erre vonatkozóan, felkészítőket kell tartani, ha a tananyagot befejezik, a tanórákon, opcionális órákon minél több gyakorlótesztet kell megoldani. Nagyon fontos, hogy a felkészítés differenciáltan történjen
– hangsúlyozta a tanfelügyelő.
A próbavizsga után több tanár és még több diák jelezte, hogy kevés az idő a feladatok megoldására. A nyolcadikosoknak két órájuk van a tételek megoldására, egy óra hosszabbítást csak bizonyos sajátos nevelési igényű tanulók kérhetnek.
Anyanyelvből legalább jól teljesítettek a Hargita megyei tanulók a próbán, az átmenési arány majdnem 86 százalékos, szemben az országos 82,93 százalékkal. A nyolcadikosok záróvizsgája, az abszolválónak is nevezett országos felmérés június 25-én kezdődik, az akkor kapott jegyek átlaga adja majd a felvételi jegyet, amely meghatározza, hogy hol folytathatják tanulmányaikat a következő tanévben.