Elvégezték az első lézeres visszérműtéteket a gyergyószentmiklósi kórházban
Először végeztek a gyergyószentmiklósi kórházban lézeres visszérműtétet az elmúlt napokban. Belátható időn belül pedig rendszeressé válhat Gyergyószentmiklóson is az a beavatkozás, amiért eddig Marosvásárhelyre kellett elutazni.
A beavatkozást dr. György Fazakas István, a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház sebész-főorvosa, valamint dr. Könczei Csaba, a gyergyószentmiklósi kórház sebésze, egyben orvosigazgatója végezte.
– Két olyan, maroshévízi és bákói betegről van szó, akik eredetileg Marosvásárhelyre kellett volna menjenek, de a mi kórházunk egyikük számára pontosan félúton volt, ezért minket választottak – számolt be dr. Könczei Csaba, egyben megköszönve a páciensek bizalmát. A sebészorvos hozzátette, a beavatkozás érdekében a betegeket mindössze egy napra kellett beutalni a kórházba.
– Ez egy minimálisan invazív műtét: egy egyszeri bemetszéssel, ultrahang-felügyelettel vezetjük fel a lézerszálat a beteg visszérbe, és tulajdonképpen leégetjük azt. Ezt szkleroterápia (visszér-injekció – szerk. megj.)követi – összegezte a sebész.
A műtétre az elmúlt napokban került sor, hamarosan rendszeresen fognak ilyen beavatkozásokat végezni a gyergyószentmiklósi kórházban is. Dr. Könczei megjegyezte, hogy a betegek önrészt kell fizessenek, mivel az egészségbiztosító csak részben téríti meg a költségeket. Illetve a műtéthez használatos lézeres gépet is meg kell vásárolja a kórház, de van lehetőség a műszer bérbevételére is, ezért ez nem akadály.
A visszérbetegség nagyon sok embert érint, manapság népbetegségként is emlegetik. A nőknél gyakrabban előforduló panasz, és nemcsak az idősebb korosztály, hanem a 30–40 évesek is érintettek lehetnek. Amint azt Könczei doktor elmondta, a marosvásárhelyi kórházban naponta két-három lézeres visszérműtétet végeznek, és a várólista hosszú. A nem sürgősségi beavatkozásokat jelenleg július végére, augusztus elejére tudják időzíteni.