Hirdetés

Elhanyagolt kincs a város szélén – folytatásra vár a Csíky-kert története

Kidőlt fák, ihatatlan vizű for­rások és a magára hagyott természet nesze­zé­se fogadja a gyergyó­szent­miklósi Csí­ky-kertbe lá­togatókat. Székely­föld egyik leg­nagyobb dendrológiai parkjá­nak rendbetétele évek óta várat magára.

Boncina-Székely Szidónia
Elhanyagolt kincs a város szélén – folytatásra vár a Csíky-kert története
A gyergyószentmiklósi Csíky-kert. Egykor adományozójának monogramját rajzolták ki a lombok Fotó: Gurzó Lehel László

Gyergyószentmiklós központjától 15 perces sétával juthatunk el a város északkeleti részén fekvő, Csíky Dénes ügyvéd által majdnem másfélszáz éve létrehozott dendrológiai parkba. A 16 hektáros terület nem ok nélkül a városlakók és környékbeliek kedvelt természetjáró helye: közel van, a város poros utcáit elhagyva néhány perc alatt madárcsicsergéstől hangos, változatos növényzetű környezetben találjuk magunkat. De – bár önkéntesek, civil szervezetek többször szerveztek takarítást, faültetést – az önkormányzat tulajdonában lévő dendrológiai park összességében elhanyagolt. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


Lassú növésű tervek

Az Arbor Vállalkozók Szövetsége 2022-ben pályázott Hargita Megye Tanácsa részvételi költségvetésében a park rendezésére: sok ezer támogatói szavazattal megerősített projektjük el is nyert egy 500 ezer lej finanszírozást, amit a tervek szerint egy kilátó és egy filagória megépítésére, faültetésre, a tanösvények rendbetételére, kutak fúrására, játszótér, sportpálya, valamint illemhelyek kialakítására költöttek – volna. 

Több mint 3500 személy szavazott erre a pályázatra, ami tükrözi, hogy sokak számára fontos a dendrológiai park sorsának alakulása. Ez látszott a tavaszi nagytakarítások alkalmával is, amelyekben az önkormányzat mellett jelentős szerepet vállaltunk, valamint a 2023-as akcióban, amikor a Fenyő Szövetséggel közösen ötven facsemetét ültettünk el. A Csíky-kert nagy értéket képvisel, jelenleg elhanyagolt állapotban van, de közösen tehetünk érte

– közölte megkeresésünkre Csata Levente, az Arbor vezetőségi tagja. A pályázat kivitelezésének késlekedéséről azt mondta: szerinte közrejátszhatott, hogy a megyei és a helyi önkormányzatnál is vezetőváltás történt, de ígéretet kaptak a megyei önkormányzattól, hogy a város meg fogja kapni az elnyert támogatást. 

Elhanyagolt kincs a város szélén – folytatásra vár a Csíky-kert története

Hargita Megye Tanácsának sajtóosztályától azt tudtuk meg: mivel a terület nem a megyei önkormányzat tulajdona, egy adminisztrációs folyamat előzi meg a beruházás elindítását, ugyanakkor – mivel az előzetesen becsült beruházási részköltségek jelentősen meghaladják a nyertes tervötletben meghatározott szükségleteket – szükségessé vált a megvalósítandó beruházás célkitűzéseinek fontossági sorrendbe rendezése. „Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatala részére megküldésre került a 157/2024-es határozat, amely módosítja a 304/2023 számú határozatot, és jóváhagyja a Hargita Megye Tanácsa és Gyergyószentmiklós önkormányzata közötti partnerségi megállapodás megkötését a Csíky-kert dendrológiai park közös, közérdekű beruházásának megvalósítása érdekében” – áll a válaszukban. Az említett partnerségi megállapodást 2025. február 25-én írták alá, s annak értelmében a város megrendeli és elkészítteti a beruházás műszaki dokumentációját. 

Megerősítenék identitásában a parkot

A gyergyószentmiklósi önkormányzat szakértők által meghatározott irányba mozdítaná el a Csíky-kert fejlesztését: a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kolozsvári vezetőségével egyeztetve, a Biológia és Geológia Kar szakembereinek bevonásával valósítja meg a park fejlesztését tárgyaló tanulmányt.

– Az idei költségvetésbe belefoglaltuk a pénzt a tanulmány elkészíttetésére, célunk, hogy a rendelkezésünkre álló összeget szakmai szempontok szerint, a lehető legnagyobb hatékonysággal költsük el – közölte érdeklődésünkre Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Kiemelte: a ma rendelkezésre álló információik alapján úgy tűnik, a Csíky-kert hivatalosan nem dendrológiai park, külön tanulmányban szeretnék kérni átminősítését, így a megye egyetlen ilyen jellegű létesítményévé válhat ez a terület. 
A Csíky-kertben jelenleg a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett turizmusföldrajz tagozatának épülete és a Szent Benedek Tanulmányi Ház működik.

– Az egyetem kezelésében csak az épületek és azok megközelítési lehetőségei vannak, de aktuális felújítani a gyergyószentmiklósi önkormányzattal való szerződést, hogy az intézmény szakmai segítséget tudjon nyújtani a dendrológiai park fejlesztésében – fogalmazott dr. Horváth Alpár, a BBTE Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatának igazgatója. Megerősítette: tárgyalások zajlanak a kolozsvári biológia kar szakembereivel, akik segítenék a park felújítását. 

A parkban kiemelten fontos lenne: a források kitisztítása, a kert őshonos fáinak újratelepítése, a tanösvény fejlesztése, a fák feliratozása és QR-kóddal való megjelölése, a térbútorzat feljavítása és bővítése további padokkal, filagóriákkal, az etetők, illetve madárházak felújítása, éjjellátó kamerák felszerelése, a bejárati kapu és a kerítés megjavítása, az ösvények, járdák felújítása.

Ezáltal a Csíky-kert nemcsak turisztikai célponttá, hanem a városlakók számára szervezett programok helyszínévé is válhatna

– áll a közösségi költségvetéses pályázat leírásában.

Az ügyvéd, aki falevelekkel írta a nevét
A nevét viselő arborétumot dr. Csíky Dénes ügyvéd, botanikus hozta létre: 1884-ben kezdte a terület beültetését, és 1909–1910 között lett kész. A park területe 16 hektár, amelyen az ügyvéd 185 fafajtát honosított meg, közöttük több, tájidegen gyümölcsfát is – ezek jegyzéke nem maradt fenn. Eredetileg a fákat úgy ültették, hogy az őszi és a téli időszakban a különböző színű lombhullatók kirajzolták Csíky Dénes monogramját, de a fák cserélődése miatt ez már nem látható. A kert alapítója később Gyergyószentmiklós városának adományozta az arborétumot, ahol az Országos Társadalomrendező Intézet gondnoksága alatt tüdőszanatóriumot nyitottak gyermekek számára a kommunizmus alatt. Az intézmény 1980-ban megszűnt. 1980-ban a dendrológiai parkot védett területté nyilvánították, majd Rab János biológiatanár vállalkozott a kert térképének elkészítésére, amelynek során 24 fa- és cserjefajt sikerült azonosítania, de a továbbiakban a kezdeményezés nem folytatódott. A parkban két forrás található, a Filep kútja nevűn tábla hirdeti: „Ezen helyet kertté alakította Csiky Dénes”, keltezése 1884. A források vize jelenleg nem iható.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!