Hirdetés

Égető gondok

A turisztikai minisztérium és a Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség adatai alapján a megyében engedéllyel rendelkező szálláshelyek alig húsz százaléka rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel. A hatóságok tavaly összesen hetven ellenőrzést végeztek, amelyet az ígéret szerint idén folytatnak. A felelősség és a kötelezettség minden esetben az épületek tulajdonosaié.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 8 perc
Égető gondok
Megelőzhetők lennének a tűzesetek, de kevesen kérnek tűzvédelmi engedélyt, és a hatóság is ritkán ellenőriz Fotó: Veres Nándor

A Gazdasági, Vállalkozói és Idegenforgalmi Minisztérium weboldalán közétett legfrissebb, 2023. december 27-i statisztikák alapján Hargita megyében összesen 723 működési engedéllyel rendelkező szállásadó hely – panzió, szálloda, vendégház stb. – található. 
A Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) által küldött válaszban: Hargita megyében 158 szálló rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel, amely mindaddig érvényes, amíg az engedély kiadásának alapjául szolgáló műszaki feltételeket betartják. A tűzvédelmi engedély kérelmezése a tulajdonos vagy üzemeltető a kötelezettsége. Feltűnt, hogy a turisztikai minisztérium honlapján, illetve az ISU nyilvántartásában a szálláshelyek száma különbözik. Erre Alina Cibotariu adott választ:

– A Turisztikai Minisztérium honlapján 639 Hargita megyei szálláshely található, amelyek rendelkeznek minősítési tanúsítvánnyal. Ezek közül 158-nak van tűzvédelmi engedéllyel, a többi pedig vagy nem engedélyköteles – legfeljebb nyolc szobával és tizenhat férőhellyel rendelkező szálláshelyek –, vagy engedélyeztetés alatt állnak, valamint a tulajdonosok elindították a szükséges lépéseket a tűzvédelmi engedély megszerzésére

– mondta a sajtószóvivő. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Ellenőrzések 

Az elmúlt évben hetven ellenőrzést végeztek, céljuk, hogy kiderítsék, megfelel-e az épület a tűzvédelmi előírásoknak. Ezeket az ellen­őrzéseket az év folyamán végzik. 2023-ban egyetlen létesítményt sem zártak be, ha tűzvédelmi szempontból hiányosságokat találnak, fokozatosan bírságolnak. A leggyakrabban feltárt hiányosságok a tűzvédelmi berendezések rendszeres műszaki ellenőrzésének hiánya, a fűtési berendezések korszerűsítésének hiánya, valamint a statikus elektromosság összegyűjtő és földszivárgó rendszerek rendszeres ellenőrzésének hiánya voltak.
„Mivel a szabadidejüket ven­déglátóhelyeken töltők biztonsága elsődleges fontosságú, ezeket az intézkedéseket az elkövetkező időszakban folytatjuk. A tűzvédelmi tevékenység jogszabályban meghatározott állandó jellegét csak úgy lehet biztosítani, ha az ellenőrzőszerveket megyei szinten bevonják a biztonsági intézkedések mindenkori betartásába. Nem a szabálysértéseket akarjuk büntetni, hanem azt, hogy a biztonsági intézkedések betartása mindenki számára további biztonságot nyújtson” – mutattak rá a szerkesztőségünkbe eljuttatott válaszlevélben. 

A tulajdonos kötelessége

Mint fogalmaztak, arra kérik valamennyi vendéglátóegység vezetőit, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket a tűzvédelmi engedélyezési és jóváhagyási eljárás jogszerűségének betartása érdekében. 
„Ebben az esetben intézményünk teljes mértékben nyitott és kész a szükséges támogatást megadni. Szeretnénk emlékeztetni önöket, hogy 2024. január 1-jétől a jó­váhagyási és engedélyezési folyamatot optimalizálták, és a katasztrófavédelmi fel­ügyelőségek elektronikusan
kapják meg a dokumentumokat, és ugyanebben a formátumban válaszolnak a kérelmezőknek. Ismételten hangsúlyozzuk, hogy a tűzvédelmi engedély nélküli működés törvénysértésnek minősül, és a felelősség kizárólag az érintett épületek tulajdonosait terheli” – hívták fel a figyelmet. 

Veres Nándor
Az épületben tartózkodó személyek biztonsága az elsődleges. Évente mégis csak a létesítmények 10 százalékát ellenőrzik

A tűzvédelmi engedély fontossága

Az e-mailben részletezték: a tűzvédelmi engedély az a dokumentum, amely igazolja, hogy az adott helyiség megfelel a tűzvédelmi krité­riumoknak, így az épület biztonságos a benne tartózkodók számára. Az engedélyt csak a helyszíni ellenőrzések és a dokumentumok összeállítása után adják ki. A tűzvédelmi engedély érvényét veszti, ha változások történnek például: a menekülési útvonalak méretét csökkentik; a tűzérzékelő és/vagy tűzoltó eszközöket eltávolítják; a menekülési útvonalakat megszüntetik stb. 
„A tűzvédelmi engedély megszerzése érdekében hozott intézkedések célja a tűzveszély minimalizálása. Ha a szóban forgó épületet tűzvédelmi szempontból nem megfelelően üzemeltetik, a kockázat növekszik. Például nyílt lánggal való munkavégzés egy olyan helyiségben, ahol ez tilos, egyértelműen növeli a tűzveszélyt. A tűzvédelmi tanúsítvány megszerzéséhez elfogadott intézkedéseket a személyek biztonsága és a tűzesetek bekövetkezésének elkerülése miatt be kell tartani. Az engedélyek megszerzésével kapcsolatos információk a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek honlapján, valamint a Sürgősségi Osztály Vészhelyzeti Főfelügyelősége (IGSU) által biztosított engedélyezési útmutatóban találhatók” – válaszolt e-mailben a Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!