Hirdetés

Bizalomra épülő prevenció

Tragikus balesetek miatt ismét fókuszba került a fiatalok drogfogyasztása. Az illegális szerek környékünkön is elérhetők, ezért egyre fontosabb (lenne) a valóban szakszerű, hatékony megelőző tevékenység az iskolákban. Igen ám, de milyen az a prevenciós foglalkozás, aminek valóban van értelme? Ami biztos: sem a tiltástól, sem egy előadástól nem várható tartós változás.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 8 perc
Bizalomra épülő prevenció
Egy előadástól nem várható változás. Folyamatosan hiteles tájékoztatásra van szükség Fotó: Pontis Egészségügyi Szervezet

A székelyudvarhelyi he­lyi rendőrségnél ér­deklődve megtudtuk, hogy a különböző tu­dat­mó­dosító szerek igenis jelen vannak a fiatalok körében (is). Tapasztalataik szerint használják a ragasztót, ol­dó­szere­ket, hígítókat, de a kannabisz,
metamfetamin, am­fetamin, ecstasy, GINA (mondják ran­di­drog­nak is), a szintetikus, más néven di­záj­nerdrogok különböző fajtái is megtalálhatók a piacon, ugyanakkor – mint Katona Lóránt, az intézmény helyettes igazgatója hangsúlyozta – nagy probléma az alkohol. Úgy látja, hogy a legveszélyeztetettebb a 13-18 év közötti korosztály.

Egy tanév kevés

A probléma súlyát érzik az iskolákban is, hiszen az elmúlt tanévben nagyságrendileg megemelkedett a drogprevenciós foglalkozások iránti igény, a korábbi évhez képest 500-zal több volt az iskolai tanácsadók által a témában lebonyolított tevékenységek (előadások, többalkalmas kiscsoportos foglakozások stb.) száma. Ezt Kedves Enikőtől, a Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ munkatársától tudtuk meg, aki kiemelte, hogy a hálózathoz tartozó iskolai tanácsadók egyik feladata éppen a prevenció, de nemcsak most, hanem az előző években is figyeltek erre. A pszichológus szerint a hatékonyság szempontjából a közösségfejlesztésre kell nagyobb hangsúlyt helyezni, akár az iskolai bántalmazást, akár a „drogveszélyt” akarjuk csökkenteni.

– Ebben a tanévben nem lehet ezt a témát megoldani, a probléma velünk marad, a javasolt munkamód a konkrét tájékoztatás mellett az egészséges iskolai közösségek, az asszertív kommunikáció, a kapcsolódások elősegítése, fejlesztése, ugyanis jelenlegi tudásunk szerint a jól működő közösségek, a kapcsolatok tudnak védőfaktorként működni

– húzta alá az iskolai tanácsadók tevékenységét koordináló szakember.

Pontis Egészségügyi Szervezet
A szakemberek nem hisznek az elrettentésen alapuló prevencióban. Az okokat kell feltárni

Megtalálni az okokat

Molnár Katalin nevelési tanácsadó ehhez kapcsolódva arról beszélt, hogy a hatékony megelőző munka jóval a szerfogyasztás első kipróbálása előtt elkezdődik, és az önbizalom, illetve a szociális készségek fejlesztésére, a hatékony probléma- és konfliktuskezelési, életvezetési technikák elsajátítására épül, a szülők bevonásával. Mind a szerfüggőség, mind a viselkedésfüggőségek megelőzése csak akkor tud hatékony lenni, ha valós problémákra valós válaszokat kínál, ha megpróbálja feltárni, hogy mik azok a hiányok, amik miatt a szerektől remélik a fiatalok a megoldást. Mindez csak bizalmi légkörben képzelhető el, ahol nem kell tartani semmiféle megbélyegzéstől, ahol őszintén lehet kérdezni, vitázni, együtt gondolkodni, egymásnak építő visszajelzéseket adni. Konkrétan ez személyiségfejlesztő, egészségnevelő órákon vagy rendszeres életvezetési készségeken alapuló opcionális órákon valósulhat meg, interaktív módszerekkel. A pszichológus fontosnak tartja a rendszerességet, a nyitott kommunikációt, ami mellőzi a „megmondó” módszereket.

– Az elrettentésen alapuló, „egy-egy órára meghívunk egy hatósági szakembert” jellegű prevencióban nem hiszek. Ilyenkor inkább kipipálunk egy feladatot, kissé megnyugtatjuk magunkat, de sem kapcsolat, sem bizalom nem épül a fiatalokkal. Egyfajta tüneti kezelésnek mondanám, ami nem az okok feltárására irányul

– húzta alá.

Pontis Egészségügyi Szervezet
A következetes gondolkodáshoz konkrét ismeretekre van szükség

Jó példa a tájékoztatásra 

Az iskolai tanácsadók is úgy vélik, hogy sokkal több segítő, prevencióban jártas szakember bevonására, akár a más-más megközelítések ötvözésére lenne szükség egy átfogó, hatékony megelőzés érdekében. Jó példa lehet erre a marosvásárhelyi székhelyű, fiatal orvosokból és más egészségügyi szakemberekből álló Pontis Egészségügyi Szervezet programja. Mivel a tagok nagyrészt Hargita megyeiek, itt végezték az iskolát, így újszerű prevenciós projektjüket is itt indították útnak tavaly, azokban az iskolákban, ahol tanultak, Gyergyószentmiklóson a Salamon Ernő Gimnáziumban, Csíkszeredában a Márton Áron Gimnáziumban és Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnáziumban. 
Dr. Német-Mezey Katalin és dr. Réti Hunor családorvos rezidenseket is a hatékony prevencióról, illetve annak céljáról kérdeztük.

– A lényege és célja is, bármennyire is közhelyesen hangzik, természetesen az, hogy a fiatalokat valamilyen módon távol tartsuk a szerektől. Létfontosságúnak tartjuk a megfelelő tájékoztatást, mivel a szerhasználat következménye, akár rövid, akár hosszú távon, nem olyasmi, amiről a legtöbb ember önszorgalomból, mindennap olvasgatna. Már csak az alapgondolat is sokkoló felismerés lehet, hogy a legális szerek is, mint az alkohol- és nikotintermékek, ugyanúgy kábítószernek minősülnek hatásmechanizmusuk alapján. A következetes gondolkodáshoz, cselekvéshez pedig konkrét ismeretekre van szükség: szervi, testi elváltozások, személyiségbeli eltorzulás, emberi történetek és ezek által önvizsgálat és felelősségtudat kialakulása. Az már régen kiderült, hogy a tiltás nem megoldás, de megtanítani, hogy mire és miért lenne érdemes nemet mondani, reményeink szerint elérheti a kívánt hatást

– fogalmaztak a fiatal szakemberek. Szerintük fontos megérteni, hogy senki sem úgy próbál ki egy kábítószert, hogy márpedig ő mindenáron függővé akar válni. A fiataloknak pedig fontos azt közvetíteni, hogy az ember természetétől fogva a szabadságot szeretné megtapasztalni különféle módszerekkel, viszont egy felszabadító érzést adó szer nem a megoldása a problémának. Meg kell tanulja az idegrendszer, miként legyen „boldog”, hogyan működjön a jutalmazó rendszere megfelelően, különféle szerek nélkül is.

Megtanulni NEM-et mondani 

Ezzel a címmel a Pontis egy dohányzás-, alkohol- és drog­prevenciós „utazó” múzeumot hozott létre középiskolásoknak.

– A modern technológia térnyerésével és az ezzel járó társadalmi változások tekintetében nyilvánvaló volt számunkra, hogy olyan prevenciós programot kell létrehoznunk, ami megüti a fiatalság ingerküszöbét, így jött létre a vizuális elemekben gazdag interaktív kiállítás. A tudomány, technika, a kreativitás és filmművészet eszközeit is latba vetve próbáljuk a kritikus gondolkodást kialakítani, hogy ők maguk dönthessék el, mit érdemes és mit nem érdemes tenni a szervezetükkel

– magyarázta dr. Német-Mezey Katalin és dr. Réti Hunor.
A fiatalok kipróbálhatják, testközelbe kerülhetnek olyan dolgokkal, amikkel a mindennapi életben ritkán lenne lehetőség, például különböző
drogok vizuális hatását imitáló szemüvegeket próbálhat­nak fel, egészséges és kórosszerv-preparátumokat vizsgálhatnak stb. Az óra közvetlen hangnemben zajlik, tegeződve, barátságos hangulatban igyekeznek végigvinni, hogy őszintén merjenek rákérdezni, ha valamilyen témában kétségeik támadnának, az ítélkezés és megkülönböztetés veszélye nélkül.

Pontis Egészségügyi Szervezet
Valós információk a fiatalok nyelvén. A tiltás, ítélkezés és ijesztegetés lepereg róluk

Már az általános iskolában is időszerű

A családorvos rezidensek kiemelték, hogy fiatal korban a legveszélyesebb a szerhasználat, mert a fejlődő ideg­rendszer sokkal érzékenyebb a behatásokra, nincs ki­fej­lődve a személyiség, így haj­lamosabb a függőségek kialakulására. A fiatalkori szerhasználat maradandó rendellenességek kialakulásához vezethet, amelyek leggyakoribb megnyilvánulásai a pszichés betegségek.
– A tanárok és szülők visszajelzései alapján már az általános iskola felső tagozatán érdemes lenne elkezdeni a prevenciót. A legálisan beszerezhető termékek mellett (mint például a különböző dohánytermékek) a legnagyobb problémát nem is a klasszikus, ismert illegális szerek okozzák, mint a kokain vagy az ecstasy, hanem az új generációs, úgynevezett dizájnerdrogok. Ezek olcsón beszerezhető, legtöbb esetben ismeretlen hatásokkal, mellékhatásokkal járó kemikáliák, amelyeket az orvostudomány sem ismer még kellőképpen, így az adott esetben kórházi kezelésre szoruló fiatalok megmentése is óriási nehézségekbe ütközik.

Lesz képzés pedagógusoknak

A Pontis Egészségügyi Szervezet meghívásra általában egy iskolai nap keretében öt-hét előadást vállal, van honlapja, és a Facebookon is megtalálható. Katona Lóránt, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség helyettes igazgatója a téma kapcsán a szülők felelősségét is hangsúlyozta, illetve elmondta, hogy ők is eleget tesznek minden felkérésnek: osztályfőnöki órákon, szülőértekezleteken tartanak előadást, a szülőket például arról tájékoztatják, hogy mire figyeljenek. Ugyanakkor felvázolják a jelenlegi helyzetet, illetve azt, hogy milyen hatásuk van az illegális szereknek a szervezetre, és milyen bűncselekményeket merít ki a fogyasztásuk, árusításuk stb.
A Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ már két éve kiadott egy munkafüzetet Drogprevenció – Útmutató pedagógusoknak címmel, amely elméletileg minden iskola könyvtárában elérhető, és amelynek segítségével akár az osztályfőnökök is tarthatnak többalkalmas megelőző foglalkozássorozatot diákjaiknak. A téma iránt nyitott pedagógusoknak pedig jó hír lehet, hogy az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza szervezésében hamarosan húszórás képzés kezdődik drogprevenció témájában, a megye több régiójában is indítanak csoportokat.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!