Alig győzik kimondani az ítéleteket
Kevés bíróval, sok tennivalóval, mégis hatékonyan működik a Hargita Megyei Törvényszék – olvasható az igazságügyi intézmény tavalyi tevékenységéről készült jelentésben.
Évek óta bíróhiány nehezíti a Hargita Megyei Törvényszék tevékenységét. Tavaly a 17 bírói állásból 12 betöltetlen volt. „Csak a személyzet erőfeszítéseinek köszönhetően működik az igazságügyi intézmény” – áll a törvényszék jelentésében. A helyzet szinte évek óta változatlan. Lapunk hasábjain 2018-ban is arról adtunk hírt, hogy a 12 állásnak fele volt betöltetlen.
Az éves mérlegből az is kiderül, tavaly a bűnügyi esetekkel december 10-ig két bíró foglalkozott, majd csak egy, hiszen egyikük nyugdíjba vonult. A munkaerőhiány csökkentésére a Legfelsőbb Ítélőtábla Bírói Osztálya határozatával április elsejei kezdéssel elrendelte a prahovai törvényszékről egy bíró áthelyezését a Hargita Megyei Törvényszékre.
A Polgári Osztály mindössze 4 saját bíróval, június 15-től egy kirendelt bíróval, illetve három más bírósági küldöttel tevékenykedett.
„A Hargita Megyei Törvényszéken belül folyamatosan csökken a bírák száma, és az ideiglenes és »sürgősségi« áthelyezés nélkül a bíróság polgári tagozata nem működne, nem feltétlenül a tevékenység túlzott mértéke miatt, hanem mindenekelőtt a vizsgálóbizottságok megalakításának konkrét lehetetlensége miatt. Bár a Hargita Megyei Törvényszék egyre kevesebb bíróval működik, és a tevékenység összetettsége is nő, a bíróságnak idén (szerk. megj.: tavaly) sikerült a bírói tevékenység minőségét magas szinten tartani, és a »vízvonalon« maradni, köszönhetően a személyzet különleges erőfeszítéseinek” – áll a jelentésben, amely még azt is megjegyzi, a bírói tevékenység továbbra sem vonzó, a fiatalok leginkább a nagyobb városokban helyezkednek el.
„Ezért sürgős intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy a bíróságokon megüresedett helyeket észszerű módon be lehessen tölteni” – olvasható Fodor Péter, a Hargita Megyei Törvényszék elnöke által jegyzett beszámolóban. A jelentésből az is kiderül, tavaly novemberben három bíró kérte az áthelyezést a Hargita Megyei Törvényszékhez, de csak egy kérelmet hagytak jóvá.
Egyébként 2023-ban az igazságügyi intézményben 2652 új ügyet jegyeztek 541-gyel (19,77 százalékkal) kevesebbet, mint 2022-ben, de a 2652 új ügyhöz hozzáadódik a 2022 végi ügyek száma, azaz 1593, így 2023-ra kijön a 4245 ügy, amelyből 2023 végére 2595-öt sikerült lezárni.
A büntetőjogi perek száma összesen 792, míg a polgári perek száma 3453 volt. Az említett számok tekintetében egy bíróra átlagosan 450 ügy jutott. 2022-höz képest 2023-ban nőtt a folyamatban lévő perek száma a büntető-, a kiskorúakkal kapcsolatos és családi, munkaügyi, a társadalombiztosítási és szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos ügyekben, míg a más ügyekben csökkent a perek száma.