Aikidóval az erőszak ellen
Egy több mint fél évszázados tapasztalattal rendelkező aikidómester Székelyudvarhelyen építené újra azt, amit Erdély-szerte már egyszer sikerült: közösséget formálni a béke, az önfegyelem és a mozgás révén. Kádár Attila Zsolt 8 danos mester tanítása nem csupán harcművészet – válasz is egyre agresszívabb világunk kihívásaira.
Kádár Attila Zsolt 8 danos aikidómester, önvédelmi és lefegyverzési szakértő, Erdély főedzője, az Osaka Aikikai nemzetközi elismerésével rendelkezik, ezzel a legmagasabb fokozatú, hivatalosan akkreditált oktató Erdélyben. 59 év tapasztalatát és egy nem mindennapi életutat sűrít tanításaiba, miközben folyamatosan keresi a lehetőséget, hogy tudását továbbadja, teret adjon a békének egy egyre erőszakosabb világban.
– Hiába vagyok én nagymester, ha maroknyi emberrel dolgozom. A székely porlik, mint a szikla alapon. Nagyobb közösség kell, hogy nagyobb legyen az erő, a fordulatszám – fogalmazta meg küldetését Kádár Attila, aki 2001 óta világszerte rendelkezik hivatalos tanítási joggal. Egyedüliként az országban tanít szamuráj-kardművészetet (Iado Musō Jikiden Eishin-ryū stílusban), továbbá több fegyvertechnikát, az aikidó teljességét és lényegét építve be edzéseibe: test és lélek harmonikus egyensúlyát.
A béke sportja
Az aikidó a béke sportja – fogalmazza meg egyszerűen, mégis lényegre törően. A CIA kiképzősportja is ez, mondja, hiszen nem a fizikai törés-zúzásra, hanem a védekezésre, az agresszió energiájának semlegesítésére épít. Az önvédelem nem a támadó legyőzése, hanem az erőszak elhárítása. – Magas szinten az aikidó olyan, mint egy védőburok. A burkon belül nem árthat nekem senki – ez a béke. De ha valaki betör ebbe, akkor cselekednem kell – mondja Kádár. A realitás azonban, hogy „a fiatalok számára ma már az a vonzó, ami sok kárt okoz: az agresszió, a feltűnősködés, a magamutogatás, anélkül, hogy igazi alapja lenne”. Kádár Attila ez ellen próbál küzdeni az aikidó eszköztárával.
Tanításai Székelyudvarhelyen jelenleg két helyszínen zajlanak: a Marin Preda Elméleti Líceumban csütörtökön 16–18 óráig, illetve az Eötvös József Szakközépiskolában pénteken 17–19 óra között, a tanév időtartama alatt. Nyáron ugyan szünetelnek a hivatalos edzések, de tervben van egy áthidaló lehetőség: egyik tanítványa csűrjében folytatná a gyakorlást 6-8 fős csoportokkal.
Az aikidó lényege az alkalmazkodás, a pontos időzítés, a test természetes mozgásának megismerése. Ahogy fogalmaz:
– Ez az emberi fogaskerék-gépezet – csont, ízület, hajlás – mindannyiunkban azonos. Ezért tanulható az aikidó nőnek, férfinak, fiatalnak, idősnek egyaránt.
A tanítványok
Megszólaltattuk Kádár Attila tanítványait is. Szabó Zsolt volt francia idegenlégós fél éve kezdett aikidózni, már zöld öves.
– Nem az erőszakról szól. Nem az a lényeg, hogy a másikat helybenhagyjuk, hanem hogy meg tudjam védeni magam. A technikák pontos elsajátítása mellett az is fontos, hogy mozgásban tartja a testem. Bodó Eszter Erzsébet tavaly szeptember óta aikidózik, jelenleg zöld öves.
– Elsősorban azért kezdtem el, hogy ha olyan helyzetbe kerülnék, képes legyek megvédeni magam. Természetesen a mozgás is fontos, jó formában tart, de számomra még fontosabb az a belső biztonságérzet, amit az aikidó ad – vallotta Bodó.
Benkő Gizella Zsuzsanna Kádár Attila első tordai tanítványa.
– Olyan volt a családi helyzet, hogy megkövetelte az önvédelmet. Fontos, hogy magyarul tanulhatok aikidózni Erdélyben. Egy életmód is lett: fitt maradok, önbizalom-növelő gyakorlat, és – anyaként – fontos, hogy adott esetben a gyerekemet is meg tudjam védeni – fogalmazott a kék öves Benkő.
A mester tervei között szerepel, hogy újraindítsa tordai dojoját, amely korábban tanítványhiány miatt zárt be. Mint mondja: volt idő, amikor négy év alatt kilenc dojo működött a keze alatt Erdélyben. Most Székelyudvarhely a kiindulópont.
Aki csatlakozna, megteheti az edzések idejében személyesen vagy a Tiger Aikido Aikijutso Section Facebook-oldalán keresztül is.
Kádár Attila nemcsak oktatója, de hiteles megélője is az aikidó szellemiségének: hisz abban, hogy a valódi erő a csendből, a jelenlétből és a béke tudatos választásából fakad.