Hirdetés

A parlament csütörtökön dönthet a tervezet sorsáról

Jóváhagyta a kormány a 2026-os költségvetés tervezetét, az előzetesen elfogadott menetrend szerint a parlament csütörtökön szavaz a jogszabályról.

HN-információ
A parlament csütörtökön dönthet a tervezet sorsáról
Illusztráció Fotó: László F. Csaba

Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek. Az Agerpres beszámolója szerint a költségvetés több takarékossági intézkedést tartalmaz. A kormány befagyasztaná a közszférában dolgozók alapbéreit, a tervezet szerint az a 2025. decemberi szinten marad, továbbá a pótlékok, illetve egyéb juttatások összege sem változik. A nyugdíjakat és a gyermeknevelési támogatás összegét nem emelik, az is a 2025. decemberi szinten marad. Emellett a közintézmények nem vásárolhatnak új autókat, bútorokat vagy irodai berendezéseket, miközben a havi nettó 6000 lejnél kevesebbet kereső közalkalmazottak 800 lejes üdülési utalványt kapnak. A kormány gazdasági előrejelzései szerint a nettó átlagbér 5,5 százalékkal nőhet, az infláció pedig éves átlagban körülbelül 6,5 százalék lehet. A képviselőház és a szenátus egyesített házbizottságának múlt pénteken elfogadott ütemterve szerint a parlament március 19-én, csütörtökön szavaz a 2026-os költségvetésről. A képviselők és szenátorok ma 13 óráig nyújthatnak be módosító javaslatokat. A szakbizottságok ma este készítik el szakvéleményüket, majd kedden a parlament költségvetési bizottságai vitatják meg a tervezetet. A két ház plénuma szerdán és csütörtökön tárgyalja a költségvetést, a végső szavazás csütörtökön lesz.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!



Mint arról korábban beszámoltunk, a költségvetés a GDP 6,2 százalékának megfelelő, 127,7 milliárd lejes hiánnyal számol. A kormány előrejelzése szerint a román gazdaság 2026-ban 1 százalékkal nőhet, a bruttó hazai termék pedig elérheti a 2045 milliárd lejt. A költségvetési bevételeket 736,5 milliárd lejre, a kiadásokat 864,3 milliárd lejre becsülik. A tervezet szerint a személyi kiadások aránya a GDP-ben 8,2 százalékra csökken, miközben a kamatkiadások 60,8 milliárd lejre emelkednek. A kormány ugyanakkor rekordösszegű, mintegy 164 milliárd lejes beruházással számol, ami a GDP több mint 8 százalékát teszi ki.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!