Hirdetés

Mérgező tévhitek

Az idő felmelegedésével egyre többen kapnak kedvet a túrázáshoz. A nyári időszakban azonban jelentős mértékben megnő a kullancscsípés veszélye, és bár sokkal ritkább, de kígyómarást is szenvedhetünk, ha nem vagyunk elég figyelmesek.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 3 perc
Mérgező tévhitek
Keresztes vipera. Óvakodni kell tőle Fotó: Illusztráció

Hargita megye egész területén előfordulhat a vipera, nemcsak a magasabb, sziklásabb hegyeken, hanem akár saját kertünkben is találkozhatunk a mérges kígyóval – állítja Fekete Örs, a Hargita Megyei Hegyimentő Szolgálat vezetője.
Mint mondta, kígyótámadás miatt is kérik a hegyi­men­tők segítségét, hiszen ezek az esetek általában nehezen megközelíthető helyeken következnek be, ám az utóbbi néhány évben alig akadt ilyen bejelentés a megye területén.
– Hargita megyében a vipera az egyetlen mérgeskígyó-fajta, a csendesebb, sziklásabb területeket kedveli, de gyakorlatilag bárhol találkozhatunk velük. Leginkább az Egyes-kő, a Gyilkos-tó környéke, a Gyimesek vidéke szolgál lakhelyükül, innen is kaptunk több jelzést az elmúlt években – mondta Fekete Örs.
A hegyimentő megjegyezte, ha kígyóval találkozunk túránk során, kerüljük el nagy ívben. Vigyázni kell a gyerekekre, hogy ne akarják megfogni vagy megzavarni az állatot, hiszen abból könnyen baj történhet. Amennyiben mégsem sikerült ép bőrrel megúszni a találkozást, a legfontosabb megőrizni a higgadtságunkat, hiszen a megnövekedett pulzus miatt a méreg gyorsabban szétterjed a véráramban, el kell kötni a végtagot, és minél hamarabb kórházba kell juttatni a sérültet.
– Amit a filmekben látunk, hogy kiszívjuk a kígyómérget, semmiképp nem ajánljuk, hiszen lehet egy lyukas fog vagy egy seb a szájban, és akkor még nagyobb problémát okozhatunk, mint az eredeti; vagy hogy késsel elkezdjük vagdalni magunkat, az is butaság! Ezeket a technikákat hagyjuk meg a filmszereplőknek, semmi olyasmihez ne folyamodjunk, amihez nem értünk – hangsúlyozta Fekete Örs.

Barti Levente
Vipera az avarban. Nem árt az elővigyázatosság


Hozzátette, bár minden esetben fontos az orvosi kezelés, a felnőtt, egészséges ember esetében nem kell nagyobb problémára számítani. A gyerekek vannak nagyobb veszélyben a kígyómarás után.
– Tudni kell, hogy a kígyók is csak gazdaságosan bánnak a saját mérgükkel, így nem feltétlen minden viperamarás jelent mérgezést is egyben – hívta fel a figyelmet a szakember.
Kiemelte továbbá azt is, hogy ha tudunk, készítsünk fotót a támadó kígyóról, hiszen ez sokat segít az orvosoknak az azonosításban. Fekete Örs szerint a kígyótámadások számának csökkenésében nagy szerepet játszik, hogy a túrázók tudatosabbakká váltak.
– Nagyon fontos a megfelelő öltözet, hiszen ezzel is már egyfajta védelmet biztosítunk magunknak – vélekedett Fekete Örs, a Hargita Megyei Hegyimentő Szolgálat vezetője.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban az elmúlt hat év során két kígyómarásos beteget láttak el – tájékoztatott Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője. Mint mondta, ellenméreg elérhető a megyében, a katonaságnál és a Csíkszeredai Megyei Kórháznál, ahonnan szükség esetén ellátják az egészségügyi intézményeket. Hozzátette, a kígyótámadást elszenvedő betegeket a kórházba kerülésük után előbb megfigyelés alatt tartják, laborvizsgálatoknak vetik alá, majd annak eredménye alapján döntenek az ellenszérum beadásának szükségességéről. 
A kullancscsípések sokkal gyakoribbak a tavaszi, nyári hónapokban, ám a kullancsok eltávolítása érdekében a családorvosokhoz kell fordulni, mivel nem tartoznak a sürgősségi besorolású esetek közé – tette hozzá a szóvivő.
Kiemelte, a csípés következtében, ha szövődmények alakulnak ki, akkor a családorvos dönthet a szakorvosi kezelés igényléséről, ebben az esetben a kórház fertőző osztályán látják el a beteget. A statisztikák szerint azonban elenyésző azon betegek száma, akik az utóbbi években kullancscsípés következményei miatt feküdtek a kórházban – tájékoztatott Zörgő Noémi. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!