Veszélyes műszaki hibák
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hatóság (RAR) felügyelői 2025-ben Hargita megyében 2409 járművet ellenőriztek közúti műszaki vizsgálatok során. Közleményük szerint az ellenőrzött autók 33,71 százalékánál különböző műszaki vagy okmányokkal kapcsolatos hiányosságokat találtak, 98 jármű pedig közvetlen balesetveszélyt jelentett. Az autók 7,2 százalékánál környezetvédelmi problémák merültek fel, míg 1,5 százalékuk hamis, lejárt vagy érvénytelen időszakos műszaki vizsgával (ITP) közlekedett.
A RAR és a közlekedési rendőrség közös ellenőrzései során a megyében 805 bírságot szabtak ki, és 520 forgalmi engedélyt vontak be. A hatóság emlékeztet: ha bevonják a forgalmi engedélyt, azt csak a RAR kirendeltségein elvégzett speciális műszaki vizsgálat után lehet visszaszerezni.
Az országban a RAR tavaly 92 219 járművet ellenőrzött. A legtöbb hiányosságot a világító- és jelzőberendezések (24,1 százalék), a károsanyag-kibocsátás (20,5 százalék), valamint a futómű, gumiabroncsok és felfüggesztés (10,3 százalék) esetében találták. A fékrendszerrel a járművek 4,2 százalékánál, a kormányművel 1,4 százalékánál volt gond. A vizsgált járművek közül 4697-et közvetlenül balesetveszélyesnek minősítettek. Az ellenőrzések során mintegy 1,8 százalékban hamis, lejárt vagy érvénytelen műszaki vizsgát (ITP) is megállapítottak. A RAR és a közlekedési rendőrség munkatársai közös akcióik során 2025-ben 26 531 bírságot szabtak ki, 22 027 forgalmi engedélyt vontak be, 364 járművet vontak ki a forgalomból és 188 műszaki vizsgát érvénytelenítettek. A hatóság hangsúlyozta, a közúti ellenőrzések eredményei nem tükrözik a romániai járműállomány általános műszaki állapotát, mivel a felügyelők elsősorban a hibásnak vélt járműveket állítják meg.


