Hatezer fölött a munkanélküliek száma
A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség októberi adatai szerint bár nem drasztikusan, de megnőtt megyénkben a munkanélküliek száma, így a legutóbbi számadatok alapján 6067 álláskeresőt tart számon az ügynökség.
A számok növekedése mögött olyan okozati tényezők állnak, mint a tömeges leépítések vagy a külföldi szezonmunkáról időszakosan hazatérő személyek számának növekedése – vázolta lapunk megkeresésére Jánó Edit Andrea, az ügynökség osztályvezetője. Mint mondta, a tömeges leépítések miatt ötszáz személy vált munkanélkülivé, az álláskeresők újbóli alkalmazása időbe telik. Az osztályvezető megjegyezte, hogy minden ősszel visszatérő jelenség a fizetetlen munkanélküliek számának növekedése, mivel sok olyan személy kerül a nyilvántartásba, akik a polgármesteri hivataloktól kérnek fűtéspótlékot.
– A téli fűtéstámogatás csak akkor jár az igénylőnek, ha igazolni tudja, hogy munkát keres vagy vállal. Nekünk nincsen adatunk arról, hogy a kérést megelőző hat hónapot hol töltötték az illető személyek, de az önkormányzatokhoz befutott információk szerint ezek többsége külföldi munkavállaló, vagy alkalmi munkákból szerzi a betevőjét
– fogalmazott.
Tovább nőhetnek a számok
A szakember szerint a tél beálltát követően a munkanélküliek száma tovább emelkedhet, mivel vannak olyan ágazatok, amelyek télen nem tudják foglalkoztatni az alkalmazottakat.
– Nyáron nagyobb a mobilitás, télen ez az időjárási körülmények miatt visszaszorul. Ez főként az építőiparban és a kertészeteknél figyelhető meg. Sok vállalkozás igyekszik úgy tervezni, hogy belső munkálatokkal tudjanak télen dolgozni, de nagyobb hideg esetén sokszor elküldik a munkaerőt, azzal az ígérettel, hogy amint a körülmények kedvezők lesznek, újból alkalmazzák
– jegyezte meg az osztályvezető, hangsúlyozva, hogy utóbbi esetben számolnia kell a vállalkozónak azzal, hogy a munkanélküli személyt ez idő alatt más cégnél alkalmazhatják. – A munkanélküli személynek vannak kötelezettségei, mi munkalehetőséget ajánlunk neki és képzéseket biztosítunk, ha ezeket elutasítja, a munkanélküli segély folyósítása is megszűnik. Ez azzal jár, hogy az elbocsátott személyt alkalmazhatják máshol, ha pedig vonzóbb lesz az új munkahely, mivel jogi kötelezettsége nincs az előző munkaadója felé, maradhat az új állásánál – magyarázta.
A tömegközlekedés hiánya is akadály
Az ügynökség adatai szerint a munkanélküliek 48 százalékának nincs meg a nyolc osztálya, emellett csak 3 százalékuknak van felsőfokú, 0,86 százalékuknak posztliceális, 14 százalékuknak középiskolai és 10 százalékuknak szakiskolai végzettsége. Jánó Edit arra is kitért, hogy a munkanélküliek jelentős száma vidéken élő, a munkahelyek zöme pedig városi környezetben van, az ingázás pedig nehézségekkel jár.
– A faluról érkezőknek nehezen lehet munkát biztosítani, sokaknak nincs megfelelő képzettségük, a segédmunkási állások száma pedig a nyári időszak teltén csökken. Emellett az ingázás is nagy gondot jelent. Megyénkben rosszak az ingázási lehetőségek, sok helyen nincs tömegközlekedés, nem tudnak bejárni a városokba dolgozni az emberek
– hívta fel a figyelmet az osztályvezető, hozzátéve, hogy emiatt egy gyimesi vagy egy kászoni álláskeresőnek, bár tudnának munkát biztosítani, nehéz megoldania, hogy Csíkszeredába járjon dolgozni.