Hirdetés

Harminckét személy tűnt el idén Hargita megyében

Az idei év első öt hónapjában 32 eltűnt személyt regisztrált a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendőrség Bűnügyi Nyomozó Szolgálatának tevékenységéről sajtótájékoztatón számoltak be.

Kovács Andrea
Harminckét személy tűnt el idén Hargita megyében
Irimia Mădălina-Liliana osztályvezető. Sorsok és statisztikák Fotó: Veres Nándor

Harminckét eltűnési esetet regisztrált az év első öt hónapjában a Hargita megyei rendőrség. Míg a kiskorúak mindegyikét épségben sikerült felkutatni, négy felnőtt után jelenleg is országos és nemzetközi körözés van érvényben. A hatóságok szerint az esetek többségének hátterében ezúttal is a családi konfliktusok és az önkéntes távozás áll, és az idei eltűnéses esetek többségében nem bűncselekmény történt, hanem  az érintettek saját elhatározásukból hagyták el otthonukat, tartózkodási helyüket vagy az elhelyezőközpontokat. Az eltűnések száma a tavalyi év hasonló időszakához képest stabil maradt a megyében.

A bejelentések közül 11 kiskorúakat érintett (8 lány és 3 fiú), három gyermeknél ráadásul nem új keletű a probléma: az elmúlt években már többször riasztani kellett a rendőrséget szökés miatt. Irimia Mădălina-Liliana, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Nyomozó Szolgálatának vezetője elmondta: a kamaszok többsége egyszerűen csak szórakozni indul, és a szülői tiltástól tartva inkább szó nélkül elviharzik otthonról.

Az év legdrámaibb, de szerencsés kimenetelű esete egy nyolcéves kisfiúhoz köthető, aki Gyergyószentmiklósról tűnt el: a rendőrség, csendőrség és civil önkéntesek nyomkereső kutyával, hatalmas erőkkel indultak a keresésére, végül a kisfiút négy óra múlva épségben megtalálták. Mint kiderült, a gyermek szándékosan bújt el az egyik rokona elől.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


Ha a felnőtt nem akarja, hogy megtalálják

A jelenleg is körözés alatt álló négy felnőtt esete mögött sincs bűncselekményre utaló jel, többségük külföldre – többnyire Németországba, Hollandiába vagy Magyarországra – utazott dolgozni, majd megszakította a kapcsolatot a családdal. A rendőrség tapasztalatai szerint sokan egyfajta tiltakozásként szakítják meg a kapcsolatot a hozzátartozóikkal, és egyszerűen új életet kezdenek.

Ilyenkor a román rendőrség felveszi a kapcsolatot a célország hatóságaival, akik ellenőrzik, hogy az illető életben és biztonságban van-e (például nem tartózkodik-e büntetés-végrehajtási intézetben), és amennyiben a külföldön megtalált felnőtt kéri, hogy a rendőrség ne adja ki a pontos tartózkodási helyét, a hatóságok tiszteletben tartják a magánélethez való jogot. A családdal ilyenkor annyit közölnek, hogy az illető életben van, de nem kívánja tartani velük a kapcsolatot.

A múlt sötét árnyai

A múlt csütörtöki sajtótájékoztatón a megye legrégebbi, megoldatlan ügyeiről is szó esett: jelenleg négy olyan kiskorú van Hargita megyében, akit évek, vagy akár évtizedek óta nem találnak, a meg nem talált felnőttek száma pedig 12 és 15 között van, többségük erdőkben tévedt el vagy onnan nem tért haza.

Ezek az ügyek húsz év elteltével az úgynevezett passzív nyilvántartásba kerülnek, ami nem azt jelenti, hogy a rendőrség feladja a keresést, de a mindennapi, aktív nyomozómunka háttérbe szorul, az adatokat ilyenkor már csak akkor veszik elő, ha azonosítatlan holttestet vagy ismeretlen személyazonosságú személyt találnak, akinek a jellemzői egyezhetnek a régóta keresettekével.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!