Fogyatkozó asszisztensgárda

Habár általános jelenség, hogy kevés egészségügyi asszisztens dolgozik állami egészségügyi intézményekben, a helyzeten tovább ronthat, hogy jelenleg csak egyedi állásokra tudnak szakembert alkalmazni: a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a munkaerőhiány jelenleg nem veszélyezteti a megfelelő működést, de jogszabály-módosítás híján ez nem marad így.

Péter Ágnes
Fogyatkozó asszisztensgárda
Műtősnővérek. Kisebb létszám, nagyobb munkavolumen Fotó: László F. Csaba

Az állami egészségügyi intézményekben általános az egészségügyi asszisztensek hiánya, és a helyzet a következő időszakban várhatóan súlyosbodni fog, miután január elsejétől csak az egyedi állásokra – olyan állásokra, amelyekből egy intézményben csak egy van – lehet munkaerőt alkalmazni – közölte érdeklődésünkre a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője. Mint megtudtuk, a kórházban kevés ilyen állás van, és amennyiben a nyugdíjba vonulók vagy a gyermeknevelési szabadságra távozók megüresedő állásait nem lehet betölteni, jelentősen csökkenhet a létszám, és növekedni fog a dolgozókra eső munkavolumen.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A hiány még nem aggasztó

Noha a Hargita megyei kórházak közül a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban van a legnagyobb létszámú szakszemélyzet, itt is hiány van egészségügyi asszisztensekből, ez azonban jelenleg nem súlyos mértékű, és a megfelelő működést nem veszélyezteti, ugyanis 605 asszisztens dolgozik meghatározatlan időre szóló munkaszerződéssel, és további 20 asszisztens meghatározott időre szóló munkaszerződéssel, tudtuk meg. Munkájukat 12 önkéntes is segíti, ők szintén szakképzett egészségügyi asszisztensek. Ugyanakkor tavaly ilyenkor ennél több, összesen 665 egészségügyi asszisztenst foglalkoztattak, számoltunk be róla korábban.
Az egészségügyi asszisztensek hiánya a kórházban az osztályok szintjén különböző mértékben nyilvánul meg, jegyezte meg a megyei kórház szóvivője: vannak osztályok, ahol maximálisan be vannak töltve az állások, de olyan osztályok is, ahol érezhető a hiány. Tovább ront a helyzeten, hogy a kórházi személyzet általános tapasztalata szerint az utóbbi években, a világjárvány óta több a súlyos állapotú, idősebb páciens, aki teljesen vagy részlegesen segítségre szorul az étkezésben, tisztálkodásban, öltözködésben, mozgásában. Ha ez a tendencia így marad, akkor nagyobb személyzeti keretre lesz szükség, és az ezt lehetővé tevő jogszabály-módosítás is nélkülözhetetlenné válik, hangsúlyozzák.
Jogszabály-módosításra lenne szükség

Munkaerőből egyébként nem lenne hiány, mondta lapunknak a Hargita Megyei Asszisztensek Rendjének elnöke, Barabás Kálmán-Zoltán, majd hozzátette: a közszférában meghirdetett versenyvizsga-bizottságnak tagja az Asszisztensek Rendjének küldötte, és tapasztalatuk szerint a vizsgákon túljelentkezés van. A térség kórházait hat posztliceális asszisztensképző látja el középfokú végzettségű szakemberekkel, és Barabás Kálmán-Zoltán szerint Hargita azon kevés megyék közé tartozik, ahol túl sok a szakember. Továbbá szerinte a bérezés miatti munkaerő-elvándorlást sem lehet a szakemberhiány okának tekinteni, mivel tavaly megemelték az orvosi asszisztensek bérét. A megoldás tehát jogszabály-módosítás és finanszírozás kérdése, vélekedett az Asszisztensek Rendjének elnöke.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!