Hirdetés

Felmelegítenék a tehetséggondozást

Újrakezdi tevékenységét a Hargita Megyei Kiválósági Központ – tudtuk meg az V–VIII. és IX–XII. osztályos diákok tehetséggondozásával foglalkozó intézmény vezetőjétől. A központ működéséhez szükséges tanári kar már megalakult, így decem­bertől több mint kétszáz olyan diák támogatása indul el a térségben, akik eddigi tanulmányaik során kiváló eredményeket értek el.

Pál Bíborka
Felmelegítenék a tehetséggondozást
Jelentkező diákok. Támogatnák a tehetségesek tudásának gyarapodását, készségeinek fejlődését Fotó: László F. Csaba

Bár korábban, 2014-ben – az akkor frissen megjelent tanügyminiszteri rendelet alapján – országos szinten több megyében Kiválósági Központok alakultak, megfelelő központi finanszírozás hiányában a legtöbb tehetséggondozó műhely pár éven belül megszüntette tevékenységét. Így történt ez a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban tervezett központtal is.

– A régi jogszabály nem írta elő világosan, hogyan kell finanszírozni a kiválósági központokat. A nagyvárosokban – Bukarestben, Kolozsváron – helyi nagy cégek finanszírozták támogatás formájában a működésüket, az államtól nem kaptak semmit. Hargita megyében nem találtunk finanszírozási lehetőséget, ezért nem tudott működni. Miniszteri rendelettel megnevezték a Márton Áron Főgimnáziumban létrehozandó központot, de valójában nem valósult meg, állásokat sem adtak hozzá

– idézte fel a Csíkszeredában elképzelt központ történetét Bartolf Hedwig nyugalmazott főtanfelügyelő. 

Felmelegítenék a tehetséggondozást
Felelő diák a táblánál. Újramelegített kezdeményezés

Új szabályok, új lehetőség?

Néhány évvel ezelőtt, 2021-ben egy újabb, aztán most október végén egy egészen friss tanügyminiszteri rendelet jelent meg: mindkettő az időközben elsorvadt megyei kiválósági központok újraindítását szorgalmazza, utóbbi pedig azok működési szabályzatát is tartalmazza. Mindezek nyomán egyre több helyszínen, így Csíkszeredában is újraindulhat, pontosabban elindulhat a tehetséges fiatalok lehetőségeinek kibővítése. Bartolf Hedwig szerint az októberi, Ligia Deca tanügyminiszter által szignált 7310-es számú rendelet egyértelműbb működési szabályzatot ír elő, ennek alapján könnyebb lesz a központok működtetése.
Dávid Zoltán, a Hargita Megyei Kiválósági Központ igazgatója szerint, bár a legújabb rendelkezés valóban több konkrétumot tartalmaz, lehetővé teszi például, hogy a központok fenntartásához a megyei, illetve a helyi önkormányzatok is hozzájáruljanak, még mindig szűkösen bánik a tehetséggondozáshoz szükséges tanári állások számával.

– A központi finanszírozásból egy tanári normára: vagyis havonta tizennyolc óra megtartására jut keret a megyei kiválósági központnak. Hargita megyében húsz pedagógus bevonásával készülünk elindítani a fiatalokkal való munkát, ebben a tekintetben tehát most sem állunk túl jól, és a tanárok nagyrészt önkéntes alapon vállalják a munkát

– részletezte az igazgató. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Három városban újraindul

A tehetséggondozásra érdemes tanulók toborzása no­vember 22-én zárult a megyében, az ő szakmai támogatásukban pedig húsz, különböző szakterületről érkező pedagógus vesz részt.

– December 1-jétől több mint kétszázötven tehetséges fiatal tehetséggondozása kezdődik el a megyében három helyszínen: Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Maroshévízen. Hangsúlyozni szeretnénk ugyanakkor, hogy ezeken a foglalkozásokon nem tantárgyversenyekre készítjük fel a diákokat, hanem egy olyan inspiráló intellektuális környezetet szeretnénk teremteni számukra, ahol együtt gondolkodva még jobban kiteljesedhetnek

– nyilatkozta lapunknak Dávid Zoltán.
Az igazgató szerint a központba jelentkező diákok között túlnyomó többségben vannak a matematikában jeleskedő tanulók, de érkeznek fiatalok a fizika, a magyar, illetve a román nyelv és irodalom, a földrajz, a logika, közgazdaságtan és a szociológia területéről is. 
A fiatal tehetségek szakmai kísérése csoportos foglalkozások keretében történik majd, a találkozókra az említett városok tanügyi intézményeiben keres lehetőséget a központ vezetősége, illetve Dávid Zoltán szerint a megyeszékhelyen a Pedagógusok Házával is együttműködési szerződést kötnek, amelynek értelmében használhatják annak digitálisan is jól felszerelt termét. 

– Mivel a felcsíki településekről is nagyon sok a jelentkező, gondolkodunk annak a lehetőségén is, hogy hibrid oktatásban, tehát a személyes találkozókon kívül online órák keretében bővítsük a fiatalokkal való foglalkozás lehetőségeit

– tette még hozzá a központ igazgatója. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!