Hirdetés

Balesetveszélyes szakaszok

Az útburkolati jelek, mint a közlekedési sávokat elválasztó terelővonal vagy záróvonal, illetve az úttest szélét jelző vonal biztonsági és irányjelző szerepet is ellátnak – ezek hiányában sötétben, ködös és esős időben nehezebben tájékozódnak a gépjárművezetők. A Hargita megyén áthaladó országutakon és megyei besorolású utakon egyaránt vannak olyan szakaszok, ahol hiányzik az útfestés.

Vlaicu Lajos
Balesetveszélyes szakaszok
Útburkolati jelzést festenek. Biztonság az autósoknak Fotó: László F. Csaba

A nyári útkarbantartás részeként megyeszerte több útszakaszon felmarták az aszfaltszőnyeget, viszont sok esetben az aszfaltozás elvégzése után az útburkolati jelek újrafestése elmaradt. Ilyen például a Csíkszereda–Székelyudvarhely közötti 13A jelzésű országút, ahol a hídépítést és kanyarok aszfaltozását követően nem festették fel a jelzéseket, de az 12A jelzésű országúton is több szakaszon hiányzik az útfestés, vagy a Csíkszereda–Hidegség közötti 127A jelzésű úton is akadnak hiányoságok. Vezetéstechnikai szakértőt és az illetékes útkezelő vállalatok képviselőit kérdeztük. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Gyalogátkelőket festenek 

Hargita Megye Tanácsának útkezelő vállalata levélben válaszolt kérdéseinkre. Kifejtették, hogy folyamatosan dolgoznak a megyei utak korszerűsítésén és karbantartásán, így például a 123A jelzésű megyei úton, Csíkszentimre és Csíkszentkirály között egybefüggő aszfaltszőnyeget terítenek le. A nyár folyamán minden megyei úton befejeződtek az útburkolati javítások, a kátyúzás, továbbá a gyalogátkelők festése is folyamatban van, ezzel hamarosan teljesen elkészülnek. „Ezzel még biztonságosabbá tesszük a gyalogosok, különösen a gyermekek közlekedését” – állt a szerkesztőségünkhöz eljutatott levélben. 

Táblák és jelzések az országúton 

Elekes Róbert, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) szóvivője kifejtette: az esetek többségében, miután befejezték az útszakasz kátyúzását vagy aszfaltozását, nemsokára az útfestést is elvégzik. 

– Az útfestés a biztonsági intézkedések része, ezért minden esetben fel kell festeni, különben, ha baleset történik ennek hiányába, akkor az útkezelő vállalatot is felelősségre vonhatják. Ugyanakkor, amennyiben az építkezés időtartamát jelző tábla, illetve ideiglenes útépítést jelző táblák állnak az adott szakaszon, akkor az továbbra is munkaterületnek minősül

– részletezte a szóvivő.
Hozzáfűzte: emiatt büntetést nem kaptak, olyanra volt már példa, hogy a rendőrség szólt, hogy hiányzik a tábla, és pótolták azt az útügy munkatársai. A szóvivő szerint, ilyenkor, amennyiben kiderül, hogy ki döntötte ki a táblát, a kötelező felelősségbiztosítás fedezi pótlásának költségét, viszont ez általában hosszú időbe telik, addig pedig ideiglenes táblákat szerelnek fel.

Balesetveszélyes szakaszok
A frissen javított útszakaszok egy részéről hiányzik az útburkolati jelzés. Ígérik, hogy pótolják

Biztonsági szerepe van 

– A közúti közlekedés során az útfestés biztonsági és irányjelző szerepet is ellát. Az útfestés segít a menetiránynak megfelelő sávban maradni, hiánya sötétben, ködös és esős időben megnehezíti a sofőrök tájékozódását és a biztonságos közlekedését

– mondta Préda Szilárd vezetéstechnikai szakértő. – Kanyarokban és más szakaszokon, ahol az előzés veszélyes lenne, a záróvonal egyfajta biztonsági és figyelmeztető jelzés is egyben. Éjszaka, ha szemből valaki távolsági fényt – hosszú fényt – használ, akkor a vakító fényforrás helyett az útfestést kell figyelni, már amennyiben van az adott útszakaszon – hívta fel a figyelmet a vezetéstechnikai oktató, hozzátéve, hogy az útburkolati jelek jelentését és a rájuk vonatkozó szabályozást a közlekedési szabályzóban külön fejezetben tárgyalják.

A közútkezelő felelőssége

A 2002/195-ös és a 2006/1391 számú, a közúti forgalomra érvényes szabályzat értelmében a táblák, más forgalmi eszközök felszerelése, az utak szabvány szerinti burkolatjelzésekkel való ellátása, ezek karbantartása a közútkezelő, útépítéskor pedig a kivitelező hatáskörébe tartozik, hívta fel a figyelmet Plumbu Maria, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.

– A törvény értelmében, amennyiben a közút állapota nem megfelelő, az útburkolati jelek vagy a jelzőtáblák hiányoznak, vagy nem megfelelőek egy adott szakaszon, illetve ha a forgalmat akadályozó eszközök találhatók az úttesten, és ezek miatt közúti baleset történik, akkor a közút kezelőjét vagy a munkálat kivitelezőjét terheli a felelősség. Az esettől függően közigazgatási kihágási vagy büntetőjogi eljárás indítható a felelős ellen

– emlékeztetett a szóvivő, hozzátéve, hogy a rendelkezésükre álló adatok alapján Hargita megyében 2020 óta nem jegyeztek olyan balesetet, amely közúti jelzőtáblák és útburkolati jelek hiányosságai miatt történt volna. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!