Hirdetés

Vörös kód és villámárvíz

A szerda délutáni vörös riasztást követően jelentős mennyiségű csapadék zúdult le a Gyergyói-térségben: információink szerint az ítéletidő leginkább Gyergyóalfalut sújtotta, ahol még csütörtök délelőtt is dolgoztak az önkéntes tűzoltók a károk elhárításán.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 9 perc
Vörös kód és villámárvíz
Fotó: Vaszi Levente

Több mint hatvan liter csapadék hullott négy­zet­mé­te­ren­ként Gyer­gyó­al­fa­lu­ban szerda dél­után, a nagy mennyiségű vizet nem tudták elnyelni a vízelvezetők, és ugyan korábban több helyen megemelték a hidakat, de így sem birkóztak meg a vízmennyiséggel – számolt be az ítéletidőről Borsos Ferenc tűzoltóparancsnok. Mint mondta, a főút Gyergyó­szent­mik­lós felé vezető szakaszán több tucat pincéből, kútból szivattyúzták ki a vizet, csütörtök délelőtt is két csapat volt kint terepen és készült egy harmadik csapat is, hogy mihamarabb minden háztartásban segíteni tudjanak. Borsos Ferenc ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy rendkívül fontos, hogy minden porta előtt ki legyenek takarítva a sáncok, ezáltal szabad lefolyást lehet biztosítani a nagyobb mennyiségű csapadéknak is.

Kiöntött a patak

Kiöntött a patak és elmosta az ár a Szépvíz és Kostelek közötti erdei utat szerda délután. Az út helyreállításán még csütörtök délután is dolgoztak a kostelekiek – közölte lapunk megkeresésére Vaszi Levente népdalénekes, pedagógus, az út javításának kezdeményezője. 

– Két átereszt zárt el a kiöntött patak, jelenleg is dolgozunk az út helyreállításán. Egy kotrógépre lenne szükségünk a munka befejezéséhez, minderre a pénzünk is megvan

– közölte Vaszi.

Jelentősebb kár nélkül 

Bár jelentős mennyiségű eső esett szerdán, gondokról, áradásokról nem érkezett bejelentés a Maros Megyei Vízügy székelyudvarhelyi kirendeltségéhez – tájékoztatott Oláh Attila igazgató. Mint mondta, szerda délután terepen volt, ellenőrizték az alárendeltségükbe tartozó vizeket, ám bejelentést sehonnan sem kaptak. A zeteváraljai víztározó vízszintje is csupán minimálisat, pár centimétert emelkedett, ami szintén normálisnak mondható – tájékoztatott.
Ho­mo­ród­szent­már­ton község falvaira jelentős mennyiségű csapadék zúdult szerda délután. A nagy mennyiségű esővíz miatt több településen felteltek az út menti árkok, és az útra ömlött az összegyűlt vízmennyiség, amelyek helyenként megnehezítették a közlekedést. Néhány udvarra és pincébe is befolyt a víz, illetve kerteket is elárasztott, főleg a domboldalakról lefolyó vízmennyiség – tájékoztatott Jakab Attila, Ho­mo­ród­szent­már­ton község vezetője. Jelentős kár azonban sehol sem keletkezett. 

– Homoródszentpálon és Abásfalván néhány pincébe befolyt a víz, megáradt a Szentpált átszelő Várca patak, a bekötőutaknál homok és hordalék maradt az áradás után, aminek eltakarításán dolgoztunk, de nagyobb kár, amit be kellene jelenteni nem történt

– ismertette a polgármester. 
Mostis Ádám, a ho­mo­ród­szent­már­toni önkéntes tűzoltók parancsnoka elmondta, állandó ügyeletben voltak szerda délután és egész este, de sürgősségi beavatkozásra sem volt szükség. 

– Nagyon sok eső esett, néhány pince megtelt vízzel, amelynek kiszivattyúzásához a lakók kérték a segítségünket, de lakófelület sehol sem sérült, és olyan kár sem keletkezett, amely elhárításában a mi segítségünkre lett volna szükség, gondolok itt fák kidőlésére, vagy utak elmosására

– részletezte a tűzoltóparancsnok. 
A Kis-Homoród mentén fekvő szomszédos Oklánd községet elkerülte a vihar, csupán egy csendesebb esővel megúszták szerda délután – tudtuk meg Godra Lehel polgármestertől.

Bejan László
Járhatatlanná vált az út Kostelek felé. Megjavítják

Kötelező lakásbiztosítás

A meteorológusok további esőzésekre figyelmeztetnek. Árvíz esetén a lakásokra kötött biztosítás is megoldást jelenthet a károk rendezésére, azonban a tapasztalat azt mutatja, kevesen kötik meg a biztosítást. Az országos biztosító, PAID oldalán elérhető statisztikai adatok alapján Romániában összesen 
1 960 480 szerződést kötöttek, több mint 45 millió lej értékben fizettek kártérítést. Az ország lakosságának körülbelül húsz százaléka rendelkezik kötelező lakásbiztosítással, az idén utoljára május 31-én frissített adatok szerint. 
Hargita megye vonatkozásában 18 571 szerződést kötöttek ez év májusáig. Kártérítést eddig összesen 43 045 lejt fizettek és a megyénk ingatlanjainak 13,52 százaléka rendelkezik biztosítással. Az országban, Bukarestben rendelkeznek a legtöbben kötelező lakásbiztosítással, ahol eléri a 38 százalékot ez az arány. 
Salamon Zsolt, biztosítási alkusz szerint a Kötelező Lakásbiztosítás alapvető problémája, hogy egyszerűsítettek az ingatlanok kategóriáin.

– Romániában kétféle lakás létezik, a 20 ezer euró értékű fából, téglából és kőből épült, valamint a tízezer euró értékű vályogház. A besorolás a mai napig így van, a törvény nem változott, azonban árat az idén szerettek volna emelni, de szerencsére nem tették. Ugyanis ez a fajta lakásbiztosítás már így is túl van árazva

– vélekedett a bróker. Hozzátette: a lakásbiztosítás, ahogyan a neve is mondja, elméletileg kötelező lenne, azonban erre vonatkozóan csak a törvényt hozták meg, ellenőrző szervet annak betartására nem állítottak fel, így a gyakorlatban nem működik. Megjegyezte: az elmúlt évtizedben nőtt a biztosítások száma, de országos szinten még mindig 50 százalék alatt van. 2008-ban és utána a lakáshitelek felvételével emelkedett a lakásbiztosítások száma, mert a bankok ehhez a feltételhez kötötték a hitelre vásárolt ingatlanoknál. 

– Napjainkban a lakásbiztosítások évi 300-400 lejbe kerülnek, havonta lebontva aprópénznek számít, ahhoz képest, hogy bebiztosítom általa a családom és saját magam életterét

– hívta fel a figyelmet Salamon Zsolt. 

Árvízvédelmi munkálatok
Munkagépek takarítják a Nagy-Küküllő egyik székelyudvarhelyi szakaszán a partok mentén felhalmozódott üledéket. A munkálatokat június 28-án kezdték meg, a vízelvezetés javítása és az árvízvédelem érdekében. Múlt hónap végén adta ki a parancsot a Nagy-Küküllő medrének karbantartására a Maros Vízügyi Hatóság – tájékoztatott lapunk megkeresésére Călin Fokt, az intézmény szóvivője. A szakember szerint a munkálatokra a meder süllyedésének és parteróziónak megelőzése miatt van szükség, ami egyúttal árvízvédelmi célt is szolgál. Fokt a karbantartási munkálatokról elmondta, ebben az esetben szükség van a cserjék, bokrok és a kidőlt fák eltávolítására is, ami által biztonságosabbá és akadálymentessé teszik a folyóvíz elvezetését. Kérdésünkre, hogy a munkálatok összefüggnek-e azzal a tervvel, hogy a helyi önkormányzat sétányt szeretne létesíteni a meder mentén, a szakember azt felelte: ilyen jellegű munkálatokat egyelőre nem végez a hatóság, ugyanakkor a városvezetéstől máig nem érkezett erre vonatkozóan megkeresés. A szakember szerint a folyómeder karbantartási munkálatait várhatóan augusztus végéig befejezik.

Tudósított: Bíró István, Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Pál Emil, Vlaicu Lajos



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!