Újra vonzóvá tennék az eltűnőben lévő háztáji gazdálkodást Gyergyóremetén
Tanfolyamot szervez a gyümölcs- és zöldségtermesztés témakörében Gyergyóremete önkormányzata. A február 9-én induló képzéssorozaton heti rendszerességgel lehet elsajátítani a kertészkedéssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati tudást.
Többalkalmas tanfolyammal hoznák vissza az eltűnőben lévő háztáji gazdálkodást Gyergyóremetén. A február 9-én induló kertésztanfolyam tizenkét héten át tart, szakképzett oktatókkal.
– A környékbeli szakembereken kívül érkeznek előadók a marosvásárhelyi Sapientia Egyetem Kertészmérnöki Karáról, de még a Debreceni Egyetemről is – tájékoztatott Nagy József, a képzés szervezője.
Az elméleti és gyakorlati órákon a résztvevők elsajátíthatják a zöldség- és gyümölcstermesztéssel, gyümölcsfagondozással, metszéssel, fóliaházzal, valamint feldolgozással kapcsolatos különböző tudnivalókat.
Mindegyik alkalom háromórás képzést foglal magában, ennek díja résztvevőnként 20 lej.
A tanfolyam célja újra vonzóvá tenni az elmúlt évtizedekben visszaszoruló gazdálkodást, kertészkedést, szakszerű ismereteket nyújtani róla.
– Úgy gondoltuk, előzzük meg azt, amit Nyugat-Európában nem sikerült, s ahol a helyi közösségek a huszadik században kis híján elveszítették a kapcsolatot a természettel. Nálunk a háztáji gazdálkodás az elmúlt évtizedekben kezdett el fokozatosan megszűnni, tehát nekünk sokkal könnyebb visszatanulni. Nem várjuk meg, hogy évtizedek teljenek el, hanem most, amikor a szálak elszakadnak, megpróbáljuk újra összekötni és az embereket visszavezetni az önellátás világába:
ha van egy kicsi kertünk, akkor ne hanyagoljuk el
– hangsúlyozta a szervező. Hozzátette: egy másik oka a tanfolyam elindításának, hogy egyre nehezebben lehet hozzájutni egészséges minőségi helyi zöldséghez és gyümölcshöz. Emellett az anyagi oldala sem elhanyagolható, hiszen nem mindenki engedheti meg magának a bió minősítésű termékek megvásárlását, csupán a szupermarketek olcsó, vegyszeres termékeit. Kiemelte: fontos, hogy egy alaptudást megőrizzünk, hogy háztáji gazdálkodást tudjunk folytatni.
A tapasztalatok alapján sokan nekiállnak, de hamar beleunnak, mert nincs meg mögötte a kellő tudás. A képzés ezt próbálja pótolni, hogy minél kevesebb pluszmunkával és fenntartható módon tudjuk használni a kertünket.
A szervező elmondta, hogy bár ő maga is teljesen más területen dolgozik, személyes motiváció miatt tartja fontosnak és vállalja a tanfolyam megszervezését, hisz ő maga is gyarapítani szeretné a tudását, ugyanakkor mindenkit erre biztat, akiben van hasonló hajlam.