Új házszámok és utcanevek Gyergyóalfaluban
Megtörtént az ingatlanok újraszámozása és az új utcanevek országos elektronikus jegyzékébe való feltöltése Gyergyóalfaluban. Bár az intézkedést törvény kötelezi, és az átláthatóság, rendezettség miatt is szükség volt rá, a lakók számára a hivatalos iratok cseréje és a sok esetben jelentős anyagi költség nem tette népszerűvé annak gyakorlatba ültetését.
Személyi igazolványt, telekkönyvet, esetenként a gépjárművek forgalmi engedélyét és törzskönyvét kell kicserélnie minden gyergyóalfalvi lakosnak az ingatlanok újraszámozását követően, de vállalkozások esetében ennél jóval több irat cseréje, valamint idő és anyagi ráfordítás hárul a tulajdonosokra.
A gyergyóalfalvi önkormányzat külső céggel végeztette el a házszám szerinti felosztást, ezt megelőzően meghirdette azt, hogy a lakók kérhetik az utcanevek megváltoztatását.
– Többnyire minden utcának megmaradt a régi elnevezése, illetve volt olyan, amelynek hivatalosan neve sem volt. A község új utcanévjegyzéke szerint minden utcát külön kell számozni: ennek végleges változatát tanácshatározatban fogadták el, majd feltöltötték a települések utcanévjegyzékének elektronikus rendszerébe – közölte érdeklődésünkre Gáll Szabolcs polgármester.
A további lépéseket már a lakók feladata megtenni, elsőként a személyi igazolványt kell cserélni. Ehhez mindenkinek ki kell váltania a polgármesteri hivataltól a lakhelyigazolást, majd a gyergyószentmiklósi lakossági nyilvántartó irodában kell jelentkezni iratcserére. A jelenleg érvényben lévő korlátozások értelmében oltási igazolással vagy negatív koronavírusteszt-eredménnyel lehet személyiigazolvány-cserére jelentkezni.
– Önkormányzatként nem tudjuk kötelezni a lakókat, hogy határidőhöz kötve – két héten belül a házszámváltozástól számítva – kicserélje az iratait, csupán értesítjük őket, hogy átvehetik a házszámokat és ingyenesen kiállítjuk azokat az igazolásokat, amelyek az iratcserékhez szükségesek – mondta Gáll Szabolcs.
Hozzátette: a 2150 házszámtáblából eddig nyolcszázat vettek át.
A személyi igazolvány cseréjét az ingatlan telekkönyvének módosítása kell kövesse: a polgármesteri hivatalnál kiváltott igazolással a telekkönyvi hivatalhoz kell fordulni, ahol közel száz lejes illeték kifizetésével és 2-3 hét várakozási idővel kell számolni.
Az intézkedés sokakban ellenkezést váltott ki és sok kérdés felmerült ezzel kapcsolatban, többek között az, hogy a megközelítőleg négyezer személyi igazolvány igénylését hogyan lehet megoldani a törvényben foglalt kéthetes határidő alatt, vagy akár az, hogy az idősek hogyan jutnak el a személyi nyilvántartó irodába. De olyan véleményt is megfogalmaztak, miszerint az új rendszernek köszönhetően végre minden utcának hivatalos neve van.
– Szükséges volt ez az intézkedés, nem tartom túl megterhelőnek a személyi igazolvány cseréjét és a kataszteri hivatalban a telekkönyv módosíttatását. Az autó forgalmi engedélyét is a műszaki vizsga alkalmával lehet módosíttatni. Viszont jó megoldás lenne, hogy a lakossági nyilvántartó iroda néhány alkalmazottja a településen fogadja az időseket, betegeket – fogalmazta meg véleményét egy gyergyóalfalvi férfi.
A házszámcsere és a vele járó szükséges lépések a vállalkozások számára jelentős anyagi költségekkel is járnak.
– Kiváltottam az igazolásokat a polgármesteri hivataltól, megtörtént a személyi igazolványom cseréje, majd a telekkönyv módosíttatásába vágtam bele, ami három hetet vett igénybe. A következő utam a cégbírósághoz vezetett, ahol módosították a cég székhelyét az új utcanévnek és házszámnak megfelelően. Ezt meg kellett jelentetni a Hivatalos Közlönyben, ami 1500 lejes költséget jelentett – ismertette az általa megtett lépéseket Laczkó Sándor vállalkozó.
Mint elmondta, közel sem ért véget a folyamat, hiszen minden beszállítót értesítenie kell a megváltozott címről, majd amikor a telekkönyvi kivonatot és a céges iratokat kézhez kapja, a villanyáram-szolgáltatótól a telefonszolgáltatóig mindenhol kell közölni a módosításokat, ami hosszadalmas és időigényes folyamat. Emellett az autók törzskönyveinek és forgalmi engedélyeinek a cseréje is hátravan, a folyamatot nehezíti, hogy közel két hónap várakozási idő van az illetékes hivatalokban – tette hozzá Laczkó Sándor.
A gyergyóalfalvi önkormányzat Facebook-bejegyzésben kéri a lakosságot, hogy februárban vegyék át az új házszámokat a polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályán, hiszen a márciusban kezdődő népszámlálásnál az új házszámokat kell bediktálni. Ugyanilyen fontos cserélni a személyi igazolványokat is március hónapban, főként azoknak, akik APIA-támogatásra szeretnének kérést benyújtani, valamint pályázni kívánnak a zöld ház program keretében napelemes rendszerre.
Boncina-Székely Szidónia