Hirdetés

Übü király abszurd drámája

Márciusban Sardar Tagi­rovsky orosz rendező viszi színre a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház életében meghatározó mérföldköveket jelentő Übü király című, eredetileg felnőtt bábszínháznak készült darabot. A huszadik század végén megjelent dráma ma is aktuális kérdéseket, a hatalmi mámort, a történelmi őrületet mai viszonyok között mutatja be. Az Übü királyt március 14-én 19 órától mutatják be az Öntöde stúdiótermében.

Boncina-Székely Szidónia
Übü király abszurd drámája
Történelmi őrület a színpadon. Izgalmas táptalaj Fotó: Kozma Péter

Idén negyvenéves születésnapját ünnepli a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, ennek apropóján a társulat első éveiben játszott darabok újrafeldolgozásával tekintenek vissza a múltra. 

– Alfred Jarry francia szerző darabja 1987-ben a Figura első felnőtt-előadása volt, amelyet majd 1991-ben, már intézményesített színházként átdolgoztak, 2014-ben pedig, a teljes Übü-ciklust alapul véve készült el az Übüség című előadás. Most Sardar Tagirovsky orosz alkotót kértük fel a rendezésre, aki két világ közötti határvonalon élve fontos megközelítést tud adni ennek a darabnak

– fogalmazott sajtótájékoztatón Albu István, a Figura Stúdió Színház igazgatója.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Az Übü király Sardar Tagi­rovsky rendező és Deme­ter Márk Christopher rendezőasszisztens átiratában kerül bemutatásra, Mihály Kata díszlettervező, Sós Beáta jelmeztervező, valamint Kolozsi Borsos Gábor zene- és sound designer közreműködésével. Az előadásban a társulat valamennyi tagja színpadra áll, Übü papát és Übü mamát a fiatal színészpáros, Barti Lehel-András és Pascu Tamara alakítja, Poszomány kapitány szerepében Vajda Gyöngyvér látható.

– Egyszerre volt öröm és félelem bennem, amikor elvállaltam a darab rendezését: az eredeti mű látszólag kaotikus, megfoghatatlan világa azt a történelmi őrületet mutatja, amely a 19. század végének jellemzője volt. Ez a következő évtizedekben nem változott, sőt mostanra fokozódott: annyira megőrült a világ, hogy ez egyszerre izgalmas táptalaj a mi előadásunknak, de meg is nehezíti a darab megközelítését

– mondta el a darabhoz fűződő tapasztalatait Sardar Tagirovsky rendező. 
A társulatnál a negyvenéves évforduló mellett márciusban a színházi világnapot is ünneplik, egyhetes rendezvénysorozattal, amely Molnár Ferenc Liliomjával indul március 23-án, majd 25–26-án a Fordulatok címet viselő kiállítás látogatható, mindkét nap 18 és 19 órától. A színházi világnapon, március 27-én a színház elmúlt 40 évét, az alkotógenerációkat, a város és az intézmény viszonyát bemutató Figurások című dokumentumfilm bemutatójára kerül sor két alkalommal, 17 és 19 órai kezdettel. A hetet Szilágyi Míra egyéni előadásával, a Veszélyes kanyarral zárja a gyergyói társulat.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!