Hirdetés

Tervek és lehetőségek találkoznak

A gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom külső felújítását követően a kerítést restaurálták, hogy megóvják a rongálódástól. Székelyföld egyik legszebb barokk templomának belső tatarozása is aktuális lenne: az egyházközség első lépésként elkészítteti a szükséges tanulmányokat és beszerzi a műemlékvédelmi engedélyeket.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 4 perc
Tervek és lehetőségek találkoznak
Fotó: Boncina-Székely Szidónia/archív

Fokozatosan haladnak a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom és a kőfallal körülvett belső tér felújítási munkálataival. Az épület 250 éves évfordulójára fejezték be a külső felújítást, így a templom falainak megerősítését és biztonságossá tételét, külső restaurálását és festését.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A 2022-ben befejezett munkát a templom kőfalának megújítása követte, ezt folytatják idén is.
– Hargita Megye Tanácsának pályázati programja révén, valamint a magyar állam támogatásával szeretnénk folytatni idén a kőfal javítását és a templom körüli tér rendezését. Előbbire 250 ezer lejes keretösszeget nyertünk, ennek közel felét tavaly megkaptuk, és a kerítés legkritikusabb, ázott részeit tudtuk megújítani belőle, újrafödtük zsindellyel, így nem ázik tovább. A kőfal teljes belső restaurálásának részeként művészettörténészekkel egyeztetünk, hogy a fal belső részének ablakszerű mélyedéseiben lévő domborműveket restaurálják, majd a 250 méter hosszúságú kerítés festése következik – mondta el érdeklődésünkre Gál Hunor plébános.
Hozzátette: magyar állami támogatásból szeretnék az udvaron lévő járdát javítani, a hiányzó részeket pótolni.
Az 1730–34 között, barokk stílusban épült templom belsejének tatarozása az egyházközség következő célja: bár a költségek előzetes becslések szerint nagyok, az első lépéseket már megtették a megvalósuláshoz.
– Szeretnénk elkészíttet­ni a műemlékvédelmi tanulmányt és beszerezni az engedélyeket ahhoz, hogy a templombelső restaurálása el­kez­dőd­hessen. Bár ehhez nincsenek anyagi forrásaink – az előzetes becslések szerint a barokk festés helyreállítása közel félmillió euróba kerülne – mégis abban reménykedünk, hogy akár fokozatosan, kisebb lépésekben megvalósíthatjuk ezt – fogalmazott Gál Hunor plébános.
Megjegyezte, hogy bár a gyergyószentmiklósi örmény közösség jelenleg alig kétszáz fős, a hívek többnyire idősek, nem tudnak jelentős összegekkel hozzájárulni a templom felújításához. Ugyanakkor az épület vallásturisztikai szempontból kiemelkedő jelentőségű az egész térség számára, Gyergyószentmiklósnak pedig egy olyan kincse, amelyet érdemes lenne régi pompájába visszaállítani és megmutatni az ide érkezőknek.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!