Telített udvarok, sikeres első nap
Zsúfolásig telt tematikus udvarokkal, igazi fesztiválhangulatban nyitott Gyergyószék összművészeti eseménye csütörtökön. Az Egyfeszt első napja méltó kezdése volt a fesztiválnak több gyergyói produkcióval, zenekarral, de a multikulturális jelleg és a művészeti ágak közötti átjárhatóság példájával is.
A képzőművészeti udvar a Budapesten élő örmény képzőművész, Mamikon Yengibarian Párbeszéd című szobrászati kiállításával nyitotta meg kapuit a gyergyószentmiklósi zsinagógában. A város és Budapest V. kerületének közel két évtizedes testvérkapcsolata révén több képzőművészeti munka érkezett Gyergyószentmiklósra a fesztivál idejére.
A fesztivál multikulturális és összművészeti jellegét semmi sem mutathatná jobban, mint az, hogy a gyergyószentmiklósi zsinagógában egy budapesti örmény képzőművész alkotásait láthatjuk. Fesztiválunk célja, hogy a lokális és globális trendeket egymás mellé helyezve keressük meg Gyergyó helyét a térképen – fogalmazott Kassay Péter fesztiváligazgató.
A kiállítást Túros Eszter művészettörténész méltatta, kiemelve azt a kulturálisan és szakrálisan telített teret, ahol a szobrászati alkotásokat elhelyezték.
A párhuzamos kiállítások a zsinagóga terébe rendeződve megsokszorozzák a párbeszéd lehetőségét, mivel az alkotások új helyzetekbe kerülnek. Yengibarian egyszerűen megformált figurái olyan emberi érzéseket, állapotokat formálnak meg és tesznek megközelíthetővé, amelyeket mindannyian megtapasztalunk. A megformázott alakok az egymásrautaltság törékeny, ingatag, érzékenyen megformált egyensúlyhelyzeteibe rendeződve hívnak párbeszédre – fogalmazott Túros Eszter.
A zsinagóga szakrális teréből a Színház- és könyvudvar megnyitójára látogattunk, ahol a több mint száz középiskolást megmozgató A dzsungel könyve musicalt láthatták az érdeklődők a szabadtéri színpadon. A városi könyvtár tágas udvara szűknek bizonyult, több százan voltak kíváncsiak a Figura Stúdió Színház, a Salamon Ernő Gimnázium és a Szín-kron csoport közös produkciójára. Nem sokkal az előadás befejezése után a Szilágyi vendéglő udvarán lévő Folkudvarban is felcsendült a zeneszó. A Gyergyó-térségi népzenészekből álló Karmazsin együttes, valamint a Bagossy Brothers Company közös produkciója igazi örömzenélés volt, amelyet a Katorzsa és a Mocorgók néptáncegyüttes műsora tett még emlékezetesebbé, majd táncházzal folytatódott az este. A nagyszínpadot a Salamon Ernő Gimnázium zenekara, a Salamon’s Jam Orchestra töltötte meg élettel, régi és új tagok, diákok és véndiákok zenéltek együtt, keretet adva a csütörtöki napnak.