Szűz Mária születésének ünnepe
Pénteken, Kisboldogasszony – népies megnevezés szerint Kisasszony – napján Egyházunk Szűz Mária születésnapját ünnepli. Megyénk több településén templombúcsút ülnek.
A magyar Katolikus Lexikon szerint a jeruzsálemi hagyomány a Betheszda-fürdő mellett tisztelte Mária születésének helyét. Az 5. század elején Szent Anna tiszteletére templomot építettek itt, melynek felszentelési évfordulóján, szeptember 8-án emlékeztek meg Mária születéséről. A nyugati egyházba valószínűleg I. Sergius pápa vezette be az ünnepet a 7. század végén, majd IV. Ince pápa a 13. században nyolcadot csatolt hozzá, mely 1955-ig élt.
Az ünnep magyar elnevezése a 15. századig vezethető vissza. Kisboldogasszony ünnepe mindig kedvelt búcsújárónap. A Stella puerpera Solis (hajnali szép csillag) tiszteletére szokás volt szeptember 8. hajnalán a napfelkeltét a szabadban várni, csatlakozni az angyalokhoz, akik ilyenkor Mária születésén örvendeznek a mennyben. Azt tartották, hogy akinek „érdeme van rá”, meglátja a kelő napban Szűz Máriát. A népi megfigyelések szerint a fecskék Kisasszonykor indulnak útnak.
Mária Isten áldott földje, amelyből üdvösségünk virága és gyümölcse sarjadt. Ebből a szimbolikából nőtt az a 19–20. század fordulóján még élő Balaton-vidéki és göcseji szokás, hogy a vetőmagot az ünnepre virradó éjszaka, illetve kora hajnalban kitették a harmatra, hogy ne üszkösödjék meg.
Kisboldogasszony ünnepén megyénk több településén templombúcsút ülnek.
A gyulafehérvári főegyházmegye összesítése szerint megyénkben a következő helységekben szenteltek templomot vagy kápolnát Kisboldogasszony tiszteletére: Tusnádfürdő, Csíkrákos, Gyergyószentmiklós: örmény templom, Lövéte, Zetelaka, Csíkszentgyörgy: Egerszék, Csíkmindszent: Hosszúaszó, Székelyudvarhely: Ugron-kápolna.
Gyergyószentmiklóson az örmény katolikus templom búcsúját szeptember 10-én, 12 óra 30 perctől tartják. A liturgiát Küsmődi Attila vikárius végzi, szentbeszédet mond Kovács Gergely érsek, örm. kat. apostoli kormányzó.
Csíkrákoson az ünnepi szentmise 11 órakor kezdődik. Szentbeszédet mond: Simó Gáspár, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium spirituálisa.
Zetelakán ugyancsak Szűz Mária születésének ünnepén emlékeznek a templomépítő elődeikre és kérnek áldást a száz éve épített, a közelmúltban felújított templomra. Az ünnepi szentmise 12 óra 30 perckor kezdődik, melyet dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek celebrál.
A Csíkszentgyörgyhöz tartozó egerszéki búcsú 11 órakor kezdődik.