Hirdetés

Szociális érzékenyítés a művészet eszközeivel

Két ifjúsági önszerveződő műhely tagjai tartottak motivációs foglalkozásokat tegnap a Salamon Ernő Gimnázium diákjainak. A műhelymunkák által a jelen lévő egyetemisták, fiatal felnőttek izgalmas feladatokkal, játékokkal érzékenyítették a diákokat a kisebbségek iránt, valamint felhívták figyelmüket a társadalmi egyenlőtlenségekre.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
Szociális érzékenyítés a művészet eszközeivel
Szociális érzékenyítés Fotó: Boncina-Székely Szidónia

Az Iskola másként hét keretében szervezett műhelymunkák megnyitóját a gimnázium dísztermében tartották, ahol a szervezetek tagjai és az őket segítő szociológusok, mentorok mutatkoztak be a diákoknak és ismertették a témákat.
A négy műhelymunka során a diákok az önszerveződés miértjeire kaptak válaszokat, volt motivációs foglalkozás a rasszizmusról, roma kulturális gyorstalpaló, társadalomkritika, valamint az álmok megvalósításának fontosságáról szóló műhelymunka is. 
A Kolozsváron létrejött SZEMinárium képviseletében Condrea-Ilyés Ágnes alapító tag volt jelen, ismertetve a diákokkal a szakkollégium és folyóirat által fontosnak tartott tematikákat, majd Iris Marion Young Az elnyomás öt arca című szövege kapcsán tartott társadalomkritikai műhelymunkát Bocz Henriettával és Vargyas Lukáccsal közösen. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Társadalmi egyenlőtlenségek, a munkások kizsákmányolása, a diáklét helyzete – ezekkel a témákkal foglalkozunk a szakkollégium keretében, közben figyelve arra, hogy megteremtsünk egy demokratikus közösségiséget, hiszen úgy látjuk, ez hiányzik az erdélyi intézményrendszerekből. Szeretnénk átadni azt a szellemiséget a diákoknak, hogy lehet szolidáris kisközösségekben működni

– fogalmazott a megnyitót megelőző percekben Condrea-Ilyés Ágnes. 
Az alakulóban lévő Erdélyi Roma Ifjúsági Fórum képviseletében öt fiatal volt jelen a hét alapító tag közül azzal a céllal, hogy saját életútjuk és a roma kultúrába való betekintés által kapcsolódási pontokat biztosítsanak egymás megismerésére. A roma fiatalokat egységbe fogó, számukra fejlődési lehetőséget biztosító fórum egyik alapítója, a szentábrahámi Isztojka Máté is műhelymunkát vezetett a program keretében. 

– Szeretném, ha a fiatalokban elindulna egy olyan fajta gondolkodásmód, amivel másként tudnának tekinteni a romákra, hiszen azt tapasztalom, hogy csak a végleteket látják. Szeretnénk megmutatni, hogy vannak értékeink, ehhez viszont kapcsolódási pontok kellenek: ezek szeretnénk lenni mi

– fogalmazott Isztojka Máté. 
A foglalkozásokat a Ca­ritas Szociális ágazatának programja révén valósították meg. Borbély András, a Caritas szociális ágazatának ifjúsági mentora hangsúlyozta: azért hívták ezt a két, egymás munkáját kiegészítő önszerveződő csoportot, hogy jelenlétük által létrejöhessen a roma és a székely fiatalok között egy termékeny együttműködés. Ferenczi Attila, a Salamon Ernő Gimnázium igazgatója pedig a szociális érzékenyítés művészeti vonalon történő megközelítését tartotta fontosnak a program kapcsán.
A délelőtti rendezvények folytatásaként délután négy órától a tíz éve elhunyt gyer­gyó­szárhegyi cigány köl­tőre, Rafi Lajosra emlékeztek a YourLivingroomban, fontosnak tartva, hogy a helyi és a tágabb kulturális emlékezetben is helyet kapjon a költő élete és munkássága.
A foglalkozásokat a székelyföldi ERIF (Erdélyi Romákért Ifjúsági Fórum) és a kolozsvári SZEMinárium (társadalomkritikai szakkollégium és folyóirat) egyetemista tagjai tartották, a Caritas szociális ágazatának Fiatalok a változásért című projektjének keretében. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!