Tíz gyergyószentmiklósi kóbor kutyát indítottak útnak tegnap Svájcba, hogy ott új otthonra leljenek. A Svájci Állatorvosok Romániáért Egyesület (Starromania) továbbra is együttműködik a helyi önkormányzattal a kóborkutya-probléma megoldása érdekében, viszont a szakemberek elégedetlenek a lakosság hozzáállásával.
[caption id="attachment_3494" align="aligncenter" width="1013"]
Hosszú útra indult a gyergyószentmiklósi menhely tíz kutyája.[/caption]
Lázár Hajnal
lazar.hajnal@hargitanepe.ro
Másodszor adtak örökbe külföldre gazdátlan ebeket a gyergyószentmiklósi önkormányzat menhelyéről. Ezúttal tíz ebet pakoltak fel a speciálisan kialakított autóra, hogy elinduljanak Svájc felé.
– Az örökbeadás az önkormányzat és a Starromania közös projektjének keretén belül történt meg – közölte Nagy Tibor szakmai koordinátor.
Mint mondta, a kutyákat fénykép alapján választotta ki a svájci alapítvány, amely állatmenhelyére fogadja be azokat, majd gazdát keres nekik. Hozzátette, az állatok előkészítése az utazásra nem járt különösebb gonddal, hiszen, ahogy bekerülnek a menhelyre, kezelik, oltják, ivartalanítják, így most csupán útlevelet kellett kiállítsanak számukra. A szakember elmondta azt is, remélik, ezután folyamatos lesz a külföldi örökbeadás, erre ígéretet is kaptak a svájci partnertől.
Az önkormányzat menhelyén egyébként jelenleg több mint kétszáz kutya van, amelyek ellátását és szakmai felügyeletét is a Starromania támogatja. A gazdátlan ebek közül bárki örökbe fogadhat.
Az önkormányzat és a svájci állatorvosok együttműködése folytatódik, a szerződés értelmében addig, amíg a gazdátlan ebek problémája megoldódik a városban. A programban részt vevő állatorvosok szerint sajnálatos az, hogy a lakosság hozzáállása nem megfelelő, sokan nem használták még ki az ingyenes ivartalanítás és chipezés lehetőségét. Továbbra is arra biztatják a kutyatartókat, vegyék fel a kapcsolatot a gyergyószentmiklósi állatorvosok valamelyikével és vigyék el kedvenceiket a törvény által kötelezett beavatkozásra. Jelezni lehet az igényt a körzeti állatorvosi rendelőben (0266–361623) és a városi menhely rendelőjében (0266–364791) is. A polgármesteri hivatal közlése szerint a megyei szinten működő állategészségügyi ellenőrzőszerv néhány száztól akár több ezer lejig terjedő bírságot is kiróhat a felelőtlen ebtartókra.
Az ingyenes programnak köszönhetően a város területén jelenleg több mint háromezer kutyát láttak el chippel, ezek közül megközelítőleg hatszázat ivartalanítottak is.