Régi iskolabuszok, nehézkes közlekedés
Régi, gyakran javításra szoruló, nem biztonságos közlekedési eszközök vannak használatban a maroshévízi oktatási intézményeknél. A város ráadásul lemaradt a Hargita Megye Tanácsa által lebonyolított elektromos iskolabusz programról is, így saját forrásokat kell keresniük a diákok közlekedési gondjainak megoldására.
A diákokat fuvarozó iskolabuszok régóta használatban vannak, az Andrei Șaguna Általános Iskolát kiszolgáló jármű jelenleg nem működik, egyre gyakrabban javításra szorul, ráadásul költséges és mind hosszabb időszakokra kell nélkülözze az iskola. Bár ezek a nehézségek ismertek voltak, az előző városvezetés nem nyújtotta be a szükséges igényléseket Hargita Megye Tanácsához, hogy részt vehessen az elektromos mikrobuszok programjában, így az itteni iskolák lemaradtak a lehetőségről, régi és nem biztonságos közlekedési eszközökkel kell járjanak vagy más alternatívákat keressenek – közölte Sebastian Buzilă. Maroshévíz polgármestere lapunk megkeresésére elmondta: az egyik iskola járműve egy hete autószervizben van, remélhetőleg a vakáció ideje alatt sikerül megjavítani, de a továbbiakban is számolniuk kell hasonló kiesésekkel, mivel régi járművekről van szó.
– Tanintézetünk 2007-es gyártású iskolabusszal rendelkezik, amely napi 170 kilométert tesz meg, hogy minden településről be tudja hozni az iskolába a gyermekeket. A buszban fűtés nincs, mivel többszöri javítás után sem működik
– tudtuk meg Deme Gabriellától, a Kemény János Gimnázium igazgatójától, aki hozzáfűzte: az iskola diákjainak közel fele a környező településekről, iskolabusszal jár be Maroshévízre, ami különösen fontossá teszi, hogy megbízható szállítóeszköz álljon rendelkezésükre – de erre egyelőre nincs kilátás.
Az iskola kérést intézett idén ősszel Hargita Megye Tanácsához, amelyben kérték az iskolabuszt, de azt a tájékoztatást kapták, hogy a megyei önkormányzat 2023 tavaszán küldött értesítést a helyi önkormányzatoknak: jelezzék, ha szeretnének finanszírozási projektet benyújtani elektromos iskolabusz igénylésére. Mivel a maroshévízi önkormányzat ezt nem tette meg, az iskola kérését nem tudták figyelembe venni. Arról biztosították őket, hogy ha újabb finanszírozási lehetőség adódik, értesítést küldenek.
– Ezután az RMDSZ oktatásügyi főosztályához folyamodtunk, és Bende Sándor parlamenti képviselő segítségével kértük, hogy belekerülhessünk a Rákóczi Szövetség buszprogramjába. Onnan azt a választ kaptuk Mihályfalvi Katalin oktatásért felelős ügyvezető alelnöktől, hogy 2025-ben, az autóbuszok elosztásakor külön figyelembe fogják venni a tömbmegyék szórványtelepüléseit, emellett dolgoznak egy ennél gyorsabb megoldáson, hogy a maroshévízi intézmény megfelelő körülmények között tudja szállítani a diákokat
– vázolta erőfeszítéseiket Deme Gabriella.
Az intézmény járműve folyamatosan javításra szorul, ezeket hétvégenként és vakációs időszakban igyekeznek megoldani, de így is volt rá eset, amikor 1-2 napig megoldatlan gond volt a gyermekek fuvarozása, ilyenkor a szülők segítségét kérték.
– A városnak az elkövetkezendőkben nem szabad elszalasztania a hasonló pályázati lehetőségeket, amennyiben lesznek. Addig saját forrásokból kell orvosolnunk a problémát. Még nem állítottuk össze a költségvetést, de igyekszünk megoldást találni az iskolások közlekedési lehetőségeinek gondjaira
– fogalmazott Maroshévíz polgármestere.