Nehéz helyzetben a gyergyói Halvirág Bábszínház
128 előadás, négy társulati tag, hetente átlagosan négy helyszín – ez a gyergyószentmiklósi Halvirág Bábszínház múlt évi mérlege. A statisztikáik egy kőszínház eredményeit mutatják – tízezer nézőjük van egy-egy évadban –, csak éppen anyagi forrásaik nincsenek a megfelelő működéshez.
A 2012-ben létrejött Hal-Virág Bábszínház tagjai a Hargita megyei települések mellett Kovászna, Maros, Bákó megyében is rendszeresen játszanak, turnéztak már Magyarországon, megörvendeztették előadásaikkal Nagybánya, Szeben és Brassó magyar anyanyelvű gyermekeit. A legeldugottabb településre is elmennek, ahol csak néhány gyermek vár rájuk, de akiknek ugyanolyan érzelmi szükséglet a varázslatos mesevilág, mint tömbmagyarságban élő társaiknak.
A társulat létrehozásának ötlete Borsos Virágtól származik, aki 2012-ben, gyermeknevelési szabadságon lévén, kislányának való mesélés közben színpadon képzelte el a történetet. Egyedül, másodállásban, színházi szakvégzettséggel vágott neki a nagy kalandnak, fakanál-bábszínházat működtetve. A jelenlegi tagok – Tamás Boglár, Tamás Gyopár, Bajna Gyöngyvér és Baricz-Tamás Imola – sorra csatlakoztak, elkezdtek kesztyűs bábokkal játszani – és egyre több helyszínre eljutni. Emellett vakációkban bábos táborokat tartanak, nyáron pedig fesztiválokon, falunapokon vesznek részt előadásaikkal.
– Négyen vagyunk, ennyien végezzük a műszaki feladatokat, a hang- és fénytechnikát, a bábozást, a bábkészítést, a díszletet, a pályázatírást és elszámolást, a marketinget, a jegyszedést és az előadásszervezést. Független társulatként önnfenntartók vagyunk, pályázatokból, támogatásokból és az eladott jegyek bevételéből tartjuk fenn magunkat. A függetlenség előnye, hogy szabadok vagyunk minden tekintetben, de anyagilag nagyon nehéz, az elmúlt évben a minimálbérnél is kevesebb fizetést tudtunk csak kigazdálkodni – ismertette a társulat jelenlegi helyzetét Borsos Virág. Hangsúlyozta: néhány éve partnerségben vannak a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központtal, így minden évben közösen hoznak létre egy előadást – a tavalyi 128 játszott előadásból 40 volt a központtal közös –, az intézmény biztosítja számukra az azért járó összeget és a kellékek szállításához is ad járművet.
A társulat Gyergyószentmiklós főterén bérel – kedvezményesen – egy galériás termet, második emeleten, így a díszletek és kellékek fel-le cipelésével is meg kell küzdjenek nap mint nap, ráadásul az egyre sokasodó elődás-díszlet miatt az irodahelyiség is raktárrá változott. A hetente többször sorra kerülő kiszállást saját autóval oldják meg, bár nagy kihívást jelent egy személyautóba bepakolni a díszletet úgy, hogy még négy személy elférjen benne. Ezért most mikrobuszra gyűjtenek, ami a sok nehézség közül egyet megoldana.
– Évente átlagosan 15 pályázatot írok, ebből 8-9 lesz nyertes, de több közülük kisebb összegű, és soha nem tudhatjuk előre, mennyi pénzből gazdálkodhatunk az adott évben. Közel hat éve próbálozunk az intézményesülés megvalósításával, többek között mindannyian elvégeztünk egy bábos képzést és a repertoárunkban is szerepel az évi két bemutató, és összesen kilenc előadásunk van műsoron. Emellett tárgyalásokat folytatunk a helyi önkormányzattal arról, hogy a jövőben a város legyen a társulat fenntartója. Így biztos lenne, hogy lesz utánpótlás és megmarad a bábszínház, amire óriási igény van a nézőszámok és visszajelzések alapján – fogalmazott a HalVirág Bábszínház alapítója.