Múltidéző kiadványok
Vándorló lelkek címmel jelentette meg a gyergyószentmiklósi Vákár család tagjainak önéletírásait a Tarisznyás Márton Múzeum. A kiadvány az Örmény visszaemlékezések és anekdoták, valamint a Trianoni férfiak című tanulmánykötettel együtt, a kiállítás kiegészítéseként ad ismereteket az olvasónak Gyergyószentmiklós századfordulós mindennapjaiból.
Eddig nem látott családi fotók, várostörténeti dokumentumok, valamint Vákár P. Arthur és Vákár Tibor önéletírását foglalja magában a Tarisznyás Márton Múzeum Adversum damnatio memoriae sorozatában megjelent legújabb kiadványa.
A kötet a múzeum sorozatában megjelenő kiadványok sorában a második, és szorosan kapcsolódik a Felemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból kiállításhoz, annak kiegészítése. A Vándorló lelkekben választ kaphatunk azokra a kérdésekre, hogy miként élte meg a kiállítás által bemutatott korszakokat, a város polgárosodásának folyamatát apa és fia – mondta el érdeklődésünkre Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató.
Hozzátette: a két önéletírást egyetlen kötetbe foglalták, hiszen apa és fia emlékei kiegészítik egymást, folytonosság van bennük, így az olvasó összetett képet kap az első világháború és az impériumváltás viszontagságairól, a Trianon utáni időszak nehézségeiről.
A kiadvány a magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával jött létre; a szövegeket a múzeum munkatársai – Borsos J. Gyöngyi, Gál Levente és dr. Szőcs Levente – rendezték sajtó alá és tördelték.
Ferencz-Mátéfi Kriszta elmondta: harmadikként a Trianoni férfiak című tanulmánykötet megjelentetésén dolgoznak, amely újabb szemszögből mutatja meg azokat a történelmi időket, amelyekben Vákár P: Arthur és fia, Vákár Tibor éltek.
– Ennek a kiadványnak a megszületése csapatmunka eredménye lesz, hiszen a Magyar Építészeti Múzeum támogatását is megkaptuk hozzá, Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja és Hadik András művészettörténész, valamint ifj. Vákár Tibor is írt tanulmányokat hozzá, szerkesztőként pedig Kaján Imre, a kiállítás főkurátora vállalt szerepet
– mondta az intézményvezető.
A kötetek bemutatóját pódiumbeszélgetés részeként tartják június 6-án, nyílt nap keretében a Tarisznyás Márton Múzeumban.