Minden hulladék Gyergyóremetén landol
Az üzemeltető konzorcium vállalása szerint júniustól elkezdheti működését a gyergyóremetei hulladéklerakó és -kezelő központ. Jelenleg a gyűjtésre-szállításra érkezett ajánlatok elbírálása folyik, remélhetőleg még idén beindul a szolgáltatás.
Bár nyolcéves késéssel, de idén már biztosan beüzemelik az európai uniós támogatással épült gyergyóremetei hulladéklerakót – ígérik az üzemeltetők. A létesítményt három cégből álló konzorcium fogja működtetni, tagjai a csíkszeredai Eco-Csík, a székelyudvarhelyi RDE Harghita és a nagyváradi Eco Bihor.
Tavaly szeptemberben írták alá a szerződést, mely szerint a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás (ADI S. I. M. D. Harghita) által létrehozott hulladéklerakó és -kezelő központot a cégtársulás fogja működtetni. Jelenleg a felkészülés és az átvétel fázisában vannak. Ez idő alatt a konzorcium elvégzi az ADI kiírásban kért és ajánlatában vállalt beruházásokat, javítási munkálatokat.
– A felkészülési időszak lejárati határideje június elseje, így a konzorcium vállalása szerint a hulladéklerakó működése június másodikától kezdődhet
– közölte érdeklődésünkre Incze Csongor megyemenedzser, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás elnöke, megjegyezve, hogy a cég „tartotta magát a vállaltakhoz”.
Az ADI-t Hargita Megye Tanácsa a megye hatvanhét települési önkormányzatával közösen hozta létre, ezek mindegyike vállalta, hogy amikor elindul a gyergyóremetei hulladéklerakó működése, a hulladékot oda szállítja. Az ADI a napokban tájékoztatta a helyi önkormányzatokat, hogy hamarosan indul a rendszer, így azoknak egyeztetniük kell a hulladékgyűjtést és -szállítást végző szolgáltatójukkal, hogy attól az időponttól Gyergyóremetére kell szállítsanak, a szolgáltatók pedig a konzorciummal kell szerződjenek. Incze Csongor szerint a legtöbb szolgáltató már megkötötte ezt az együttműködési szerződést.
Munkaerő kérdése
Mivel jelenleg a megyei gyűjtésre-szállításra érkezett ajánlatok elbírálása folyik, ha minden jól halad, nemsokára kezdődhet a felkészülési időszak is, és remélhetőleg még idén beindul a szolgáltatás. Az indulás után a helyi önkormányzatok többé nem kell a gyűjtés és szállítás gondjaival foglalkozzanak, az ADI végzi a közbeszerzést.
Korábban a megyei tanács finanszírozásával negyvenöt teherautót és munkagépet vásárolt az ADI. Ezeket beüzemelik, lesz, amelyet a hulladéklerakóban használnak, és lesz, amelynek a gyűjtés-szállítás során veszik hasznát.
– A meglevő autók egy részét majd a gyűjtés-szállítást végző nyertes cég vagy cégtársulás kapja meg, de ők is kell további autókat biztosítsanak
– jegyezte meg Incze Csongor.
A gyergyóremetei központ személyzetének alkalmazása a konzorcium feladata. Incze Csongor elmondta: a működtető már felvette a kapcsolatot a gyergyóremetei és környékbeli önkormányzatokkal, mert a cél az, hogy helyből toborozzanak munkaerőt. A hulladéklerakónál megközelítőleg nyolcvan személy munkájára lesz szükség, de továbbiakat alkalmaznak majd a hulladékgyűjtésre, - szállításra és -átrakásra.
Költségesebb egy ideig
Székelyudvarhelyen a márciusi soros önkormányzati ülésen döntöttek ideiglenes megoldás kidolgozásáról, arról, hogy miként szállítják el a háztartási hulladékot Gyergyóremetére. Az áthidaló megoldást várhatóan június elejétől alkalmaznák, amint a remetei lerakó elkezdi működését. Megkeresésünkre válaszolva Dávid Endre önkormányzati képviselő elmondta: az ideiglenes rendszert addig kell működtetniük a hulladékelszállító cégeknek, míg az egész megyét átfogó megoldást kidolgozza a fejlesztési társulás. Felhívta a figyelmet, egyelőre korai lenne a szemétszállítási díj emelkedéséről beszélni, de mindenképp változásra kell számítani. A lakossági szemét távolabbra való szállítása az RDE Hargita hulladékkezelő vállalatnak is fejtörést fog okozni, így igyekeznek hatékony megoldást találni.
– Az az elképzelés, hogy a cekendi hulladéklerakó területén átrakodó állomást létesítünk, ahol a hulladékot a tömörítő autókról kamionokra pakoljuk át, s ezek majd eljuttatják azt Gyergyóremetére
– nyilatkozta Bálint Lehel, a hulladékkezelő vállalat igazgatója.
Mint mondta, a logisztika és a megnövekedett távolság miatt minden bizonnyal emelniük kell a szemétszállítási díjat.
– Mivel nem rendelkezünk ennek a célnak megfelelő gépkocsiparkkal, külső szolgáltatót kell igénybe vegyünk. Ilyen rövid időre nem indokolt kamionokat vásárolnunk, bérelt járművekkel fogjuk lebonyolítani az elszállítást
– vázolta.
Kérdésünkre, hogy a cekendi hulladéklerakó miért nem felel meg a továbbiakban a lakossági hulladék tárolására, az igazgató közölte: a gyergyóremetei lerakó megnyitásával a cekendi csak ipari hulladékot fogad és tárol. Mivel a megyében összegyűlő ipari hulladék nem jelentős mennyiségű, más környező megyék is ide szállítják majd azt.
– Jelenleg a harmadik cella hetven százalékban telt meg, így van még hely, ahová szállítani lehet. És adott a lehetőség egy újabb létrehozására
– fűzte hozzá.
Tudósított: Kovács Andrea, Pál Emil