Hirdetés

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

A tél hallatán sokunknak a hideg, a megfázás, az orrfújás és az influenza jut eszébe. Ezek a betegségek a gyermekeket és az idősebb személyeket érintik leginkább. Arról, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni, szakembert kérdeztünk.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 4 perc
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Kisgyermekkel nagyobb az aggodalom Fotó: László F. Csaba

A téli hónapokban a há­ziorvoshoz fordulók száma jelentősen megnövekedik. Az erre az időszakra jellemző megfázás mellett sok más betegség is ilyenkor ér tetőpontjára, mint az influenza és a különböző légúti fertőzések, sőt még a koronavírus-járvány okozta megbetegedésekkel is számolni lehet.
Az elmúlt időszakban több megbetegedést is jelentettek a Hargita megyei családorvosok a Népegészségügyi Igazgatóságnál. A téli betegségeket főleg a gyermekek és az idősebb személyek kapják el könnyebben, akik immunrendszere vagy még nem elég erős, vagy már kissé legyengült.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Kisgyermekek esetében a szülők hajlamosak a legapróbb problémákkal is orvoshoz fordulni, ám nem minden esetben van szükség erre. Dr. Mihály Ibolya családorvos szerint nem minden esetben van szükség orvosi beavatkozásra, hiszen enyhe lefolyású betegségek esetén gyakran pihenéssel, folyadékpótlással is rendbe jön a beteg, orvosi vizsgálatért csak állapotának rosszabbodása esetén kell folyamodni. 
Mint mondta, otthon ellátható betegség például a láz, ha az nem elhúzódó jelleggel mutatkozik, főleg egyéves kor feletti gyermekeknél, ha a kis beteg általános állapota ennek ellenére is jó. Nem szükség rögtön orvoshoz fordulni akkor sem, ha hurutos problémák jelentkeznek a gyermeknél, mint például orrfolyás, köhögés, torokfájás, ezek enyhítésére otthon is bevethető számos házi, jól bevált praktika. Hasmenés esetén, ha a gyermek megfelelő mennyiségű vizet iszik,
nem muszáj orvoshoz fordulni, akárcsak székrekedés vagy egyszeri hányás esetében sem. A családorvos hangsúlyozta, mindezek mellett nagyon fontos, hogy a gyermek általános állapota jó legyen. 

– A családorvost vagy az ügyeleti központot mindenképp érdemes felkeresni, ha az egy évnél kisebb gyermek belázasodik. Nehézlégzés esetén is hasonlóképpen kell cselekedni, ha száraz, ugató köhögés vagy sípoló légzés is társul hozzá. Mindezek mellett minden olyan fájdalom esetében, amely csillapításra sem enyhül, illetve erős fülfájás, helyi gyulladás, görcsös hasfájás esetén is érdemes orvoshoz fordulni

– tanácsolja a szakember.
Felhívta a figyelmet, hogy csecsemőknél, kisgyermekeknél a véres széklet, a vizelési panaszok, a here fájdalma és duzzanata is mindenképp kivizsgálást igényel. Szintén érdemes orvoshoz fordulni, ha a gyermeken kiütések jelennek meg, amelyek üvegpohár rányomásával sem halványulnak, de allergiás reakciók esetén is mindenképp orvosi segítséget kell kérni.

– Számos olyan eset is van, amikor feltétlenül a sürgősségi ellátást kell igénybe venni, vagy mentőt hívni, ilyenkor ugyanis minden perc számít

– fogalmazott. – Idetartozik például az eszméletvesztés gyermekeknél, a rendkívül nehézlégzés, a félrenyelés, ütést, balesetet követő hányás, égési sérülések, tarkómerevség, vagy a lázgörcs. 

Látogatási tilalom csíkban
Mától látogatási tilalom lép életbe a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház minden osztályán – adta hírül közleményében az egészségügyi intézmény. Az intézkedést az influenzás megbetegedések számának növekedése indokolja és a betegek védelmét szolgálja. A betegek látogatása kizárólag a kezelőorvos írásbeli engedélyével lehetséges.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!