Megszüntették a gombásodást, következik a műemlék szerkezeti helyreállítása
Javában zajlik a gyergyószentmiklósi Tinka-malom felújítása. Gyorsbeavatkozás révén felszámolták az épület gombásodását, következik a lebegő állapot helyreállítása. Az épület kapcsán hosszú távú terv az, hogy látogatóközpontot alakítanak ki a helyszínen, ahol a vízzel hajtott szerkezetek működését mutatnák be a látogatóknak.
Elkezdődött a Békény-patak melletti Tinka-malom felújítása. Jelenleg padlózat nélkül és a falak alsó részének hiányában valósággal lebeg az épület. Gyorsbeavatkozásra volt szükség az épületet elárasztó könnyező házigomba és bogárfertőzés továbbterjedése és felszámolása érdekében.
Első körben a szakemberek eltávolították a megkárosodott részeket, a munka második szakaszában a levitáló állapot megszüntetése, azaz a szerkezet visszaépítése következik
– ismertette a helyszíni terepszemlén Köllő Miklós építész, a malom felújításának tervezője. Hozzátette, hogy egy műemlék épület helyreállításának alappillére a hitelesség kell hogy legyen, és amit csak lehet, menteni kell a szerkezetből. A károsodott szerkezeti elemeket cserefa gerendákkal pótolják, ami ellenállóbb a fertőzésekkel szemben.
A beavatkozásra 411 ezer lejt tudnak most fordítani. A keretösszeg kétharmadát a megyei önkormányzat, egyharmadát pedig a város biztosítja, de a múzeum saját költségvetéséből is fordít összegeket a munkálatok finanszírozására.
– Az épített örökségünk, főként a fából készült épületek és a víz által meghajtott szerkezetek tárháza gazdag a megyében, de sajnos nagyon gyorsan kárba is vesznek. Ennek megakadályozására utolsó méterekben sikerült szövetkeznünk a gyergyószentmiklósi önkormányzattal, és megkötöttük az együttműködési szerződést. Örülök, hogy ezáltal megmentjük a malmot – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a terepszemlén.
Az elhangzottak alapján év végéig helyreállíthatják az épület padlózatát és a falakat. Hosszú távon, további beavatkozásokkal a Tinka-malom épületét és a hozzá tartozó 40 áras területet turistaközpontként szeretné majd működtetni tulajdonosként a Tarisznyás Márton Múzeum.
Vízzel meghajtott tárgyak, szerkezetek múzeumát szeretnénk létrehozni ezen a területen, amit megvásárolt az önkormányzat a malom részére
– pontosított Ferencz-Mátéfi Kriszta, a múzeum igazgatója.
Gyergyószentmiklós egyetlen ilyen jellegű műemlék épülete a 19. században épült, melyet 2006-ban vásárolt meg az önkormányzat a Tarisznyás Márton Múzeum számára a Tinka családtól.
– Körülbelül tíz évig volt látogatható a malomház, még működőképes szerkezettel. 2015-ben viszont, egy szerencsétlen döntés következtében, elzárták a víz útját, és azt követően folyamatosan rongálódott az épület – ismertette Csergő Tibor polgármester, a múzeum korábbi igazgatója.