Megélhetés vidéken
Hátrányos helyzetű diákok számára szervezett intenzív képzést a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés Gyergyószentmiklóson. A gazdálkodással foglalkozó fiatalokat sok hasznos tudnivalóval látták el – tájékoztatott közleményben a Gyulafehérvári Caritas.
[caption id="attachment_52831" align="aligncenter" width="960"] Két nap alatt többféle tevékenységet mutattak be a diákoknak Fotó: Caritas Vidékfejlesztés[/caption]
Közösen hirdetett pályázatot az Een Helpende Hand Alapítvány és a Jan Post Egyesület szociális tevékenységek támogatására Gyergyószentmiklóson és környékén. A Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés két programját támogatták. A Vidéken is meg lehet élni nevet viselő program a Gyergyói-medence hátrányos helyzetű, mezőgazdasággal is foglalkozó diákjait szólította meg rövid, de intenzív képzéssel. 7 vidéki és 3 gyergyószentmiklósi iskola összesen 23 diákja, illetve 10 tanára vett részt a kétnapos programon. Első nap a Caritas Vidékfejlesztés tangazdaságában használt praktikákat mutatták be, a diákok és tanáraik végigkövethették a hagyományos svájci érlelt sajt készítését, részt vettek az aznapi termelésen. Érezhették, tapinthatták és megkóstolhatták a sajtgranulátumokat, a friss sajtot, illetve joghurtot. Betekintést nyertek az újonnan megnyílt látvány-sajtműhelybe. Megismerkedtek a hatékony takarmányozás titkaival, mikor és hogyan kell kaszálni ahhoz, hogy jó minőségű takarmány kerüljön az állatok elé. Meglátogatták a tangazdaságot, ahol felhívták figyelmüket a higiénia, illetve az istállóban kialakított logisztika fontosságára. Az állat környezetének tisztán tartása nagymértékben befolyásolja a tejhozamot, a tej minőségét, nem utolsósorban a hús minőségére is kihatással van. Betekintést nyertek a gyógy-, fűszer- és aromanövények világába, illetve a háztáji kertészkedésbe, a vetéstől, palántázástól a betakarításig. Az első napot a Csiky-kertben zárták, megismerkedtek a Szent Benedek Tanulmányi Központ Praktikum programjával.
A második napon Lukács Géza gyergyószárhegyi őstermelő példaértékű kertészetét látogatták meg, aki beavatta a gyermekeket a kertészet titkaiba, hangsúlyozva, hogy munkával, folyamatos tanulással itthon is meg lehet élni.
– Már az eredmény volt, hogy míg beszélgettünk, láttam figyelő, érdeklődő tekinteteket. Jó volt hallani, hogy tudtak a boltíves szerkezetek teherbírásáról, érdekelték a magok, a fajták, az ízek – fogalmazott Lukács Géza a találkozást követően.
A nap befejezéseképpen meglátogattak egy sajtüzemet, ahol a diákok láthatták az ipari sajt- és tejtermelést.
A kétnapos program alatt gyakorlati képzéseken vettek részt, elsajátíthatták a praktikákat, melyeket otthoni gazdaságukban is fel tudnak majd használni.
Szintén támogatást nyert a Vidékfejlesztés másik programja: a Hagyományőrzés régi-új eszközökkel. A program célja a látvány-sajtműhelyt olyan didaktikai és technikai eszközökkel egészítsék ki, amelyekkel még hatékonyabbá lehet tenni az egészséges táplálkozás, a felelős állattenyésztés, az érlelt sajtkészítés oktatását. Így vált egyszerre oktatóközponttá és turistalátványossággá a sajtműhely.
HN-információ