Hirdetés

Kulturális élmények, zenei csemegék

Nem volt hiány kulturális kínálatból az EgyFeszt pénteki napján sem: irodalmi beszélgetések, színházi közönségtalálkozók, kiállítások színesítették a napot.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
Kulturális élmények, zenei csemegék
Beszélgetések, vetítések, találkozók Fotó: Boncina-Székely Szidónia

A színház- és könyvudvarban délelőtt a gyermekeké volt a tér: bábszínházzal, fakanálbábműhellyel, könyvbemutatóval várták őket a szervezők, délután pedig Garda Dezső Rendszerváltás vagy hatalomátmentés című könyvével kezdődött a felnőtteknek szóló programsorozat.

A könyvsátorban Rafi Lajos gyergyószárhegyi cigány költőre emlékeztek a róla készült dokumentumfilmmel és az azt követő irodalmi beszélgetéssel. Bajna György újságíró és Zsigmond Attila dokumentumfilmes alkotása, a Földhöz vert csoda a költő sajátos világába kalauzolta az érdeklődőket, filozofikus gondolatokat, létkérdéseket fogalmazva meg a költő által. A filmet követően Bartha Boróka színművésznő olvasott fel Rafi Lajos verseiből, majd Ferenczi Attila költő, Rafi Lajos gyermekkori barátja beszélt közös élményeikről. Kozma Csaba, a Polis kiadó ügyvezetője elmondta, a költőről szóló emlékkötetet terveznek megjelentetni a közeljövőben, Zsigmond Attila dokumentumfilmes pedig a film elkészülését követően megmaradt nyersanyag feldolgozását tervezi. A költő halálának tizedik évfordulójára időzített beszélgetés kegyelet, gondolatébresztő és irodalmi élmény volt egyszerre.

A színház- és könyvudvarban műfajok közötti átjárhatóságot, összművészetiséget képviselt Barabási Albert-László hálózatelmélet-kutató és Hatházi András színész-rendező beszélgetése. Az interaktív beszélgetésre a K. Gedeon tündöklése és bukása című színházi előadást követően került sor, amelyet Barabási Albert-László A képlet című világsikerű könyve alapján rendezett Hatházi András a Figura Stúdió Színháznál. A kötetlen hangulatú beszélgetésen a siker törvényszerűségeit megvilágító Képletből kiindulva a fogalmak valódi jelentéséről, a szerepeinkből való kilépés lehetőségéről merültek fel kérdések, valamint arról, hogyan beszéljünk kutatóként a munkánkról úgy, hogy az átlagember is megértse.

– Mindegyik könyvem mögött van egy hálózatelméleti nyelven megírt cikk, és bár nagyon sokan úgy gondolják, hogy ha ismeretterjesztő feladatot vállalunk, felhígul a szakma, azt hiszem, ez két különböző dolog. Azok a törvényszerűségek, amiket a hálózatokról gondolunk, üzenetet, hasznos információt hordoznak, például az üzletemberek számára, bár én nem tudatosan foglaltam bele ezeket a művembe – mondta el a pódiumbeszélgetésen Barabási Albert-László.

A pénteki nap koncertek tekintetében is izgalmas volt: a nagyszínpadon a moldovai Zdob și Zdub zenekar kápráztatta el a közönséget, a Retró udvarban pedig a Don’t Stop the Queen tribute-együttes szerzett újabb rajongókat.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!