Hirdetés

Közművelődésben tevékenykedők munkáját ismerték el

Az EMKE díjai visszajelzést adnak a közművelődésben tevékenykedők számára arról, hogy jól végzik dolgukat, szükség van munkájukra – jelentette ki Boros Zoltán zeneszerző, a Román Televízió magyar nyelvű adásának egykori főszerkesztője szombaton, Kolozsváron, az EMKE éves díjátadó gáláján. Az eseményen több Hargita megyében tevékenykedő közművelődési szakember részesült elismerésben.

Sarány István
Becsült olvasási idő: 3 perc
Közművelődésben tevékenykedők munkáját ismerték el
Fotó: Horváth László

A kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet dísztermében tartotta éves közgyűlését az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE). Az 1885-ben alakult, majd az 1947-ben bekövetkezett kényszerű megszüntetése után 1991-ben újraalakult ernyőszervezet évente EMKE-díjjal ismeri el a közművelődésben tevékenykedő személyiségek munkáját. A szervezet 18 díjat alapított, ebből évente 12 osztható ki.
A díjátadó ünnepség a Bedő Ágnes karnagy vezette kolozsvári Guttman Mihály Pedagóguskórus rövid előadásával kezdődött, majd dr. Széman Péter, a szervezet elnöke köszöntötte a jelenlévőket. A díjakat a kialakult szokásrend szerint a névadó személyiségek betűrendjében osztották ki.

Sarány István
Gr. Bánffy Miklós-díjban Nagy Pál színházigazgató részesült „a székelyudvarhelyi színház felemelkedéséért és a civil szférában betöltött áldozatos munkájáért”, Spectator-díjjal pedig a Csíkszeredában tevékenykedő Oláh-Gál Elvira újságírót tüntették ki „sokoldalú, magas szakmai igénnyel és alázattal végzett, gazdag rádiós és írott sajtós értékteremtő és -megőrző munkásságáért”.

Sarány István
Ugyancsak Hargita megyéhez kötődik két további díjazott, Kallós Zoltán-díjjal jutalmazták a ditrói születésű Kelemen László zeneszerzőt, a Hagyományok Háza alapító igazgatóját „az erdélyi hagyományos népzene- és néptánckultúra kutatása, művelése és népszerűsítése érdekében kifejtett több mint négy évtizedes, kiemelkedő tevékenységéért”, valamint Mohay Tamásnak „a csíksomlyói kegyhely és búcsújárás múltjának és jelenének kutatása területén végzett kiemelkedő munkásságáért” Bányai János-díjat adományozott a szervezet.
Továbbá elismerésben részesült Moldovai Katalin filmrendező (Janovits Jenő-díj), Lung László Zsolt színész (Kovács György-díj), Könczei Csilla néprajzkutató (Könczei Ádám-díj), Kovács Bányai Réka könyvtáros (Monoki István-díj), Fülöp Judit karvezető (Nagy István-díj), Tóth Tünde színész (Poór Lili-díj), Tamás Csilla műkedvelő versmondó (Szentgyörgyi István-díj) és Forró Ágnes képzőművész (Szolnay Sándor-díj).
Életműdíjjal ismerték el Boros Zoltán zeneszerzőt, filmrendezőt, televíziós szerkesztőt „a 70-es évek magyar nyelvű televíziós adásának megmaradásra ösztönző, az összetartozás érzését erősítő hely- és kultúrtörténeti műsoraiért, a Román Televízió magyar nyelvű adásának 1990-es újraindításáért”; Farkas Ibolya színművészt „az erdélyi magyar színművészet hírének itthoni és külföldi öregbítéséért, színésznemzedékek oktatásáért, 65 éves színművészi pályafutása elismeréseként”; Gergely Erzsébet tanárt, műemlékvédőt „a Házsongárdi temető magyar síremlékeinek megőrzésében, felújításában és műemlékké nyilvánításában végzett pótolhatatlan munkássága elismeréseként”; Kulcsár Gabriella zenepedagógust, zenei szakírók „zenésznemzedékek oktatásáért, zenei publicisztikai írásaiért, amelyekkel az értő zenehallgatás élményét eljuttatta a széles közönséghez, a zenei közművelődés terén végzett maradandó munkásságáért”; László Bakk Anikó zene- és táncpedagógust „az ifjú nemzedékek zenei neveléséért, az Amaryllis együttes megalapításáért, a Mátyás Napok szervezéséért, a reneszánsz és barokk zenei és táncéletet bemutató publicisztikájáért”; valamint dr. Matekovits György fogorvosprofesszort „szakírói és egészségnevelői tevékenységén túl a bánsági szórványközösségek érdekében a közművelődés szervezéséért, a temesvári szabadegyetem működtetése terén kiemelkedő érdemeiért”.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!