Kötelező a szelektív hulladékgyűjtés
Tömbházban és magánházakban lakók számára is kötelező a szelektív szemétgyűjtés – ezt szögezi le az a tanácshatározat-tervezet, amelyet véleményezhetnek a gyergyószentmiklósiak.
[caption id="attachment_18493" align="aligncenter" width="620"] Szelektív hulladékgyűjtő sziget madártávlatból. Sokkal közelebb hoznák az elgondolást a gyergyói lakossághoz[/caption]
A háztartási hulladékgazdálkodás részleteit pontosítja az a tanácshatározat-tervezet, amelyet ezen a héten függesztettek ki a gyergyószentmiklósi városháza hirdetőtábláján. A már működő rendszer, a meglévő hatástanulmány részleteit foglalja magában és pontosítja a dokumentum, valamint terjeszti a tanács elé elfogadásra.
– Egy törvény által előírt lépésről van szó, a városlakókra nézve nem jelent változást az eddigiekhez képest – nyilatkozta az ügy kapcsán Madaras Szidónia, a polgármesteri hivatal szóvivője. A határozat értelmében mindenki számára kötelező a szelektív hulladékgyűjtés.
– A gyergyószentmiklósiak 4 ezer tonna szemetet termelnek évente, ennek legalább 15 százalékát szelektíven kell gyűjteni – fejtette ki a szóvivő. Mint hozzátette, a szelektív hulladékgyűjtő szigetek kialakítása már 2013-ban elkezdődött a városban, jelenleg 29 ilyen pont van a lakónegyedekben, ahol külön gyűjtőedénybe dobhatják a lakosok a műanyag palackokat, papírt, hamut, valamint a vegyes háztartási hulladékot. Az önkormányzat arra biztatja a gyergyószentmiklósaiakat, fordítsanak erre nagyobb figyelmet.
– A vizes-, üdítős-, sörös-, szörpöspalackokat, egyszer használatos poharakat ne tegyék a háztartási hulladékba, hiszen ez néhány hét alatt újrahasznosítható hulladék, szemben azzal a 450 esztendővel, amennyibe telik, amíg a vegyes hulladékból lebomlik – fogalmazott Madaras Szidónia.
A tömbházlakókhoz hasonlóan a magánházakban élők számára is kötelező szétválogatni a szemetet, erre külön gyűjtőzacskók igényelhetők a hulladékelszállítást végző cég székhelyén: palack és műanyag, zöld hulladék, papír vagy akár üveg számára is lehet ilyent kérni. Ezért nem kell külön fizetni, díjmentesen szállítják el, amikor az illető jelzi, hogy megtelt a szemeteszsák. Ha valaki például 25 kg műanyagot vagy 100 kg papírhulladékot össze tud gyűjteni és egyszerre leadja, azért már pénzt is kap. Gyergyószentmiklóson van lehetőség a használt olaj leadására is, a MOL töltőállomásnál, és a meghibásodott, nem használt elektronikai cikkek is bármikor leadhatók a Go Rt. udvarán levő gyűjtőpontnál.
Lázár Hajnal