Hirdetés

Kortörténeti videódokumentumokat digitalizálnak Gyergyószentmiklóson

Idén is folytatódott a helyi televíziók archív adásainak digitalizálása: a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár idén 118 órányi anyagot dolgozott fel eddig, de ez még csak töredéke annak a mennyiségnek, amelyet meg szeretnének őrizni az utókornak. Az intézmény dolgozói arra kérik a lakosságot, hogy használaton kívüli videólejátszóikat, esetenként régi, helyi felvételeket tartalmazó VHS-kazettáikat vigyék be a könyvtárba, mert ez segítené a munkájukat.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 2 perc
Kortörténeti videódokumentumokat digitalizálnak Gyergyószentmiklóson
A gyergyói televíziózás múltját őrzik a könyvtárban Fotó: Boncina-Székely Szidónia

2021-ben nyolcvan, idén pedig 118 órányi anyagot digitalizált a városi könyvtár azokról a helyi híranyagokat és magazinműsorokat tartalmazó VHS-kazettákról, amelyeket a Szókimondó Alapítvány és a Kelet Info Media Group adott át az intézménynek.

Boncina-Székely Szidónia

Vincze Csilla az értékmentés fontosságát emelte ki a szerda délelőtti sajtótájékoztatón, és elmondta: a 736 darab VHS-kazettának eddig közel tíz százalékát digitalizálták; a nehézségek ellenére a munkát folytatni szeretnék.

– Nagyon sok videólejátszó ment tönkre a digitalizálás során, szükségünk lenne több ilyenre, ehhez a lakosság segítségét is kérjük, de mi is gondolkodunk megoldásokon, igyekszünk kapcsolatba lépni testvérvárosaink, illetve néhány környékbeli televízió stúdióival. Emellett fontos lenne, hogy alkalmazni tudjunk egy műszaki tudású kollegát erre az időigényes munkára – mondta el az intézmény igazgatója.

A találkozón Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke hangsúlyozta: fontos lenne intézményes együttműködést kialakítani a digitalizáció kapcsán, így egyházakkal, könyvtárakkal közösen dolgozva elérhetővé válna egy archívum, amely kutatások alapjait képezhetné a jövőben.

Boncina-Székely Szidónia

A könyvtár tulajdonában jelenleg a gyergyószentmiklósi televíziózás 1993–2006-ig terjedő időszakából vannak híranyagok, amelyek fontos kordokumentumoknak számítanak. Gyergyószentmiklós egyike volt azon három városnak – országos szinten, Erdélyben pedig a legelső –, ahol kábeltévéadás indult 1990-ben, majd két évvel később helyi szakemberek saját gyártású műsorokkal jelentkeztek, így a székelyföldi kisváros hangsúlyos médiajelenléttel hallatott magáról, magyarországi közszolgálati adókon is. A könyvtárban lévő kétezer órányi felvétel csak egy része a város televíziós múltjának.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!