Hirdetés

Kezdődik a nyolcadikosok próbavizsgája

Országos megmérettetésen első ízben teljes egészé­ben digitális úton végzik a dolgozatok javítását. A mód­szer egyszerűbbnek, át­lát­hatóbbnak ígérkezik, a Hargita megyei főtanfelügyelő azt mondta, a kisebbségi nyelven tanuló diákok nem kerülhetnek hátrányba az újdonság bevezetésével.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Kezdődik a nyolcadikosok próbavizsgája
Fotó: Asztalos Ágnes

Az abszolválónak, „nemzeti tesztnek” is nevezett országos értékelő vizsga február 5–7. között zajlik, ma lesz a román írásbeli próba, holnap a matematika, szerdán pedig anyanyelvből vizsgáznak az általános iskolák végzősei. Az eredményeket február 23-án közlik.
A próbavizsgák célja, hogy a diákok hozzászokjanak a megmérettetés körülményeihez, ezáltal a „valódi” vizsgán jobb eredményt érhessenek el. Ugyanakkor idéntől gyökeresen megváltozik a dolgozatok javításának a menete: teljes egészében digitalizálták a folyamatot. Egyéb téren nincs változás: a jegyeket nem név szerint, hanem kódszámokkal hozzák nyilvánosságra, nem írják be a naplóba, hacsak a diák nem kéri azt. A tanügyi tárca rendelkezése szerint az eredményeket elemezni kell egyéni beszélgetéseken, az osztályban, szülői értekezleten, illetve a tanári közösségben is meg kell vitatni a tapasztaltakat.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Demeter Levente főtanfel­ügyelő emlékeztetett, hogy a digitális dolgozatjavítást első ízben a tavalyi pótérettségin próbálták ki. Az igazi debüt viszont az idei próbavizsgákon lesz, hiszen ezúttal nemcsak néhány diák, hanem a teljes nyolcadikos és tizenkettedikes „populáción” tesztelik azt (a próbaérettségit március 4–7. között szervezik meg).

– Az iskolák már megkapták a szkennereket, kipróbálhatták azokat, egy videót is küldtünk, amely lépésről lépésre bemutatja a berendezés működését. Nagyon komoly, modern szkennerről van szó, és egyszerűen, gyorsan lehet vele dolgozni

– közölte.
Csütörtökön főpróbát tartottak, hogy megfelelően működik-e a rendszer. A főtanfelügyelő elmagyarázta, hogy a kitöltött vizsgalapokat a tanulók jelenlétében szkenneli be az arra kijelölt tanár, majd titkosítás után felkerülnek egy országos platformra. Egy szoftver véletlenszerűen osztja el a dolgozatokat a rendszerben szereplő javítótanárok között, de azok minden esetben más megyéhez tartozó pedagógusokhoz kerülnek. Minden vizsgalapot két pedagógus javít ki, egy tanárra 50 dolgozat jut. Megtudtuk azt is, hogy a próbavizsgán még lehetséges, hogy a pedagógusok akár otthon, vagy a munkahelyükön javítsanak, a nyári cikluszáró megmérettetéseken ugyanúgy javítóközpontokat hoznak létre, akárcsak az előző években.

László F. Csaba
Kamerával felügyelt vizsgaterem. Digitális javítás


A pótérettségi után merült fel, hogy a kisebbségi nyelven tanuló diákok, például a magyar tannyelvű iskolák tanulói hátrányba kerülhetnek a román írásbeli osztályozásánál, ha például bukaresti vagy craiovai tanár javítja a dolgozatot. Demeter Levente azt mondta, a szaktárca garanciát vállalt arra, hogy ez ne forduljon elő, azaz a kisebbséghez tartozó tanulók vizsgalapjai egy speciális megjelölés után kisebbségi nyelvű iskolákban oktató pedagógusokhoz kerülnek. Egyébként is a jelenlegi évfolyam már a nemzeti kisebbségek számára kidolgozott sajátos tanterv szerint tanulja a román nyelv és irodalom tantárgyat, értelemszerűen a vizsgatételeket is eszerint dolgozták ki. A főtanfelügyelő szerint összességében inkább előnyei vannak a digitális javításnak, mint hátrányai, többek között azért, mert egyszerűbb a pontozás. 
A tanulók saját iskolájukban vizsgáznak, legkésőbb 8.30-ra  bent kell lenniük az osztályban, és pontban 9-kor nyitják ki a lezárt borítékokat, amelyek a vizsgalapokat tartalmazzák. A feladatok megoldására két órát kapnak. Az iskolák hivatalból beírnak minden diákot a próbavizsgára, de a részvétel nem kötelező!
Megyénkben 2892 tanulót várnak ma reggel a román próbavizsgán, holnap a matematikapróbán, a harmadik nap magyar nyelv és irodalomból 2403-an vizsgáznak. 
A nyolcadik osztályosok számára június 14-én ér véget a tanév, az országos értékelő vizsga időpontját idén a június 25–28. közötti napokra tűzték ki, a végleges eredményeket július 9-én ismerhetik meg az érintettek. A megmérettetésen kapott jegyek átlaga alapján zajlik a középiskolai felvételi.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!