Hirdetés

Készpénzért időnként utazni kell

A bank­kár­tya­hasz­ná­lat egyre nagyobb teret hódít. Vá­rosi és turisztikai fontosságú településeken nem jelent gondot a készpénz felvétele, a félreesőbb településekről azonban utazni kénytelenek azok, akik készpénzt szeretnének felvenni.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
Készpénzért időnként utazni kell
Fotó: Hodgyai István

Egyre többen kapják a bért, a nyugdíjat vagy akár a különböző segélyeket és juttatásokat, támogatásokat bankszámlára, teret hódít a bankkártyával való fizetés, ma már a kisebb falvak kisboltjai java részében is lehet fizetni a korszerű eszközzel, számos szolgáltatás számláját pedig online lehet kiegyenlíteni. Emellett azonban gyakran van szükség készpénzre.
Hargita megyében a három történelmi régió legnagyobb városaiban – Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen – több bank működtet bankfiókot, kirendeltséget, no meg számos helyen helyeztek el bankautomatát, készpénzfelvételi gondok a kisebb vidéki településeken adódhatnak.
Az egykori Országos Takarék- és Letéti Pénztárból alakult bank rendelkezik a legkiterjedtebb vidéki ATM-hálózattal. A községek között akadnak olyanok is, ahol több ATM működik, de jellemzőbb, hogy egy községközpontban csak egy bankautomata van. 
Kozma István, Csík­szent­si­mon polgármestere elmondta, ő maga szorgalmazta, hogy ATM-et szereljenek fel a községben, öt évbe telt, míg sikerült partnert szereznie az ötlet kivitelezéséhez, s tavaly az egyik magyar tulajdonú bank ATM-et telepített a községközpontba. 
Hozzátette, a helyiek és a környékbeli települések lakossága egyaránt pozitívan fogadta a pénzautomata létét. 

– Az ATM-et heti rendszerességgel feltöltik pénzzel, és a bank visszajelzése alapján nemcsak a helyiek, hanem a környékbeliek is használják szinte állandó jelleggel. Tehát utólag is jó kez­de­mé­nyezésnek bizonyult az ATM felszerelése

– hívta fel a figyelmet Kozma. 
Csíkszentmártonon már régóta működik iroda és ATM, a település polgármestere szerint ezek léte segít a földalapú támogatást igénylő gazdáknak a készpénz felvételben.
A bancibancomate.ro adatai szerint Hargita megyében közel hetven bankautomata működik. A legtöbb automata Csík­sze­re­dá­ban, Szé­kely­ud­var­he­lyen és Gyer­gyó­szent­mik­ló­son található, de ATM-ek vannak Szé­kely­ke­resz­tú­ron, Ma­ros­hé­ví­zen, Ba­lán­bá­nyán, Parajdon és Tus­nád­für­dőn is. A megyében vidéki településeken többnyire a községközpontokban található bankautomata, de így is a lefedettség mintegy harmincszázalékos. 
A Kászonokban csupán egy ATM működik, Ká­szon­al­tí­zen, a községközpontban, viszont Ká­szon­fel­tí­zen, Ká­szon­ja­kab­fal­ván, Ká­szon­im­pé­ren, Ká­szon­új­fa­lu­ban nincs, pedig a községen belül is nagy távokat kell megtenni az ATM-ig. Arról nem is beszélve, ha banki ügyeket kell intézni, akkor Csík­sze­re­da a legközelebbi város a ká­szo­niak számára. Hasonló a helyzet a Gyimesekben és Csík­szent­györgy községben, illetve a legtöbb Székelyudvarhely környéki községben, amelyekhez több kisebb település tartozik, hosszú kilométereken át alig találni bankautomatát.
Sipos Kálmán bankszakember lapunk kérdéseire válaszolva: a harmincszázalékos lefedettség reális a megyére nézve, ugyanis Csík­sze­re­dá­ban összesen nyolc bank képviselteti magát, és ezek átlag hét-nyolc bank­au­to­ma­tát üzemeltetnek Hargita megyében. Az is igaz, hogy egyre többen a fi­ze­tést, nyugdíjat, ösztöndíjat és támogatásokat bankkártyára kapják, ez is befolyásolja, hogy településenként milyen bankautomatát üzemeltetnek. 

– A bankautomata kihelyezését mindig fontolóra veszi a bank, mivel évi 20 ezer euró körüli van egy ATM fenntartási költsége – helybérlés, feltölteni, amortizáció stb. –, így elsődleges szempont, hogy legalább négyszáz ügyfele kell legyen a banknak az adott településen, hogy megérje ATM-et kihelyezni

– mondta a szakértő.
Hozzátette, így leginkább városokra és községközpontokba helyeznek ATM-et, de oda sem mindenhová, figyelembe veszik a távolságot, hogy hány kilométerre fekszik egyik-másik község a várostól. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!