Kastélytörténet Marosnémetiből
Kopott kövek címmel mutatták be Zsigmond Attila rendező-operatőr legújabb dokumentumfilmjét a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. A közel egyórás alkotásra sokan voltak kíváncsiak; a bemutató után az alkotó közönségtalálkozón beszélgetett Horváth Tholdy Péter és Horváth Tholdy Éva kastélytulajdonosokkal, a film szereplőivel.
A dél-erdélyi Marosnémetiben lévő családi kastély volt az utolsó állomása annak a dokumentumfilm-sorozatnak, amelyet Zsigmond Attila 2019-ben kezdett el forgatni, a nemzeti filmintézet támogatásával. A Történelem a Maros sodrásában című sorozat erdélyi kastélyok történetét, a jelen valóságát mutatja be a nézőknek: ezúttal a Horváth Tholdy család Marosnémetiben lévő családi kastélyának történetét ismerhették meg az érdeklődők.
– Azt beszélik, hogy a dokumentumfilm műfaja sokat veszített népszerűségéből, hogy az online tartalmak és a játékfilmek kiszorítják azt, de a Rex Video Stúdiónak megadatott, hogy értékálló dokumentumfilmeket készítsünk, a magyarországi Nemzeti Filmintézet támogatásával, ezáltal is irányítva a filmízlést. A kastélyokról szóló sorozat utolsó stációjaként érkeztünk Marosnémetibe, ahol találkoztunk Horváth Tholdy Péterrel, és úgy gondoltam, érdemes lenne filmet készíteni kalandos életútjáról, amely nem irigylésre méltó, de nem is hétköznapi. Ezt a kalandos életutat társítottuk egy valósághelyzettel, egy romániai kastélytörténettel, amelyhez sok hasonló van Dél-Erdélyben és Székelyföldön egyaránt – ismertette az előzményeket Zsigmond Attila.
A filmből megismerhettük az Ausztráliából hazatelepült Horváth Tholdy Péternek, Horváth Tholdy Rudolf gróf unokájának, Wass Albert unokaöccsének történetét, a Hunyad megyei szórványmagyarságba való beilleszkedését, a kastély épületével kapcsolatos konfliktusokat, nehézségeket. A kastélytulajdonos feleségével, Horváth Tholdy Évával közösen él a családi birtokon, amelynek visszaszerzésében Böjte Csaba ferences szerzetes segítette. A film rávilágít a szórványlét nehézségeire is, hiszen a Horváth Tholdy házaspár egyetlen magyar családként él a településen, szomszédaik önkényesen építkeztek a területükön, az ebből adódó konfliktushelyzet a mindennapjaikban is jelen van.
A közönségtalálkozón elhangzott: a kastély látogatható, de A kategóriás műemlék épületként rendkívül nehéz lenne megváltoztatni a minősítését, hogy más funkciót kapjon, esetleg kastélyszállóként működjön, és a támogatási lehetőségek is korlátozottak.
A filmet az elkövetkező időszakban különböző fesztiválokon lehet majd megnézni, jövő év elején a magyar közmédia tűzi műsorra. Elkészítésében Molnár Cs. Attila hangtechnikus, Zsigmond Hajnal gyártásvezető, Orbán Ferenc zeneszerző, valamint Bajna György, Siklódy Ferenc, Rokaly Balázs segített.