Jellegzetesen gyergyószentmiklósi
Vegyük észre a körülöttünk levő értékeket – ezt sugallja a gyergyószentmiklósiaknak a legjelentősebb helyi értékeket bemutató kiállítás. A fényképekkel és rövid leírással ellátott bemutató a Szent István teret díszíti egy hónapig, az értékgyűjtés folytatódik.
[caption id="attachment_29931" align="aligncenter" width="1000"] Helyi értékeket bemutató kiállítás nyílt Fotó: Lázár Hajnal[/caption]
Kiskunmajsa és Gyergyószentmiklós, testvérvárosi kapcsolatuk 75. éves jubileuma alkalmából közös Hungarikum pályázatot nyújtott be Nemzetünket összekötő közös értékeink címmel. Az elnyert 2 988 465 forintból (amelyből Gyergyószentmiklós közel félmillió forintot kap) mindkét településen szabadtéri fotókiállításon mutatják be a lakosság által javasolt, bizottság által kiválogatott helyi értékeket. Gyergyószentmiklóson szombaton tartották a kiállítás megnyitóját. Mint elhangzott, az emberek sokszor elfeledkeznek arról, amire büszkék lehetnének, megszokják, ami az övék, ezért nem is tartják különlegesnek. A kezdeményezés éppen azt célozza, hogy a gyergyószentmiklósiak képesek legyenek észrevenni a körülöttük fellelhető értékeket. Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a Hungarikum Bizottság tagja méltatta a kiállítást, kiemelte jelentőségét, mondván, „helyi értékek nélkül nincs Hungarikum”. Elmondta, a kezdeményezésnek lesz folytatása, hiszen a Lakiteleki Népfőiskola értékfelmérő kollégiumokat szervez tájegységenként, Gyergyó környéke jövőre kerül sorra, akkor a vidék értékeit gyűjtik össze.
A hattagú bizottság a helyi értéktárba sorolt 55 tárgyi, szellemi, közösségi értéket. Például a helyi népviseletet, a Salamon Ernő Gimnázium Hagyományőrző Napját, az örmény katolikus ünnepi miséken díszőrséget álló Vörösköpenyeseket, a nagyszerdai fáklyás keresztutat. A város szíve az egykori Piactér, ma Szabadság tér, szintén gyergyószentmiklósi sajátosság, ugyanúgy, mint a Márton Áron utcai örmény épületsor, a Csobot-hegyi kápolnák és több templom is. Gyergyóikum a Pricskei vám, amely az 1545 méter magas hegycsúcs közelében működött 1700-től körülbelül 100 évig, jelenleg csak föld alatti maradványok őrzik emlékét. Hiripné vára is a gyűjteménybe került, romjain ma a Bothvára-kápolna áll. A Csiky-kert arborétum és a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park is helyi értéknek számít, éppúgy, mint a város legnépszerűbb sportága, a jégkorong és a szertorna, melynek jeles képviselői származnak innen.
A gyergyóikumokat bemutató kiállítás egész június folyamán megtekinthető a Szent István téren.
Ezzel a mozzanattal az értékgyűjtés nem fejeződött be, hiszen a Gyergyóikumok tára tovább bővíthető, a bizottság munkája nem zárult le.
Lázár Hajnal