Hétfőn fogadhatják el a büdzsét
Pénzügyi szempontból légüres térbe manőverezte magát Gyergyószentmiklós azzal, hogy a városnak máig nincs az idei évre érvényes költségvetése. A tanácsosok arra panaszkodnak, hogy még csak a büdzsé tervezetét sem látták, a polgármester szerint viszont a patthelyzet hamarosan feloldódik: ő azt reméli, már hétfőn megszavazzák a költségvetést.
Gyergyószentmiklósnak nincs elfogadott költségvetése, és ez akár meg is béníthatja a municípium gazdálkodását. Lapértesülések szerint a hivatalos határidő be nem tartása okán a kincstár – kötelességének eleget téve – zárolta Gyergyó számláit, vagyis a város működtetésére kizárólag a saját bevételek használhatók fel. Mivel év elején, kihasználva a kedvezményt, viszonylag sokan fizetik be a városkasszában a helyi adók teljes évi összegét, ez a jelen helyzetben mentőövként funkcionálhat, de csak igen rövid ideig. A polgármester egyelőre még elő sem terjesztette a büdzsé tervezetét – a tanácsosok viszont jelezték, nem hajlandók sebtében, vita és konzultáció nélkül elfogadni a tervezetet.
Tanácsos: a város bánja
– Az országos költségvetés elfogadása utáni 45 napon belül a polgármestereknek törvényi kötelességük a képviselő-testületek elé terjeszteni a költségvetést. Ennek – bár a határidő február 12-én lejárt – Gyergyószentmiklós polgármestere máig nem tett eleget. Miközben Hargita megye mindegyik települése el tudta fogadni a határidőig a költségvetését, mi úgy állunk, hogy a költségvetés tervezetét sem láttuk. Normális esetben már a tavalyi év végén meg kellett volna kezdődjenek az előzetes egyeztetések, mi ezt folyamatosan kértük, de hiába. A helyi intézményvezetőkkel történhetett valamilyen kapcsolatfelvétel, mert többen jelezték, nem tartják elfogadhatónak, hogy a polgármester önkényesen „belenyúlna” az intézményeik tervezett büdzséjébe, és módosítaná azt – de mi, RMDSZ-es tanácsosok még semmilyen dokumentációt nem láttunk – jelentette ki lapunknak szerdán Erős Levente.
A városi tanács RMDSZ-frakciójának vezetője megjegyezte, a legfontosabb az, hogy az elindult beruházások folytatódjanak, illetve hogy az idén kiírt pályázatok előkészítéséhez szükséges tételek is kerüljenek bele a büdzsébe, hogy fejlesztéseket lehessen hozni a városba. Erős megerősítette, hogy a város számlái zárolva vannak, tehát az állam nem folyósítja a városnak járó összegeket, ami működési nehézségeket okozhat.
– Én úgy gondolom, ez felelőtlen magatartás, bizonyítéka annak, hogy a polgármester nem megfelelően látja el a feladatát, mi több, nem teljesíti a kötelezettségeit sem. Nem látjuk, nem tudjuk, hogy mit csinál, nem beszél, nem konzultál velünk. Ennek pedig a város issza meg a levét – adott hangot véleményének Erős.
Polgármester: nincs nagy baj
– Az idén lassan haladtak a költségvetés előkészítésével és előterjesztésével, mivel mindig felül kellett írniuk a fejlesztési osztálytól, az iskoláktól, a megyétől érkező újabb és újabb igénylések szerint, és „állandóan olyan képlékeny állapotban volt, hogy nem tudtuk időben véglegesíteni” – mondta lapunknak tegnap délután Csergő Tibor András.
Gyergyószentmiklós polgármestere hozzátette, mostanra viszont sikerült befejezni a büdzsé előkészítését, kiküldték azt az önkormányzati képviselőknek, és a hétfői tanácsülésen elő is terjesztik. A polgármester reméli, hogy a tervezetet el is fogadja a testület.
A sajtóban megjelent hírekre reagálva leszögezte, nincsen pénzügyi vészhelyzet Gyergyóban, tudnak maguktól működni, a késésről egyeztettek a megyei pénzügyi igazgatósággal is. A kincstár ugyan valóban zárolta a számláikat (ahogy tette ezt több önkormányzat esetében is, ahol nem tudták február elejéig elfogadni a költségvetést), de nincsenek kifizetetlen számláik, nincs pénzügyi krízishelyzet, a városháza működését ez nem befolyásolja.
A városvezető egyébként plénumban január 15-én, az év első tanácsülésén tett említést a költségvetésről. Akkor azt mondta, kevesebb jövedelemmel számolnak, mint tavaly, a személyi jövedelemadóból például mintegy 500 ezer lejjel kevesebb folyik majd be a városkasszába. Igaz, hogy az E-starnak megítélt visszafizetés márciusban lejár, de számolni kell a kincstári hitel visszatérítésével, ami jelentős teher lesz a költségvetésre. Felrótta a tanácsosoknak, hogy béremelést ígértek a városházi alkalmazottaknak, mert ez mintegy egymillió lejjel növeli meg a béralapot, pedig a város „nincs miből nagylelkű legyen”.